Zavrieť

Porady

kúpa nehnuteľnosti

Dobrý večer,
prosím o radu:
S.R.O kúpila nehnuteľnosť v r.2009, doteraz nie je zaradená v obchodnom majetku firmy, avšak v roku 2010 si chcú uplatniť náklady spojené s rekonštrukciou budovy - bude slúžiť na podnikanie ako sídlo firmy. Podľa mňa je nutné zaradiť budovu do obchodného majetku ale akým spôsobom ? Ako dlhod. majetok, odpis.skupina 4?
S budovami nemám žiadne skúsenosti.
A čo ak si uplatnili náklady na budovu aj v roku 2009 ? Je možné zaradiť budovu do OM aj spätne ? - pravdepodobne by to ovplyvnilo HV - aj keby si neuplatnili odpisy..

vopred ďakujem za všetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zaradenie do majetku ešte neznamená zmenu HV. Ak si neuplatnia odpisy tak HV sa nemení.
    Katarína Cigánová
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Zaradenie do majetku ešte neznamená zmenu HV. Ak si neuplatnia odpisy tak HV sa nemení.
    Ale myslím , že toto nie je celkom pravda.
    Ak sa nemýlim , prerušiť sa dajú iba daňové odpisy. V prípade zaradenia majetku do užívanie je potrebné tento aj účtovne odpisovat. či?? a tým pádom HV je iný ako pri nezaradenom majetku.

    grušina je offline (nepripojený) grušina

    grušina
    Tak ako to teraz urobiť. Môžem postupovať takto ?
    -Zaradím budovu do majetku, 4.odpis.skupina, odpis.20 rokov
    - odpisy neuplatním ani daňové ani účtovné - to za rok 2009
    - v roku 2010 odpis uplatním a všetky náklady

    - a kde by som sa prosím vás dočítala, aké podmienky musí spĺňat budova na zar. do OM firmy...myslím kolaudácia a tak...

    ďakujem pekne za rady..

    grušina je offline (nepripojený) grušina

    grušina
    prosím usmernite ma v tomto, ak má niekto takúto skúsenosť, konateľ s.r.o mi tvrdí, že odpočítavať náklady na zveľadovanie budovy môže keďže má v nej sídlo firmy, ale ja si nie som taká istá
    Katarína Cigánová
    grušina Pozri príspevok
    prosím usmernite ma v tomto, ak má niekto takúto skúsenosť, konateľ s.r.o mi tvrdí, že odpočítavať náklady na zveľadovanie budovy môže keďže má v nej sídlo firmy, ale ja si nie som taká istá
    Zveľaďovat možete vlastný majetok / možete aj cudzí - ale v tomto prípade sú to nedaňové náklady / .
    Takže zveľaďujete - bez ohladu na to , či je to majetok odpisovaný , alebo neodpisovaný / ak ešte nie je zaradený do užívania mal by byt na 042 - obstarávaný majetok/ .
    Predpokladám , že ked je kúpený v r. 2009 - na LV je už Vaša firma. - takže podmienka vlastníctva by bola splnená.
    Treba už len rozlišovat , či sa jedná o technické zhodnotenie - v tom prípade by to šlo na 042 a na účty majetku , alebo opravy - rovno na 511.
    V prípade , že v budove máte sídlo fy - a je aj zapísané v OR , mám za to , že by budova mala byt už zaradená a v používaní - teda aj odpisovaná .
    Daňové odpisy možete mat prerušené , účtovné nie .

    grušina je offline (nepripojený) grušina

    grušina
    ďakujem veľmi pekne za túto odpoveď. Musim to dať do poriadku, veď my ani neúčtujeme o úvere na túto budovu...absolútne nič, len že stačí sídlo firmy a blabla... )
    stokrát vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.