Zavrieť

Porady

Prenajom automobilov - kto plati cestnu dan?

Ahojte,

preluskala som tuna kopec tem ohladne mojho problemu, ale nenasla som zial jednoznacnu odpoved.
Moj problem je nasledovny: Firma A s.r.o. prenajima druhej firme B s.r.o. automobily na zaklade zmluvy o prenajme (zivnost prenajom hnutelnych veci), t.z. firma A nefunguje ako autopozicovna.
Zaroven firma A uvedene auta vobec nevyuziva, t.z. vyuziva ich len najomca - firma B, ktora si na zaklade najomnej zmluvy dava do danovych vydavkov vsetky naklady (PHM, spotrebny material, vymenu olejov, bezne opravy a udrzby mimo zakonneho poistenia).

Mojou otazkou je, ci musi firma A odhlasit svoje auta na DU a firma B ich nahlasit na svoju firmu?
Firma A prenajima uvedene auta z dovodu, ze ich v danom case nevyuziva, stali sa prebytocnymi a nasla firmu, ktora si ich od nej prenajala.

Jedno stanovisko je take, ze firma A ich v ziadnom pripade nema odhlasovat na DU a druhe stanovisko je prave opacne. Ze jedine firmy, ktore funguju ako autopozicovne a takto aj podnikaju svoje auta z DU neodhlasuju. Tak neviem .

Ma s tym niekto skusenosti?
Vopred dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    § 85
    Daňovník

    (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

    a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
    b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
    c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
    d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

    (2) Daňovníkom je tiež

    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
    b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


    Podľa § 85 ods. 1 písm a) bude daňovníkom firma A. Na firmu B nepasuje ani jedno písmeno z ods) 1.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Som názoru, že platiteľom dane z MV bude firma A. Totiž prenájmom áut dosahuje zdaniteľné príjmy.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Dakujem Zoltan za odpoved.
    A teraz hypoteticka otazka - firma B nedosahuje prenajatymi autami zdanitelne prijmy? Dosahuje, pretoze ich pouziva na sluzobne ucely (osobne) a rozvoz tovaru (nakladne auta).
    Toto je prave ten problem, ze obe firmy dosahuju svoje zdanitelne prijmy prostrednictvom danych aut - firma A z ich prenajmu, kedze ich na zaklade zivnosti prenajat moze a firma B ako z prenajatej veci, ktoru vyuziva vyhladne na podnikatelske ucely.

    Mozno nakoniec bude pre DU podstatne to, ze to jedna z tych firiem zaplati .

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Zoltan, suhlasim s Tebou, asi to bude tak, ako pises, dakujem!!!

    Mala som polemiku aj nad pismenom c) (firma A vlastni vozidla a nepouziva ich na podnikanie), ale kedze fakturuje ich prenajom, tak prave tym prenajmom dosahuje prijmy prostrednictvom danych aut.

    Asi takto by sa to dalo vysvetlit .
    Dakujem este raz za pomoc a rady .

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Chcem sa poradiť ohľadom bezplatného prenájmu vozidla. Podnikateľ firma A prenajíma vozidlo podnikateľovi firme B. Kto platí cestnú daň?
    Dobry den, chcela by som otvorit autopozicovnu a potrebovala by som radu. Musim prevadzku nahlasit na hygienu a mestsky urad, ked momentalne na tej adrese mam textil? dakujem

    Prenajom automobilov - kto plati cestnu dan?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.