Zavrieť

Porady

Účtovanie palivového dreva na vykurovanie.

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať pre istotu, či nákup palivového dreva na vykurovanie firmy sa účtuje na 501 alebo 502, zásoby účtujem spôsobom B.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lenka_bodorova Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať pre istotu, či nákup palivového dreva na vykurovanie firmy sa účtuje na 501 alebo 502, zásoby účtujem spôsobom B.
    Ďakujem
    Ja by som to dala na 502. 501, preklepla som to. Aj podľa §64 postupov účtovania to tam patrí.
    Naposledy upravil Tweety : 15.11.10 at 11:08

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ja zase sa prikláňam k 501 s analytikou. Do konca roka sa to určite nespotrebuje všetko, a tak pri inventarizácii, by sa to malo objaviť, že mám xx metrákov dreva.
    lenka_bodorova
    Ďakujem, aj ja som toho názoru, že 501, ale môj nadriadený, že 502 má zase iné argumenty, že to nie je materiál, nič sa z toho nevyrobí, že plyn je to isté, tiež na vykurovanie a 502. A pozerala som aj tie postupy, ale neviem čo by presne sa v tom § malo tohto týkať. Takže nemám veľkú možnosť dať to na 501, iba ak by niekto poradil lepší konkrétnejší argument prečo 501, nie 502 :-). Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lenka_bodorova Pozri príspevok
    Ďakujem, aj ja som toho názoru, že 501, ale môj nadriadený, že 502 má zase iné argumenty, že to nie je materiál, nič sa z toho nevyrobí, že plyn je to isté, tiež na vykurovanie a 502. A pozerala som aj tie postupy, ale neviem čo by presne sa v tom § malo tohto týkať. Takže nemám veľkú možnosť dať to na 501, iba ak by niekto poradil lepší konkrétnejší argument prečo 501, nie 502 :-). Ďakujem
    Argumenty proti 502.

    1. Plyn neskladuješ, ako drevo.
    2. Účet 501 neslúži len na účtovanie materiálu, ktorý spotrebuješ pri výrobe, ale aj na iné režijné náklady materiálového charakteru. A tak isto aj na účtovanie pomocného (spotrebného) materiálu, ktorého spotreba vstupuje do ceny výrobkov nepriamo.

    jajusa0 je offline (nepripojený) jajusa0

    jajusa0
    Ahoj, neviem, či ešte poslúži tento argument, ale riešila som obdobný problém s účtovaním palivového dreva a vyčítala som v odb.literatúre, napríklad aj od Ing.Cenigovej, že na ťarchu účtu 501 (§64) sa účtuje najmä: ...spotreba palív určených pre energetické a pohonné účely (palivové drevo, uhlie, brikety,....)

    Účtovanie palivového dreva na vykurovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.