Zavrieť

Porady

pohľadávka v CZK na konci roka

Prosím Vás, vedel by mi niekto povedať, či bude treba prepočítavať pohľadávku v cudzej mene /odoslanú faktúru, ktorú sme vystavili na 9000 CZK v prepočte /deň dodania 18.11.2010/ 365,93 €/, k 31.12.2010 opäť ?
Kurz bude 31.12.2010 uvedený ECB ? Dobre to chápem ? Prosím pomôžte.
Naposledy upravil Dav : 21.12.10 at 10:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    alicacka Pozri príspevok
    Prosím Vás, vedel by mi niekto povedať, či bude treba prepočítavať pohľadávku v cudzej mene /odoslanú faktúru, ktorú sme vystavili na 9000 CZK v prepočte /deň dodania 18.11.2010/ 365,93 €/, k 31.12.2010 opäť ?
    Kurz bude 31.12.2010 uvedený ECB ? Dobre to chápem ? Prosím pomôžte.
    Faktúra je v sume 9000CZK/365,93 €

    Keď bude kurz ECB k 31.12. 24,000 (9000CZK/375€) zaúčtuješ nerealizovaný kurzový zisk 9,07€

    Keď bude kurz ECB k 31.12. 25,000 (9000CZK/360€) zaúčtuješ nerealizovanú kurzovú stratu 5,93€

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    §17 zákon o dani z príjmov

    (17) Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, do základu dane v období, v ktorom o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu alebo odpisu pohľadávky alebo platbe alebo odpisu záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane, zahrnie do základu dane aj kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Daňovník za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, uplatní postup o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve do základu dane, ak doručí oznámenie správcovi dane v lehote najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol......


    Ak nepoužiješ možnosť nezahŕňania nerealizovaných kurzových rozdielov do ZD (ohlásením správcovi danie) ide o klasické náklady a výnosy.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ja som sa totiž dočítala v § 21 Postupov pre JÚods. 3, že Kurzový rozdiel z cenenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje... teda teraz tomu veľmi nerozumiem. Neplatí to len pre PÚ, čo sa týka nezahrňovania ?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Sorry..nevšimol som si, že hovoríme o JU.

    V JU sa účtujú kurzové rozdiely iba v rámci pokladne a bankového účtu. Záväzky a pohľadávky (okrem dvoch výnimiek v tom § 21) sa kurzovo vysporiadavajú iba v rámci knihy pohľadávok a záväzkov.

    pohľadávka v CZK na konci roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.