Zavrieť

Porady

Dohoda a rodičovská dovolenka

Dobrý deň,

dieťa sa mi narodilo v marci 2009, ešte nemá dva roky a ja poberám rodičovský príspevok niečo okolo 254 eur, dnes som sa bola opýtať na sociálnom, či by som mohla začať pracovať na dohodu a o príspevok neprídem. Pani mi odpovedala, že ak sa mi dieťa narodilo po 1.1.2009 nemôžem pracovať na pp ani na dohodu. Ja som toho preštudovala už veľa a teraz mám už z toho fakt chaos. Myslela som si, že ak budem mať dohodu, tak môžem ostať na rodičovskom príspevku, ale ten sa mi zníži z 254 Eur na 168 eur. Prosím, zareagujte na moju situáciu až mám v tom jasno. Ak môžem pracovať na dohodu, ako je to limitované hodinovo a finančne?
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ďakujem,
    napriek tomu mám ešte jednu otázku, ak by som predsa nastúpila na dohodu, tak prídem o zvýšený RP a budem dostávať tých 168 eur, alebo prídem úplne o rodičovský príspevok?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariannabebcakova Pozri príspevok
    Ďakujem,
    napriek tomu mám ešte jednu otázku, ak by som predsa nastúpila na dohodu, tak prídem o zvýšený RP a budem dostávať tých 168 eur, alebo prídem úplne o rodičovský príspevok?
    v roku 2010 dohoda nesmie trvať celý mesiac (pripravujú sa zmeny v zákonoch, platné od 1.1.2011).
    ĎAkujem veľmi, už som len zvedavá na tú zmenu zákona, pretože ja sa do práce chystám akurát od 1.1.2010. Ak ešte môžem, tie zmeny si mám hľadať na stánke ministerstva soc.vecí a rodiny?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariannabebcakova Pozri príspevok
    ĎAkujem veľmi, už som len zvedavá na tú zmenu zákona, pretože ja sa do práce chystám akurát od 1.1.2010. Ak ešte môžem, tie zmeny si mám hľadať na stánke ministerstva soc.vecí a rodiny?
    Od 1.1.2011 by nemali platiť žiadne obmedzenia pri práci na dohodu počas poberania rod. príspevku. Naďalej však asi zostane povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poisteenia (ak prácu na dohodu nebudeš vykonávať doma a súčasne sa starať o dieťa).

    Schválené novely zákonov nájdeš www.zbierka.sk, ale sú rozoberané aj v niekolkých témach na porade.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    mariannabebcakova Pozri príspevok
    ĎAkujem veľmi, už som len zvedavá na tú zmenu zákona, pretože ja sa do práce chystám akurát od 1.1.2010. Ak ešte môžem, tie zmeny si mám hľadať na stánke ministerstva soc.vecí a rodiny?
    Od 1.1.2010 iba pokiaľ vieš cestovať v čase.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    [QUOTE=veronikasad;1555226]Od 1.1.2011 by nemali platiť žiadne obmedzenia pri práci na dohodu počas poberania rod. príspevku. Naďalej však asi zostane povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poisteenia (ak prácu na dohodu nebudeš vykonávať doma a súčasne sa starať o dieťa).



    Plati uvedena odpoved aj na zamestnanie sa (HPP, skrateny prac.uväzok)?
    VĎAKA

    viki2 je offline (nepripojený) viki2

    viki2
    Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, snáď mi niekto odpovie aj tu....
    So na RD kvôli nepriaznivému zdrav.stavu dieťaťa a dostala som ponuku od decembra začať pracovať na skrátený úväzok (cca 7 dní v mesiaci). Keďže od januára 2011 bude možnosť popri RD aj pracovať, nechcela by som o túto možnosť prísť, pretože mzda za skrátený úväzok bude približne rovnaká ako výška RD (čo teda nie je veľa).
    Vie mi niekto poradiť, ako mám vyriešiť ten december, aby som neprišla o možnosť poberať RD.
    Ďakujem za odpoveď.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    viki2 Pozri príspevok
    Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, snáď mi niekto odpovie aj tu....
    So na RD kvôli nepriaznivému zdrav.stavu dieťaťa a dostala som ponuku od decembra začať pracovať na skrátený úväzok (cca 7 dní v mesiaci). Keďže od januára 2011 bude možnosť popri RD aj pracovať, nechcela by som o túto možnosť prísť, pretože mzda za skrátený úväzok bude približne rovnaká ako výška RD (čo teda nie je veľa).
    Vie mi niekto poradiť, ako mám vyriešiť ten december, aby som neprišla o možnosť poberať RD.
    Ďakujem za odpoveď.
    Začať pracovať až 2.12. alebo neskôr.

    viki2 je offline (nepripojený) viki2

    viki2
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Začať pracovať až 2.12. alebo neskôr.
    ale teraz som študovala zákon a nikde som nevidela, že by to platilo na prácu, ktorá netrvá celý mesiac
    práveže tam je napísané, že osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok nesmie pracovať §3 pis.c

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    viki2 Pozri príspevok
    ale teraz som študovala zákon a nikde som nevidela, že by to platilo na prácu, ktorá netrvá celý mesiac
    práveže tam je napísané, že osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok nesmie pracovať §3 pis.c
    v decembri 2010 môžeš mať iba dohodu o vykonaní práce, nesmie ale trvať celý mesiac.. vtedy neprídeš o RP..

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    viki2 Pozri príspevok
    ale teraz som študovala zákon a nikde som nevidela, že by to platilo na prácu, ktorá netrvá celý mesiac
    práveže tam je napísané, že osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok nesmie pracovať §3 pis.c
    Ale podľa §5 ods.2 sa rodičovský príspevok vyplaća za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.

    Zárobkovou činnosťou je rovnako pracovný pomer ako dohoda, t.j. je jedno, či robí na dohodu alebo PP, pokiaľ nerobí celý mesiac, tak časť mesiaca splnil podmienky a má nárok na RP za celý mesiac.

    viki2 je offline (nepripojený) viki2

    viki2
    ďakujem za odpovede, nakoniec z toho nič nie je, p.riaditeľka nepristúpila na žiadnu inú možnosť, len nástup od 1.12.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.