Zavrieť

Porady

združenie-po novom všetkom do daní?

Známa ma upozornila, že pozor všetko sa už musí účtovať v združení do základu dane, všetky príjmy aj výdaje. Ževraj už nič nie je oslobodené. Je to pravda? Neplatí to až od roku 2011?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zadávateľka témy sa pýta správne. Ide o príjmy podľa § 13, ods. 5, ZoDP platného do 31.12.2006 a v priznaní DPPO šli do riadku č. 230 v odpočítateľných položkách. Po 1.1.2007 bolo novelou č. 688/2006 oslobodenie v písm. e zrušené /klik na ZoDP od 1.1.2007/. Riadok 230 v priznaní zostal, ale už nie pre tých 300 tis., iba pre zostávajúce prípady § 13. Takže toto pravda je ... a už dosť dávno.
    To zrušené oslobodenie sa týkalo fakticky zdaniteľných príjmov neziskoviek. Zatiaľ nie je pravdou to, že všetko u O.Z. ide do základu dane, lebo príjmy podľa § 13, ods.1, písm. a, stále do základu dane nejdú. Do základu dane ide iba to, čo patrí do stĺpca 2 výkazu NO Úč. 1-01, ktorý je prílohou priznania DPPO. Zodpovednosť správneho zaradenia do stĺpcov 1 a 2 je na účtovníkovi. Bolo by však chybou ... zo strachu všetky príjmy radšej zdaňovať .... načo potom O.Z. ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    A čo bolo v združení FO oslobodené ?

    Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

    Inuska17
    mala som na mysli príjmy neziskových organizácii, ževraj všetky musia ísť do daní, že nie sú oslobodené.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Všelijakých že - vraj tu už bolo.
    A pritom si stačí prečítať platné znenie zákona. V tomto prípade ZoDP.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No neviem prečo, ale ja som si myslel, že ide o združenie podľa §10. Že by neúplná otázka?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    marjankaj Pozri príspevok
    No neviem prečo, ale ja som si myslel, že ide o združenie podľa §10. Že by neúplná otázka?
    Združenie podľa § 10 ZoDP neúčtuje, lebo nie je účtovou jednotkou, účtuje jeden za všetkých a rozpisuje podiel príjmov a výdavkov na ostatných. To sa potom uvádza v dieli XIII priznania dpfo. Združenie podľa § 10 ako celok nemá ani základ dane, lebo nemá subjektivitu, nie je daňovým subjektom. Základy majú jednotliví členovia, ktorí si subjektivitu zachovávajú aj v takom združení. Jasné, že také združenie nemá, ani nikdy nemalo žiadne oslobodenie. Mne sa podarilo spoznať, že ide o občianske združenie, lebo obidva druhy som už mal šťastie spracúvať. Viac ... je v poučení k dpfo oddiel VI a XIII. Téma by povahou veci mala byť skôr pod neziskovkami, aby nemýlila tých, čo s tým ešte nepracovali.

    združenie-po novom všetkom do daní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.