Zavrieť

Porady

Špecifické dodanie tovaru a DPH

Prosím o pomoc pri probléme dodania tovaru do ČR. Slovenský daňovník sa zaoberá likvidáciou špecifického odpadu , ktorý sa nelikviduje na území SR. Odpad nakúpi od SK dodávateľov a následne ho dodá českému spracovateľovi ( registrovanému v ČR pod CZ). Kedže sa jedná o nebezpečný odpad , tak slovenský daňovník ešte musí za tento odpad českému odberateľovi zaplatiť. Ten vystaví faktúru bez DPH.
1. Jedná sa o dodanie tovaru , ale slovenský dodávateľ musí zaplatiť za toto dodanie tovaru ( teda protihodnota tovaru je nulová , alebo je to hodnota ktorú dodávateľ zaplatí ? )
2. Český odberateľ vystavil za tovar faktúru bez DPH. Kto vlastne má povinnosť odviesť DPH ?
Zo strany slovenského dodávateľa je to dodanie tovaru ( aj keď za toto dodanie musí zaplatiť ) teda tento obchod nie je predmetom DPH?
3. Uviesť tento obchod do súhrnného výkazu ? Keď áno s hodnotou , ktorú musí slovenský dodávateľ zaplatiť ?

Ďakujem za každú odpoveď , radu. Po TLF hovore na DÚ som dostal " vyhýbavú odpoveď " takže som z toho jeleň. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    A nie sú tu pomiešané hrušky s jablkami?

    Tovar je tovar a služba je služba...

    Tovar, ktorý je určený na likvidáciu už nie je tovarom, asi by bol odpísaný.
    Ak sa jedná o likvidáciu nebezpečného odpadu ako sprievodného produktu pri procese nejakej výroby apd., tak jeho likvidácia sa považuje za službu.

    Viem si takúto likvidáciu predstaviť medzi SK zd.osobou A a SK zd.osobou B a CZ dodávateľom služby C.
    Pričom A - majiteľ odpadu, B - sprostredkovateľ likv.odpadu, C - vykonávateľ likvidácie odpadu.

    Vtedy by fakturácia vyzerala nasledovne :
    B fakturuje A so slovenskou daňou
    C fakturuje B bez dane a B si takúto fa u nás dodaní

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Milan7 Pozri príspevok
    Prosím o pomoc pri probléme dodania tovaru do ČR. Slovenský daňovník sa zaoberá likvidáciou špecifického odpadu , ktorý sa nelikviduje na území SR. Odpad nakúpi od SK dodávateľov a následne ho dodá českému spracovateľovi ( registrovanému v ČR pod CZ). Kedže sa jedná o nebezpečný odpad , tak slovenský daňovník ešte musí za tento odpad českému odberateľovi zaplatiť. Ten vystaví faktúru bez DPH.
    1. Jedná sa o dodanie tovaru , ale slovenský dodávateľ musí zaplatiť za toto dodanie tovaru ( teda protihodnota tovaru je nulová , alebo je to hodnota ktorú dodávateľ zaplatí ? )
    2. Český odberateľ vystavil za tovar faktúru bez DPH. Kto vlastne má povinnosť odviesť DPH ?
    Zo strany slovenského dodávateľa je to dodanie tovaru ( aj keď za toto dodanie musí zaplatiť ) teda tento obchod nie je predmetom DPH?
    3. Uviesť tento obchod do súhrnného výkazu ? Keď áno s hodnotou , ktorú musí slovenský dodávateľ zaplatiť ?

    Ďakujem za každú odpoveď , radu. Po TLF hovore na DÚ som dostal " vyhýbavú odpoveď " takže som z toho jeleň. Ďakujem.
    ... asi nebudeš sám ... kto je z tohto príspevku jeleň. Lebo tu zrejme chýbajú úplné informácie. Hlavne, čo je tu výnos, resp. príjem ... a čo je tu náklad, resp. výdavok. A čo je tržbou pre výkupcu a dodávateľa do ČR.
    Nevieme, o aký odpad ide. Ak ide o nákup odpadu, ktorého likvidáciou sa získa nejaká, cenná zložka /napr. ustaľovače s obsahom striebra/, tak ide o výkup a dodanie tovaru.
    Ale ak ide o iný menejhodnotný a nebezpečný odpad, tak nejde o dodanie tovaru do ČR, ale o službu spracovania nebezpečného odpadu, ktorá sa v SR nevykonáva. To potom musí hradiť nejaký recyklačný fond, alebo niečo také.
    To, čo je v opise mi pripadá, akoby sa na Slovensku vykupoval odpad ako cenný ... a do ČR sa dodával na likvidáciu ako nebezpečný. Ak má ten Slovák s tým dvojnásobné náklady, aj tam, kde to kupuje, aj tam, kde to dodáva ... tak z čoho potom funguje a kto ho platí ?
    Stretol som sa už s pretavovaním odpadovej peny z farebných kovov, tá sa dá aj vykúpiť, aj dodávateľsky pretaviť s prísadami na čistý farebný kov ... a tento potom dostať za úhradu pretavenia späť a ďalej so ziskom predať. Ak ide o niečo podobné, tak sa jedná iba o dodanie služby z ČR, nie dodanie tovaru do ČR. Čech nie je odberateľ /odberateľ nefakturuje/, ale dodávateľ. Fakturuje zdaniteľnej osobe do SR bez DPH a Slovák samozdaní túto faktúru v SR. Slovák nepodáva SV, lebo nič nedodal, ale Čech, s hodnotou služby. Upresni si tieto vzťahy podľa opísaných alternatív a podľa toho konaj.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ZAujímavá otázka, nikto nič, ja mám len poznámočku:

    Milan, ty ako odberateľ od Slovákov, platíš Slovákom za odpad. Tebe vzniká náklad (výdavok) a Ty platíš ešte aj CZ za to, že im to dodáš, veď máš stratu, podľa mňa..

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Podľa mňa aj na Slovensku fakturuje Milan, za zneškodnenie nebezpečného odpadu. Inak prečo by to robil ... A takisto, firma CZ Milanovi dodáva službu a fakturuje za zneškodnenie. Či tomu nerozumiem?

    Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

    Milan7
    Vyzerá to zložito , ale keď slovenský daňovník odovzdá ( dodá ) tento nebezpečný odpad českému spracovateľovi , ten mu vystaví potvrdenie o" spracovaní nebezpečného odpadu" a na základe tohoto potvrdenia firma vystaví faktúry slovenským producentom tohoto odpadu , ktorí za túto službu zaplatia. ( na tento postup - nebezpečný odpad )platia určité špecifiká. Nebezpečný odpad nakupuje len v minimálnom množstve , väčšinou tento od producentov obdrží zadarmo. Jeho ziskom je rozdiel medzi nákladmi na jeho uskladnenie , prevoz do ČR a odplatou za jeho odovzdanie spracovateľovi a výnosom , ktorý mu zaplatia slovenskí producenti za jeho odvoz a následnú likvidáciu.

    Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

    Milan7
    Ešte k tomu "majiteľovi odpadu". Producent odpadu má zmluvu o likvidácii odpadu a v podstate klient tento odpad " zvyčajne bezplatne obdrží " - podľa mňa sa týmto momentom stáva aj jeho vlastníkom ( zo zmluvy medzi týmito subjektami to nie je jasné ) a je na jeho zodpovednosti , že tento odpad dokáže ekologicky zlikvidovať ( resp. túto činnosť zabezpečí u českého spracovateľa ) . Platbu od slov.producentov má podmienenú doložením potvrdenia o jeho spracovaní.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Milan7 Pozri príspevok
    Vyzerá to zložito , ale keď slovenský daňovník odovzdá ( dodá ) tento nebezpečný odpad českému spracovateľovi , ten mu vystaví potvrdenie o" spracovaní nebezpečného odpadu" a na základe tohoto potvrdenia firma vystaví faktúry slovenským producentom tohoto odpadu , ktorí za túto službu zaplatia. ( na tento postup - nebezpečný odpad )platia určité špecifiká. Nebezpečný odpad nakupuje len v minimálnom množstve , väčšinou tento od producentov obdrží zadarmo. Jeho ziskom je rozdiel medzi nákladmi na jeho uskladnenie , prevoz do ČR a odplatou za jeho odovzdanie spracovateľovi a výnosom , ktorý mu zaplatia slovenskí producenti za jeho odvoz a následnú likvidáciu.
    Však ale čo je na tom tak zložité...
    Ty si Milan asi to B, čo som vyššie spomínala a si v pozícii medzičlánku - parazita , ktorý sa priživí medzi A a C.
    Vo svojom mene sprostredkúvaš likvidáciu odpadu pre A.
    Za túto službu obdržíš Fa od CZ likvidátora C. Táto Fa je bez DPH a túto službu u nás dodaníš.
    To isté fakturuješ následne navýšené o svoju odplatu aj s DPH producentovi odpadu A .
    Prečo tu spomínaš súhrnný výkaz, keď službu neposkytuješ mimo SK, ale SK odberateľovi.

    Toto tvrdenie opieram o hypotézu, že sa jedná len o likvidáciu odpadu a nie o jeho zhodnotenie pred likvidáciou.
    Naposledy upravil danushka : 27.12.10 at 18:23

    Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

    Milan7
    Ďakujem Vám všetkým za radu , už sa mi rozsvietilo v palici. Ďakujem a všetkým pekný večer.

    Špecifické dodanie tovaru a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.