Zavrieť

Porady

domácky zamestnanec - nároky

Uzavierame pracovný pomer s pracovníkom, ktorý bude domácky zamestnanec.
V ZP som sa dočítala, že sa na neho nevzťahujú určité ustanovenia, mimo iného aj nepatrí mu náhrada mzdy od zamestnávateľa s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka. Vie mi niekto presne povedať, na čo má nárok a na čo nie?
Má nárok na dovolenku s náhradou mzdy, na stravu.....???
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    Mám za to, že na zamestnanca v právnom postavení domáckeho zamestnanca sa vzťahujú všetky ustanovenia o pracovnom pomere s výnimkami ust. v § 52 ods. 1 a), b), c).

    Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

    Miro77
    Tiež ma zaujíma táto téma.
    Rád by som vedel aké to má pre firmu ďalšie následky.
    Mala by mať firma zriadenú (nahlásenú) u tohto zamestnanca doma svoju prevádzku ?
    Ak je poisť.diler ?
    Ak predáva melóny ?
    Ak opravuje autá ?
    Ako je to s hygienickými, požiarnými, bezpečnostnými a inými predpismi ?
    Môžu prísť tieto "milé návštevi" k takémuto zamestnancovi domov ?

    7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

    7Ingrid7
    Ako je to s dodrzanim zakona o minimalnej mzde (mzd. narokoch) u domackeho zamestnanca?

    Priklad:
    - zamestnanec ma polovicny uvazok, t. j. 20 h./tyzd.
    - je odmenovany ukolovo
    - jeho ukolova mzda moze dosiahnut za mesiac Sk 700,-

    Ma narok na doplatenie do min. mzdy alebo nie????

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    pokial viem má nárok na dohodnutú mzdu,prac.čas nemá určený,nemá nárok na zaplatenie sviatkov,dovolenky,príplatky so-ne,stravné-pretože nie je možné ho kontrolovať,výpoveď 15 dní, dohoda.
    môže byť odmeňovaný aj od výkonu

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    7Ingrid7
    Ako je to s dodrzanim zakona o minimalnej mzde (mzd. narokoch) u domackeho zamestnanca?
    Priklad:
    - zamestnanec ma polovicny uvazok, t. j. 20 h./tyzd.
    - je odmenovany ukolovo
    - jeho ukolova mzda moze dosiahnut za mesiac Sk 700,-

    Ma narok na doplatenie do min. mzdy alebo nie????
    § 52
    Domácky zamestnanec

    (1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu na pracovisku zamestnávateľa, ale podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve pre neho vykonáva dohodnutú prácu doma alebo na inom dohodnutom mieste v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje (ďalej len "domácky zamestnanec"), sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

    a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
    b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
    c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí.

    (2) Zamestnanec, ktorý príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním vykonáva svoju prácu ako zamestnanec doma alebo na inom ako obvyklom mieste výkonu práce, za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje, nepovažuje sa za domáckeho zamestnanca.

    7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

    7Ingrid7
    Tweety
    § 52
    Domácky zamestnanec

    (1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu na pracovisku zamestnávateľa, ale podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve pre neho vykonáva dohodnutú prácu doma alebo na inom dohodnutom mieste v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje (ďalej len "domácky zamestnanec"), sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

    a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
    b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
    c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí.

    (2) Zamestnanec, ktorý príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním vykonáva svoju prácu ako zamestnanec doma alebo na inom ako obvyklom mieste výkonu práce, za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje, nepovažuje sa za domáckeho zamestnanca.
    --------------------------------------------
    zial z tohto § neviem vycitat, ci sa ho tyka doplatok do min. mzdy alebo nie. Na zaklade toho viem potom dalej posudit, aky VZ bude mat na ZDR a SOC, ked jeho mzda bude 700 Sk za mesiac....atd Tento zamestnanec ma polovicny fond prac. doby.

    Mna skor trapi zak. c. 90/96 o min. mzde § 4:
    "U domackych zamestnancov sa na ucely tohto zakona povazuje za odpr. hodinu odvedena hodina prace podla normy spotreby prace ustanovenej zamestnavatelom."

    A normovanie prace podla § 133 ZP je tazko pouzitelne, ak zamestnanec doma predava napr. autoprislusenstvo a jeho odmena sa odvyja od poctu predaneho prislusenstva ...
    Naposledy upravil 7Ingrid7 : 03.03.06 at 14:33

    Zuzana12 je offline (nepripojený) Zuzana12

    Zuzana12
    Aj ja mám otázku: Ako je to s PN-kou, ak maródi dlhšie....Prepláca sa mu to alebo nie????? Pretože takýto domácky zamestnanec nemá nárok na Paragraf....ako to teda je.....PROSÍM=oboznámte má s tým.....Ďakujééém

    domácky zamestnanec - nároky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.