Zavrieť

Porady

SZČO a dobrov. nem. poistená osoba

Mám jednu otázočku, SZČO si platí aj poistné ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, môže si toto poistné dať ako SZČO do daňovo uznaných nákladov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nika.sum Pozri príspevok
    do 04/2010 bol zamestnancom od 05/2010 bol dobrovolne nezamestnany. V SP dobrovolne platitel Pv nezam. a nemoc. od 5/2010.

    Za obdobie 05/2010 do obnovenia zivnosti nema uhradene ZP - zaplati po podani RZZP.

    To DNP som aj rozclenila na VOZD po obnoveni a VNZD pred obnovenim. Len niekde som tu citala iny nazor, tak si uz preveruje aj taketo malickosti. Dakujem.
    DNP počas prerušenej živnosti môžeš pripočítať k poistnému zo zamestnania a znížiť si tak základ dane z § 5

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nika.sum Pozri príspevok
    Ale asi len tie mesiace ked bola zamestnana. Kedze platila DNP az po ukonceni zamestnania, v obdobi ked bola dobrovolne nezamestnana, to asi nie je mozne či?
    nie, za všetky mesiace ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariannabebcakova Pozri príspevok
    Mám jednu otázočku, SZČO si platí aj poistné ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, môže si toto poistné dať ako SZČO do daňovo uznaných nákladov?
    ano, môže

    Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

    Denny30
    obry den, rada by som Vas poprosila o radu. DNP poistenie si platim z maxima u 2 roky. Predpokladany datum porodu mam 15.8.2011. DNP sa rata za minuly rok. Moja otazka znie, ci je potrebne aj teraz platit z maxima, aby som dostala najvysiu matersku. Dakujem
    S pozdravom Denny

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, ak mal SZCO prerusenu zivnost 2007-10/2010, obnovil ju v polovici 10/2010, pocas prerusenia platil dobrovolne odvody do SP. Za 10/2010 si moze uplatnit len alikvotnu cast do VOZD aj ked boli zaplatene v 11/2010, spravne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj, ak mal SZCO prerusenu zivnost 2007-10/2010, obnovil ju v polovici 10/2010, pocas prerusenia platil dobrovolne odvody do SP. Za 10/2010 si moze uplatnit len alikvotnu cast do VOZD aj ked boli zaplatene v 11/2010, spravne?
    DNP počas prerušenej živnosti nie je VOZD v § 6. Vo VOZD si uplatní len obdobie od obnovenia živnosti.

    Počas prerušenej živnosti bol zamestnancom ?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    veronikasad Pozri príspevok
    DNP počas prerušenej živnosti nie je VOZD v § 6. Vo VOZD si uplatní len obdobie od obnovenia živnosti.

    Počas prerušenej živnosti bol zamestnancom ?
    do 04/2010 bol zamestnancom od 05/2010 bol dobrovolne nezamestnany. V SP dobrovolne platitel Pv nezam. a nemoc. od 5/2010.

    Za obdobie 05/2010 do obnovenia zivnosti nema uhradene ZP - zaplati po podani RZZP.

    To DNP som aj rozclenila na VOZD po obnoveni a VNZD pred obnovenim. Len niekde som tu citala iny nazor, tak si uz preverujem aj taketo malickosti. Dakujem.
    Naposledy upravil nika.sum : 27.03.11 at 12:43

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    veronikasad Pozri príspevok
    DNP počas prerušenej živnosti môžeš pripočítať k poistnému zo zamestnania a znížiť si tak základ dane z § 5
    Ale asi len tie mesiace ked bola zamestnana. Kedze platila DNP az po ukonceni zamestnania, v obdobi ked bola dobrovolne nezamestnana, to asi nie je mozne či?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    dakujem velmi pekne, myslim ze tym potesim. Este som sa s tymto nestretla (asi preto lebo nik si z tych mojich neplati dobrovolne). Zase som o nieco mudrejsia.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Mozem este je to podla § 5 odst. 8 - a to vlastne tym, ze ked sa zahlasi na dobrovolne poistenie, tak sa pre neho stava povinnym?
    A ako to bude s preddavkami na ZP. Nema zaplatene od 5/2010 do 10/2010, zaplati to v r. 2011, bude si to moct dat do VOZD alebo to musim rozclenit na obdobie pred a po obnoveni zivnosti? A moze si to tiez uplatnit nejako v DP?
    A este mi to neda, prepacte. Pisete ze DNP-cize dobrovolne nemocenske poistenie. To sa netyka aj dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti?
    Naposledy upravil nika.sum : 27.03.11 at 13:07

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.