Zavrieť

Porady

DPH a 80% náklad PHM

Majiteľ teda aj zamestnanec používa firemné auto na cesty. Knihu jázd nepíše takže sa uplatňuje 80% náklad. Ako je to v tomto prípade správne s DPH?
napr.bloček na sumu 50,-€ , z toho 40 ,-€ ide do nákladov 33,61 / ZD/ + 19% DPH 6,38 € / DPH nárok na odpočet/.
501001/211
343019/211 nárok na odpočet


A čo s ostatným 10,-€ ide ako nedaňový náklad komplet aj s DPH.
501099 / 211 10,-€ nedaňový náklad/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ja to riešim v Pohode tak, že nákup účtujem ako dve položky

    0,80 x 50 s DPH [daňový náklad a DPH s nárokom na odpočet DPH]


    0,20 x 50 s DPH [nedaňový náklad a DPH bez nároku na odpočet DPH]

    Celú hodnotu DPH bez nároku na odpočet na konci roka zúčtujem ako 548 pripočítateľnú k základu dane z príjmu.

    Druhý pohľad na tento problém.
    Otázka:
    V 20%-tách nákupu PHM sa predpokladá že sú obsiahnuté aj všetky súkromné jazdy, alebo tieto treba osobitne evidovať a ďalej znižovať daňový náklad a odpočet dane? Výklad kompetentnejších ako som ja je ten, že je potrebné ďalej evidovať súkromné jazdy a znižovať krátenie odpočtu DPH nad povinný rámec 20%.

    Môj názor.
    V roku 2009 sme nemali v zákone o DPH nariadené krátenie odpočtu DPH o 20% ak sme nerobili evidenciu jázd. Ak nám to v roku 2010 dali do zákona tak v podstate zníženie nákladu o 20% nie je LEN zato, že nerobíme evidenciu jázd. ALE že odhadli, že 20% celej spotreby PHM je na súkromné účely. A keďže nákup PHM nebol z 20% použitý na zabezpečenie príjmov nemáme nárok ani na odpočet dane vo výške 20%. ABY sme nato nezabudli tak nám to dali do zákona o DPH. Teda nerobím evidenciu jázd a neevidujem súkromné jazdy, lebo krátenie odpočtu nám dali do zákona ako sankciu zato, že časť PHM nebola použitá na zabezpečenie príjmov.


    apo
    Naposledy upravil apo : 19.11.10 at 21:03

    DPH a 80% náklad PHM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.