Zavrieť

Porady

Skončenie lízingu na automobil - v s.r.o.čke

ahojte, ako sa v PU účtuje pri lízingu auta:

1,zmluvná pokuta za omeškanie úhrady lízing.splátok ? (vyčíslenýn úrok z omeškania na základe platobného dokladu od lízingovky)

2, pri ukončení lízingu zálohu na poplatok za prevod vlastníctva predmetu lízingu. Tu je suma rozdelená na základ DPH, daň DPH a suma spolu s DPH.

3, na čo všetko pri účtovaní nesmiem zabudnúť pri ukončení lízingu?

Chcem ešte doplniť: mám tieto oba plat.doklady zaúčtovať ako prišlé fa do PU?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jozefinka Pozri príspevok
ahojte, ako sa v PU účtuje pri lízingu auta:

1,zmluvná pokuta za omeškanie úhrady lízing.splátok ? (vyčíslenýn úrok z omeškania na základe platobného dokladu od lízingovky) 544/325

2, pri ukončení lízingu zálohu na poplatok za prevod vlastníctva predmetu lízingu. Tu je suma rozdelená na základ DPH, daň DPH a suma spolu s DPH. Ak ide o osobné MV, a leasing bol začatý pred r. 2010 nie je nárok na uplatnenie DPH.

3, na čo všetko pri účtovaní nesmiem zabudnúť pri ukončení lízingu?

Chcem ešte doplniť: mám tieto oba plat.doklady zaúčtovať ako prišlé fa do PU? Skôr by som ich zaevidoval ako ostatné záväzky.

v citáte
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

ďakujem za pohotovú odpoveď Zoltán. Ešte by som doplnila k otázke č.2, : že nejde o osobné auto, ale o nákladné iveco- úžitkové , a lízingoval sa od 2007, takže aký je teraz postup? Ako mám otázku č.2, zaúčtovať?
Ďakujem pekne.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

a tieto zmluvné pokuty za omeškanie splátok sú nedaňové výdavky???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzanna Pozri príspevok
a tieto zmluvné pokuty za omeškanie splátok sú nedaňové výdavky???
No účet 544 je daňovo uznaný náklad. Ak by boli nedaňové tak by sa použil účet 545.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

dakujem za rychlu odpoved ja som myslela ze to je pripocitatelna polozka ked sme zaplatili splatky neskoro dakujem zolo
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Zoltán Kovács Pozri príspevok
No účet 544 je daňovo uznaný náklad. Ak by boli nedaňové tak by sa použil účet 545.
..a ako viem že kedy sú daňové a kedy nedaňové?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jozefinka Pozri príspevok
..a ako viem že kedy sú daňové a kedy nedaňové?
Ak pokuta je zmluvná, tak je to uvedená aj v zmluve. V tom prípade je to daňovo uznaný náklad.
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Zoltán Kovács Pozri príspevok
v citáte
Zoltán, prosím o vysvetlenie nasledovného z tvojej odpovede z 2./ otázky: táto záloha na polatok za prevod vlastníctva je na základe "Zálohovej faktúry". Takže ako to mám najprv zaevidovať, môžem do ostatných záväzkov? alebo musí byť pod zálohovými faktúrami. Mýli ma totiž tá dph-čka, podľa mňa na zálohovej by nemala byť dph, nie?
P.S:Je to nákladné auto, takže odpočet dph je tam opodstatnený, ....len ešte poprosím to účtovanie otázky 2./, asi si pri odpovedi zabudol. Ďakujem moc!
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

nie je tu nejaká tabuľka na lízing s účtovaním v podvojnom účtovníctve? (pododobná ako od Maríny)
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

jozefinka Pozri príspevok
Zoltán, prosím o vysvetlenie nasledovného z tvojej odpovede z 2./ otázky: táto záloha na poplatok za prevod vlastníctva je na základe "Zálohovej faktúry". Takže ako to mám najprv zaevidovať, môžem do ostatných záväzkov? alebo musí byť pod zálohovými faktúrami. Mýli ma totiž tá dph-čka, podľa mňa na zálohovej by nemala byť dph, nie?
P.S:Je to nákladné auto, takže odpočet dph je tam opodstatnený, ....len ešte poprosím to účtovanie otázky 2./, asi si pri odpovedi zabudol. Ďakujem moc!
....odpovedzte mi, prosííím ako účtovať túto "zálohu"
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Ahojte,
ja riešim pravdepodobne podobný problém ako JOZEFÍNKA. Aj mne došla najprv zálohovka -poplatok za prevod vlastníctva. Bude to určite na strane DAL 379xx.....ale čo stranaMA DAŤ? Je to nejaký náklad, či to trebalo (ak to bolo rozpísané už v splátkovom kaledndári) zahrnúť do OC náklad. automobilu?
Ďakujem za každú radu....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kampari Pozri príspevok
Ahojte,
ja riešim pravdepodobne podobný problém ako JOZEFÍNKA. Aj mne došla najprv zálohovka -poplatok za prevod vlastníctva. Bude to určite na strane DAL 379xx.....ale čo stranaMA DAŤ? Je to nejaký náklad, či to trebalo (ak to bolo rozpísané už v splátkovom kaledndári) zahrnúť do OC náklad. automobilu?
Ďakujem za každú radu....
ÁNo, vstupuje do OC MV.
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

kampari Pozri príspevok
Ahojte,
ja riešim pravdepodobne podobný problém ako JOZEFÍNKA. Aj mne došla najprv zálohovka -poplatok za prevod vlastníctva. Bude to určite na strane DAL 379xx.....ale čo stranaMA DAŤ? Je to nejaký náklad, či to trebalo (ak to bolo rozpísané už v splátkovom kaleddári) zahrnúť do OC náklad. automobilu?
Ďakujem za každú radu....
Ja mám v splátkovom kalendári napísané, že nájomca zaplatí na konci poplatok za prevod vlastníctva 40 eur spolu s dph, a na túto sumu prišla aj táto spomínaná zálohová fa, a tú sme aj uhradili.
Takže zostáva vyriešiť, ako túto zálohovú fa na poplatok za prevod vlastn. zaúčtovať? A ak je zálohová, t.znamená že by mala prísť ešte jedna riadna fa, že?
A ako zahrnúť tento poplatok do OC vozidla? zvýšiť OC vozidla k 31.12.?, alebo k dátumu úhrady tejto zálohovej fa?
Naposledy upravil jozefinka : 20.01.11 at 14:43
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Takže už je nám jasné, že vstupuje do OC vozidla.....žeby ju zaúčtovať 042/379
343/379
v deň úhrady preúčtovať 022/042 ?
a čo odpis? u mňa je ta faktúr. suma pomerne malá, iba 3€ bez dane..
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

jozefinka Pozri príspevok
Ja mám v splátkovom kalendári napísané, že nájomca zaplatí na konci poplatok za prevod vlastníctva 40 eur spolu s dph, a na túto sumu prišla aj táto spomínaná zálohová fa, a tú sme aj uhradili.
Takže zostáva vyriešiť, ako túto zálohovú fa na poplatok za prevod vlastn. zaúčtovať? A ak je zálohová, t.znamená že by mala prísť ešte jedna riadna fa, že?
A ako zahrnúť tento poplatok do OC vozidla? zvýšiť OC vozidla k 31.12.?, alebo k dátumu úhrady tejto zálohovej fa?
Keď suma za prevod vlastníctva bola uvedená v splátkovom kalendári, nebola už na začiatku leasingu účtovaná 042/379?
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Cecilia......riešim podobnú vec ako jozefínka...
Pozerla som...Pravdepodobne ten poplatok za prevod predchádzajúca účtovníčka zabudla zarátať do OC......čo teraz, ono by sa potom aj odpis účtoval o paru centov viacej...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
TIE POPLATY Už NERIEšTE. aNO MALO BYť V oc, ALE PREDSA NEBUDETE SPäTNE
navyšovať OC a riešiť odpisy a oparvu nákladov atd.
Ak áno, tak si časť dajte na nedaňové náklady ako oprava minulých období alen alikvotnú časť na odpisy 2010 dáte na 551.
Alebo celé dať na nedaňový náklad
alebo celé dať na 548 asi najmenej správna alternatíva.
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Ďakujem Kejka...
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Cecilia Pozri príspevok
Keď suma za prevod vlastníctva bola uvedená v splátkovom kalendári, nebola už na začiatku leasingu účtovaná 042/379?
nie, predchádzajúca účtovníčka s ňou nič nerobila, do OC dala Istinu + poplatok za uzavretie zmluvy, aj keď bola uvedená na spládkovom kalendári aj suma 40 eur že bude poplatok za prevod vlastníctva.
...možno si myslela že až teraz pri ukončení lízingu ju tam zaradí, nie?
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

KEJKA Pozri príspevok
TIE POPLATY Už NERIEšTE. aNO MALO BYť V oc, ALE PREDSA NEBUDETE SPäTNE
navyšovať OC a riešiť odpisy a oparvu nákladov atd.
Ak áno, tak si časť dajte na nedaňové náklady ako oprava minulých období alen alikvotnú časť na odpisy 2010 dáte na 551.
Alebo celé dať na nedaňový náklad
alebo celé dať na 548 asi najmenej správna alternatíva.
Kejka, ak to nemáme riešiť, myslíš, že nebude chyba ak tento poplatok dám do nákladov, napr. 518 ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať