Zavrieť

Porady

Vklad majetku do spoločnosti do dcérskej spoločnosti

Vytvorili sme dcérsku spoločnosť a ideme do nej vložiť dlhodobý hmotný a nehmotný majetok. Odhadca ohodnotil majetok na nižšiu sumu ako máme v účtovníctve. Ako zaúčtovať ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    043/367 – upísanie celého vkladu do dcérskej sro
    367/081 – vloženie majetku v ocenení zostatkovou účtovnou cenou
    355/343 – dph k zostatkovej cene
    415/367 – rozdiel medzi zostatkovou cenou a posudkom, ak je posudok nižší
    081/02X - vyradenie vloženého majetku

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Prosím Vás, neopomente tento par. v ZDP, je veľmi dôležitý, vkladáte v reálnych hodnotách

    [SIZE="1"]§ 17b
    Nepeňažný vklad v reálnych hodnotách
    Naposledy upravil betka : 31.12.10 at 12:01 Dôvod: Viď zákon ZDP, prehltila som poradu

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    a_je_to Pozri príspevok
    Práve čítam v PÚP nový § 27a - od 1.1.2010 sa rozdiel medzi uznanou a účtovnou hodnotou účtuje na účet 568, resp. 668 v tom období, kedy dojde k vloženiu vkladu. To mi pripadá, ako keby v zmysle § 17b, ods. 1/a za vkladateľa už rozhodol nový § 27a PÚP ... Napriek tomu sa domnievam, že k zúčtovaniu na 568 dojde až po zaúčtovaní 415/367 a 568/415, nie priamo 568/367. Alebo ... žeby nie ?
    Toto je moja nočná mora

    Ano, všetko závisí v akej cene sa vkladá, či v reálnej hodnote, alebo v hodnote v ocenení u vkladateľa, potom je opäť iné účto.

    Stefi, treba dať ešte pozor na DPH u vkladateľa, pretože VAša dcéra ešte nie je pri vzniku platiteľom DPH. Z porady moc nezistíte, je to nová problematika, komplikovaná, je zatiaľ málo literatúry okolo nej, ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prosím necitujte v tak malom rozlíšení, pre nás starších poloslepých sa to ťažko číta......

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to áno, ale potom to priliepať tu je zbytočné......alebo je Porada len pre mladých, bez zdravotných problémov?
    Ak si mám prečítať v zákone, potom stačí odkaz na zákon a §, netreba zahlcovať stránku nečitateľným textom - aj ked len pre niektorých, ktorí sa už bez lupy nezaobídu.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Už som to opravila, vymazala, aby som nepohlcovala poradu. Môžete si kľudne na mne i naďalej vybíjať zlosť, rýpať ako je to za posledných pár mesiacov, škoda, neviem prečo, ale nebudem sa Vám pliesť do cesty.
    Hľadáte na mne neustále chyby, tak ich hľadajte

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ale Betka -to zasa nie, Ja nejaké žabomyšie vojny na Porade nesledujem, aj keď mi sem-tam niečo príde popod oči.
    Myslela som to úprimne, v poslednom čase sa tie písmenká=chrobáčiky objavujú často. Ja viem, že veľa pýtajúcich ocenia odpoveď s citáciou zákona, ale osobne dávam prednosť a preto odpovedám často bez citácie zákona ale jednoznačne vyslovím názor, ktorý je podľa mňa v súlade so zákonom.
    Mňa proste ruší a neuspokojuje, ak sa ako odpoveď objaví siahodlhý citát, kde ani potrebné a užitočné nie je zvýraznené.
    To sa netýka len teba, veď aj tebe dávam súhlas, ked ma odpoveď zaujme, nerobím rozdiely. tvoje rady, odpovede považujem za fundované, tak ešte raz prepáš, ak mojim príspevkom som preplnila pohár tvojej trpezlivosti.
    nedaj si kaziť Silvester. Ja som sama, mám tu pohárik s fernetom a muž je dole - pozerá niečo v telke, čo mňa nebaví.....
    no čo už, ke´d som si nič lepšie nevymyslela.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    a_je_to Pozri príspevok
    043/367 – upísanie celého vkladu do dcérskej sro
    367/081 – vloženie majetku v ocenení zostatkovou účtovnou cenou
    355/343 – dph k zostatkovej cene
    415/367 – rozdiel medzi zostatkovou cenou a posudkom, ak je posudok nižší
    081/02X - vyradenie vloženého majetku
    Práve čítam v PÚP nový § 27a - od 1.1.2010 sa rozdiel medzi uznanou a účtovnou hodnotou účtuje na účet 568, resp. 668 v tom období, kedy dojde k vloženiu vkladu. To mi pripadá, ako keby v zmysle § 17b, ods. 1/a za vkladateľa už rozhodol nový § 27a PÚP ... Napriek tomu sa domnievam, že k zúčtovaniu na 568 dojde až po zaúčtovaní 415/367 a 568/415, nie priamo 568/367. Alebo ... žeby nie ?

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    z hľadiska účtovníctva sa musí od 1.1.2010 vklad oceniť v reálnych hodnotách (§ 25 ods.1 písm. e bod 1 zákona o účtovníctve). Pri vecných vkladoch je to uznaná cena vkladu. Rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovnou hodnotou majetku sa účtuje 568 alebo 668 (už nie 415). Je nový § 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.
    Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP
    - 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
    a) jednorázovo
    b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
    Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.

    Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu :
    - ako novo obstaraný
    alebo
    pokračovať v odpisovaní u vkladateľa

    - 17d - vkladateľ nezahrnie rozdiel do základu dane potom
    vkladateľ uplatní v roku vkladu pomernú časť odpisov
    nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z pôvodnej vstupnej ceny u vkladateľa. V roku vkladu uplatní zvyšnú časť odpisov a ďalšie roky doodpisuje daňovo majetok ako by ho doodpisoval vkladateľ.

    Popísal som to samozrejme veľmi zjednodušene, lebo na riadne vysvetlenie by bolo treba veľa strán.

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Dcéra vznikla ešte v auguste v minulom roku. Vkladať ideme až teraz. Už je zaregistrovaná ako plátca DPH.Nemal by s tým byť problém.

    Steffi

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Poradíte mi ešte podľa akého § sme povinný odviesť DPH ku vkladanému majetku u vkladateľa a akého § u nadobúdateľa? Musím vytvoriť k tomuto komentár. Nadobúdateľ nechce uhradiť DPH.

    Steffi

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pretože ide o dodanie majetku, nie o predaj podniku alebo časti podniku, tak tam DPH musí byť.
    ten majetok predsa mení majiteľa, ide o dodanie tovaru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.