Zavrieť

Porady

ešte raz dohoda o vykonaní práce

Prepáčte že sa vraciam k téme stále tu preberanej, ale chcela by som vedieť, či dobrovoľne nezamestnaná osoba, korá má príležitostne dohodu o vykonaní práce, platí z tejto dohody zdravotné poistenie.
Ďakujem.
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... ale dúfam, že viete, že dobrovoľne nezamestnaná osoba má povinnosť odvádzať do príslušnej zdravotnej poisťovne mesačný odvod 420,- Sk??? ... to len tak na doplnenie :-)))
Pekný deň
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ďakujem Vladan,
odvádza do ZP mesačný odvod, len som nevedela, ked ma este dohodu o VP, ci nemusi z tejto dohody podľa výšky odmeny.
Ešte raz ďakujem, pekný deň !
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si vložiť do tejto zaujímavej témy môj príspevok.

Osoba pracujúca na základe dohody o vykonaní práce sa v zmysle zákona o zdravotnom poistení nepovažuje za zamestnanca a preto sa z dohody o vykonaní práce neplatí zdravotné poistenie "zamestnanca". Avšak na takúto osobu sa vzťahuje § 13 odsek 8 zákona o zdravotnom poistení, citujem:

(8) Vymeriavacím základom na určenie poistného pre ostatných poistencov je úhrn príjmov, ktorý podlieha dani z príjmov. 9a) Ak poistenec takýto príjem nemá, je vymeriavacím základom 3 000 Sk.

Odkaz 9a) je na zákon o dani z príjmov ako celok.

Čo z toho vyplýva ?

Nuž to, že dobrovoľne nezamestnaná osoba (pod tým rozumiem osobu, ktorá nie je na Úrade práce registrovaná ako osoba hľadajúca si zamestnanie), platí zdravotné poistenie zo základu 3000 Sk, čo činí sumu 420 Sk. Ak ale v nejakom mesiaci dosiahne na základe dohody o vykonaní práce príjem vyšší ako 3000 Sk, platí zdravotné poistenie zo základu rovnému výške tohto príjmu, maximálne zo základu 32000 Sk...

...viď obľúbená poradňa JUDr. Kopeckého na www.vszp.sk...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 18.08.04 at 18:19
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Pán Mihál,
ďakujem - pustila som sa ešte az do zisťovania okolo odvodu do ZP, je to tak ako hovorite, ale zdravotné poiťovne v tom nemajú jasno, musela som volať až na GR SZP, tam mi potvrdila čo hovoríte vy - ak je výška odmeny na dohode vyššia ako 3000,- Sk, tak vymeriavacím základom pre odvod do zdravotnej poisťovne u osoby dobrovoľne nezamestnanej, je výška odmeny na dohode. S touto dohodou sa má dostaviť do ZP a oni jej vystavia šek na odvod.
Ale pre zaujímavosť by ma zaujímalo, keby to táto osoba nevedela čo je jej povinnosťou, ako by na to ZP prišla.
Pozn. stránka www.vszp.sk sa mi otvorí ale ďalej ma nepustí, čiže nemohla som dať dotaz na JUDr. Kopeckého.
Ďakujem a prajem pekný deň i víkend.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ZP by na to prišla pri kontrole vo Vašej firme. Ak si vyžiada údaje o dohodároch a zameria sa na tých, ktorí v nejakom mesiaci mali cez 3000 Sk a pozrie sa na nich vo svojom informačnom systéme - či sú registrovaní ako "dobrovoľne nezam.osoby", tak poľahky zistí, či dohodár, ktorý v nejakom mesiaci zarobil cez 3000 Sk a inak je platiteľ poistného ako "dobrovoľne nezam.osoba", zaplatil poistné zo zarobenej sumy.

Samozrejme nie je to Váš problém, ako mzdárky - je to problém dotyčnej osoby, postihy bude znášať tento dohodár.
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

p. Mihál,
pracujem vo firme na HPP, sú mi z tejto firmy platené odvody, ale popri tom mám podpísanú i dohodu o vykonaní práce na 8.000,- Sk mesačne. Mám platiť i odvod z tejto sumy dohody do ZP?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nie, z tejto vašej dohody je platené (zamestnávateľom) úrazové poistenie a vám to iba zamestnávateľ zdaní 19%.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

A ako je to teraz, keď pracujem na HPP a v inej firme mám dohodu o vykonaní práce do 4.000,-. Budem musieť takéto dohody dať do ročného zúčtovania alebo až od 4.000?
jana
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Nakoľko sa všetky príjmy zdaňujú 19% sadzbou dane, všetko ide do ročného zúčtovania dane, resp. daňového priznania.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Hranica 4000 už s novým zákonom padla, či nie? Ako to vôbec bude s ročným zúčtovaním dane, keď ju teraz máme všetci 19%-nú? Myslím pri zamestnancoch, ktorí majú len príjem zo ZČ. Zostali tie šialené ročné tlačivá pre DU?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre ivab - to, čo sme v tejto téme doteraz preberali, sa týkalo "nezamestnaného" dohodára, ktorý si platí ZP (zdravotné poistenie) ako tzv. dobrovoľne nezamestnaná osoba.

Iná situácia je, ak občan je zamestnaný, v tomto zamestnaní je zdravotne poistený, tak ak súčasne má aj dohodu o vykonaní práce, tak z tejto dohody už neplatí ZP, nech je odmena za dohodu v akejkoľvek výške.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ľubka,
- každý príjem zo závislej činnosti (dohoda, HPP, KPČ) sa zdaňuje rovnako, 19%. Či už bol príjem napr. 1,- Sk alebo 100 000,- Sk (nezáleží od výšky príjmu) - toto platí od 1.1.2004 - hranica 4000,- padla
- ročné zúčtovanie sa vracia do starých koľají, čo znamená, že hociktorého zamestnávateľa môže požiadať zamestnanec, resp. dohodár o ročné zúčtovanie dane (jasné, že treba predložiť všetky potvrdenia o príjme a ostatné doklady potrebné k vypracovaniu)
- o ročné zúčtovanie dane môže požiadať aj dohodár, aj zamestnanec. Ak tak neurobí, musí podať daňové priznanie k dani z príjmu za daný rok
- tie šialené tlačivá ostali - zatiaľ sa nič nemenilo
- aj keď máme rovnú daň 19%, tak zamestnancom, ktorí pracujú len u jedného zamestnávateľa, by sa mohlo zdať, že daňový preplatok, resp. daňový nedoplatok nevznikne, ale v zákone je iné zaokrúhľovanie pri preddavkoch a iné pri základe dane, čiže maličké nedoplatky, resp. preplatky vzniknúť môžu.
Pekný deň
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosim Vas, podla ktoreho § Zákona o sluzbach zamestnanosti, moze evidovany uchadzac o zamestnanie dosiahnut prijem z dohody o vykonani prace max. 800 Sk týzdenne za max. 16 hod. tyzdenne?


Mozem do dohody uviest ze, rozsah odpracovanych hodin mesacne je 24 a mesacna odmena je 3000 Sk, alebo to treba rozpisat na tyzdne?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
je to tuším § 5 alebo 6. Myslím, že každý ovláda matematiku, a určite vie deliť štyrmi (štyri týždne v mesiaci :-), takže kľudne môžeš do dohody napísať mesačne :-)
Pekný deň
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Mozem evidovanemu nezamestnanemu uplatnovat nezdanitelnu cast, pokial u mna podpise vyhlasenie k zdaneniu a uplatni si narok na nezd. cast?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To misurka - Áno.
0 0
Lentilka Lentilka

Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

Prosím Vás, ak máte niekto v PC uložené vzory tlačív: Dohoda o vykonaní práce, Príkazná zmluva, Vyhlásenie k zdaneniu na uplatnenie si nároku na nezdan. časť, nemohli by ste ich šupnúť do vzorov dokumentov. Vopred ďakujem.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Lentilka
Prosím Vás, ak máte niekto v PC uložené vzory tlačív: Dohoda o vykonaní práce, Príkazná zmluva, Vyhlásenie k zdaneniu na uplatnenie si nároku na nezdan. časť, nemohli by ste ich šupnúť do vzorov dokumentov. Vopred ďakujem.
vyhlásenie nájdeš na stránke ministerstva financií www.finance.gov.sk - v časti tlačivá
0 0
Lentilka Lentilka

Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

Ďakujem. Mám sa toho toľko ešte učiť....
0 0
veronikaa veronikaa

veronikaa je offline (nepripojený) veronikaa

To znamena, ze netreba presne specifikovat, ktore dni bude cinnost vykoanvana a v ktorych hodinach, len staci napisat celkovy pocet hodin a sumu?
Dakujem velmi pekne !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať