Zavrieť

Porady

DPH z poštovného

Ahoj :-)

Rada by som sa opýtala, ako je to s paltením DPH z poštovného. Keď som ja ako predajca platiteľom DPH a posielam tovar kupujúcemu a zároveň mu vystavujem faktúru, podlieha poštovného DPH ?
Ďakujem :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Poštovné nepodlieha DPH.
    Nesúhlasím.

    Zo stránky DR SR :

    Otázka
    Firma fakturuje klientom služby a pri tom aj náklady na poštovné, vzniknuté pri zabezpečovní služby. Je povinná fakturovať poštovné s DPH ?


    Odpoveď
    Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok , ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby.
    Podľa § 22 ods. 2 sa do základu dane podľa ods. 1 zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu ako aj súvisiace náklady .
    Z uvedeného vyplýva, že náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby, sa nezdaňujú osobitne. Osobitne je možné zdaňovať iba taký "náklad", ktorý tvorí samostatné poskytnutie služby alebo tovaru, t.j. ak si ho objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. To znamená, ak napr. poštovné je súvisiacim nákladom dodávateľa pri dodaní služby, potom poštovné je súčasťou základu dane pri dodaní služby a tým podlieha rovnakému daňovému režimu ako dodanie služby.


    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    marjankaj, Stefan2005, Mária27, Rozalka, VieraPopluharova, Dáša_
    6

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Minnie55 Pozri príspevok
    Ahoj :-)

    Rada by som sa opýtala, ako je to s paltením DPH z poštovného. Keď som ja ako predajca platiteľom DPH a posielam tovar kupujúcemu a zároveň mu vystavujem faktúru, podlieha poštovného DPH ?
    Ďakujem :-)
    Poštovné nepodlieha DPH.Samozrejme ak ide o klasické poštovné t.j. napr.: ak podávame na pošte list a pod.
    V prípade ak ide o tovar posielany zasielkou ide o služby podľa :

    § 22
    Základ dane pri dodaní
    tovaru a služby

    (1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

    (2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

    a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
    b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
    Naposledy upravil VieraPopluharova : 23.12.10 at 07:00

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    veronikasad Pozri príspevok
    Nesúhlasím.

    Zo stránky DR SR :

    Otázka
    Firma fakturuje klientom služby a pri tom aj náklady na poštovné, vzniknuté pri zabezpečovní služby. Je povinná fakturovať poštovné s DPH ?


    Odpoveď
    Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok , ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby.
    Podľa § 22 ods. 2 sa do základu dane podľa ods. 1 zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu ako aj súvisiace náklady .
    Z uvedeného vyplýva, že náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby, sa nezdaňujú osobitne. Osobitne je možné zdaňovať iba taký "náklad", ktorý tvorí samostatné poskytnutie služby alebo tovaru, t.j. ak si ho objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. To znamená, ak napr. poštovné je súvisiacim nákladom dodávateľa pri dodaní služby, potom poštovné je súčasťou základu dane pri dodaní služby a tým podlieha rovnakému daňovému režimu ako dodanie služby.



    K tomuto ešte doplním citáciu zo zákona
    § 28
    Poštové služby


    Oslobodené od dane sú univerzálne poštové služby.7) Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou.

    Poznámka 7) § 3 zákona č. 507/2001 Z. z. o poštových službách.
    Univerzálnu poštovú službu môže poskytovať iba Slovenská pošta - iba oni môžu fakturovať poštové bez DPH.

    Iba ak by si poštové iba prefakturovala - ale to by sa muselo aj inak účtovať a muselo by byť v presnej výške ako ho dá pošta.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Podľa môjho názoru nie je Vaša firma oprávnená poskytovať poštovné služby oslobodené ako Slovenská pošta. Firma musí mať licenciu poskytnutú Poštovým úradom, inak nemôžeš fakturovať poštovné ako oslobodenú službu. (viď. §28 zákona o DPH).

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Ja vždy fakturujem tovar + DPH alebo službu + DPH a k tomu poštovné a napr. balné + DPH (poštovné a balné navršujem o maržu).

    Minnie55 je offline (nepripojený) Minnie55

    Minnie55
    A keby som účtovala poštovné len v takej výške, v akej ho skutočne zaplatím pošte ? Aj tak musím odviesť DPH ?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Minnie55 Pozri príspevok
    A keby som účtovala poštovné len v takej výške, v akej ho skutočne zaplatím pošte ? Aj tak musím odviesť DPH ?
    Dokážeš vždy presne povedať, aké bude poštovné? Máš presnú váhu? Alebo posielaš iba rovnaké zásielky? Mňa dodnes občas prekvapí výška poštovného
    Naviac, musela by si účtovať každú faktúru na viackrát - jednu časť ako tržbu, ďalšiu a dph a poslednú ako refakturáciu. A následne by sa ti to malo stretať s tým, čo máš z pošty - t.j. musela by si aj poštovné deliť.

    Ja teda mám eshop už viac ako 5 rokov, ale toto som skúšala iba chvíľu

    Teraz mám náklady na expedíciu, kde je schované aj poštovné, aj balne a normálne s DPH.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Naša firma často posiela zásielky prostredníctvom Slovenskej pošty. Pred nedávnom som požiadala pracovníčku pošty, aby mi poslala cenníky. Cenníky sú aj na hlavnej stránke pošty. http://cennik.posta.sk/ A váhu mám od kolegýň, ktoré balia zásielku a posielajú.
    Naposledy upravil zanetka68 : 23.12.10 at 08:25

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Dáša_ Pozri príspevok
    Dokážeš vždy presne povedať, aké bude poštovné? Máš presnú váhu? Alebo posielaš iba rovnaké zásielky? Mňa dodnes občas prekvapí výška poštovného
    Naviac, musela by si účtovať každú faktúru na viackrát - jednu časť ako tržbu, ďalšiu a dph a poslednú ako refakturáciu. A následne by sa ti to malo stretať s tým, čo máš z pošty - t.j. musela by si aj poštovné deliť.

    Ja teda mám eshop už viac ako 5 rokov, ale toto som skúšala iba chvíľu

    Teraz mám náklady na expedíciu, kde je schované aj poštovné, aj balne a normálne s DPH.
    Aj tak sa dá. V konečnom dôsledku ide o to, že z poštovného a balného odvádzaš DPH.
    Naposledy upravil zanetka68 : 23.12.10 at 08:39

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.