Zavrieť

Porady

kupa firemneho auta a zauctovanie odpisov

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Kazdu radu velmi ocenim. Som zivnostnik, vediem jednoduche uctovnictvo a som neplatca.
Mam zaujem o kupu vozidla pre podnikatelske ucely a zvazujem, ze polovicu vyplatim v hotovosti a na zvysok riesim pozickou od FO.
Ako sa postupuje s odpisovanim a ako sa uctuje odpis? Auto chcem kupit aby to ponizilo moj prijem za tento rok tak, aby som v marci nemala hlavu v smutku z danoveho priznania..
Dakujem velmi pekne za nazory a rady..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kedže zákon to neukladá, tak samozrejme to nikde nemôžeš nájsť. Je len na Tebe, či kúpené auto zaradíš do majetku firmy - zaeviduješ na inventárnej karte a budeš počítať odpisy, alebo nie.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kercoola Pozri príspevok
    Dakujem mohli by sme prejst konkretnu situaciu?potrebujem si ujasnit niektore veci..
    Na firemnom ucte mam napr.10tis Eur, zvysok, teda 7 tis eur si pozicam od FO. Kupim auto za 17 tisE..odpis za tento rok je 25%, cize 4250 Eur.
    mna zaujima co sa deje potom..ako to zauctujem? aby som z tych 10tis -4250 co je 5750 neplatila vysoku dan? ako sa to riesi?
    mozes mi to prosim vysvetlit? Dakujem
    Daň sa neplatí z peňazí na účte, ale z rozdielu príjmov a daňových výdavkov dosiahnutých za príslušné zdaňovacie obdobie, zaúčtovaných v súlade so zákonom o účtovníctva a príslušnými postupmi účtovania. Doporučujem obrátiť sa na kvalifikovanú osobu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Odpisy sa účtujú na konci roka, vždy k 31.12. v rámci uzávierkových operácii. MV je zaradené do 1.odpisovej skupiny DHM. To znamená, že sa odpisuje 4 roky (daňovo).

    kercoola je offline (nepripojený) kercoola

    kercoola
    takze ked kupim auto do konca kalendarneho roka 2010, v cene 17000 Eur a zvolim si rovnomerne odpisovanie, mozem za rok 2010 uctovat 25% z ceny? potrebujem to vysvetlit "po lopate", nie som ziadny uctovnik. Dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Áno správne to chápeš.

    kercoola je offline (nepripojený) kercoola

    kercoola
    Dakujem mohli by sme prejst konkretnu situaciu?potrebujem si ujasnit niektore veci..
    Na firemnom ucte mam napr.10tis Eur, zvysok, teda 7 tis eur si pozicam od FO. Kupim auto za 17 tisE..odpis za tento rok je 25%, cize 4250 Eur.
    mna zaujima co sa deje potom..ako to zauctujem? aby som z tych 10tis -4250 co je 5750 neplatila vysoku dan? ako sa to riesi?
    mozes mi to prosim vysvetlit? Dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nemchápem otázku:
    Z akých 5750 platiť dane?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    kercoola Pozri príspevok
    Dakujem mohli by sme prejst konkretnu situaciu?potrebujem si ujasnit niektore veci..
    Na firemnom ucte mam napr.10tis Eur, zvysok, teda 7 tis eur si pozicam od FO. Kupim auto za 17 tisE..odpis za tento rok je 25%, cize 4250 Eur.
    mna zaujima co sa deje potom..ako to zauctujem? aby som z tych 10tis -4250 co je 5750 neplatila vysoku dan? ako sa to riesi?
    mozes mi to prosim vysvetlit? Dakujem
    Odpis zaúčtuješ na konci roku interným dokladom ako VOZD a tým znížiš daňový základ. Koľko bude tvoja daňová povinnosť, závisí od toho, aké máš celkové príjmy a výdavky a nie od toho, koľko máš v pokladni.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kercoola Pozri príspevok
    myslela som ten zostatok
    Zostatok ceny auta? To nerieš, nie je predmetom zdanenia. Odpovedali ti už v predchádzajúcich príspevkoch ako zistiť základ dane.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    kercoola Pozri príspevok
    myslela som ten zostatok
    ale ved už hore v príspevkoch ti písali, že zo zostatku v pokladni, ani na účte sa dan neplatí - zostatok v poladni a na účte sa ti prenesie do nového roka ako počiatočný stav ....
    zostatok finančných prostriedkov k 31.12.2010 len vykážeš vo výkaze majetku a záväzkov ako prílohu k DP FO

    dan sa platí len z rozdielu príjmov a výdavkov po odpočítaní odpočitetelných položiek ...

    a tú pôžičku zaúčtuješ ako PNZD -úvery a pôžičky- nebude ti ovplyvnovať základ dane, základ dane ti može ovplyvniť maximálne úrok , ktorý zaplatíš za túto pôžičku

    solciko je offline (nepripojený) solciko

    solciko
    Mam ten istz problem akurat ye som uy auto kupil , odpisu rozumiem , skor mam otazku co s fakturou za auto ktoré som zaplatil v hotovosti (10450 €) mam ho v majetku firmy a faktura je na ICO , tuto fakturu si nemôžem dať na nakladov ( vydyvkou ) ???
    Prosím vas o odpoved

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    solciko Pozri príspevok
    Mam ten istz problem akurat ye som uy auto kupil , odpisu rozumiem , skor mam otazku co s fakturou za auto ktoré som zaplatil v hotovosti (10450 €) mam ho v majetku firmy a faktura je na ICO , tuto fakturu si nemôžem dať na nakladov ( vydyvkou ) ???
    Prosím vas o odpoved
    Ak rozumieš odpisom, táto otázka je zbytočná. Faktúru zaeviduješ do záväzkov, úhradu ako VNZD. VOZD bude ročný daňový odpis.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    mám prosbu SZČO vedie JU neplatca DPH
    chce kúpiť auto do majetku firmy - kúpa auta musí byť jednoznačne na IČO, alebo to nie je podmienka zo zákona?
    Kdesi som čítala diskusiu možno 2-3 roky dozadu tu na porade, že zákon to jednoznačne neukladá ale neviem to nikde nájsť
    prosím o pomoc a veľmi ďakujem
    prajem príjemný zvyšok nedele

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.