Zavrieť

Porady

Preplatok z pohľadávky

Ahojte,
mám preplatok z pohľadávky z roku 2007:
- najskôr mi bola zaplatená záloha
- potom bola vystavená faktúra, kde bola záloha odpočítaná
- ale odberateľ mi zaplatil celú faktúru / vrátane zálohy už uhradenej/
- takže na 311 mi vznikol preplatok / v sume uhradenej zálohy/
- viem, že pokiaľ nevrátime preplatok, tak mi auditor povedal, že mám preúčtovať z 311 na 325 a potom dať do výnosov 325/648
- ide mi o to: my zatiaľ stále obchodujeme s týmto investorom, zatiaľ túto preplatenú zálohu "nepýtal" a my sme ju neuhradili späť, ale idem robiť DP za rok 2010 a podľa ZdP by som mala pripočítavať záväzky po splatnosti 36 mesiacov, takže v roku 2010 všetky záväzky z roku 2007..... nechce sa mi to rozpisovať, veď vy viete...
- mám sa na tento preplatok z pohľadávky pozerať ako na "záväzok" z roku 2007 a dať ho ako pripočitateľnú položku k DP za rok 2010?
- dúfam, že som sa vyjadrila jasne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Keď píšeš,že s ním stále obchodujete,určite máte dobré vzťahy,tak by som mu to vrátila späť alebo započítala s ďalšou pohľadávkou.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takéto preplatky nemusíš dodaňovať, lebo neboli v nákladoch.

    avelka je offline (nepripojený) avelka

    avelka
    No ja sa obávam, že keď im to 3 roky nechýba, resp. na to v účte neprišli, tak im to asi vracať nebudeme / a je to dosť peňazí /.
    Takže ja to teda môžem tak preúčtovať 311/325 a potom 325/648, normálne to dám do výnosov - ale kedy to môžem alebo musím urobiť? Je tam nejaká lehota - 4 roky alebo tak?
    A ďakujem Kejka, som rada že sa na to nemusím "dívať" ako na tie záväzky, čo sa pripočítavajú, to ma mátalo, že hoci je to preplatok z pohľadávky, tak v konečnom dôsledku je to pre mňa záväzok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    správne - je to pre teba záväzok /nadväzujem na koniec tvojho príspevku/. Takže preúčtovať 311/325 si to mala pri prvej RUZ, kedy sa ti to vyskytlo.
    Teraz, po troch rokoch nemusíš dodaňovať /lebo nebol záväzok v nákladoch/ ale nemusíš preúčtovať 311/325, ked to aj tak chceš zaúčtovať do výnosov.
    takže bud 311/648-odpis záväzku /a samozrejme teraz to zdaníš, lebo to budeš mať normálne súčasť HV na r.100 v DPPO/
    alebo 311/325 a ešte to necháš prejsť do r.2011. Ubehnú 4 roky, bude to premlčané a 325/648 zaúčtuješ v r.2011.

    Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

    Iva1
    Ďakujem Kejke za super rady. Platí to aj naopak?
    V prípade, že sme my preplatili náš záväzok v r.2011 do zahraničia a nevieme docieliť, aby nám preplatok vrátili, tak ho na konci obdobia preúčtujem na 315/321 a po štyroch rokoch zaúčtujem 546/315 nedaňovo?

    Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

    Iva1
    Iva1 Pozri príspevok
    V prípade, že sme my preplatili náš záväzok v r.2011 do zahraničia a nevieme docieliť, aby nám preplatok vrátili, tak ho na konci obdobia preúčtujem na 315/321 a po štyroch rokoch zaúčtujem 546/315 nedaňovo?
    Je to tak správne?

    Preplatok z pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.