Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Dovolenkový priemer rátaš za kalendárny štvrťrok, teda 4,5,6/2004.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
- priemer zaokrúhli na dve desatinné miesta matematicky
- ak zamestnanec nastúpil v polovici mesiaca, tak mu vypočítaš dovolenkový priemer: hrubá mzda bez náhrad mzdy / počet skutočne odpracovaných hodín (ja rátam hodinový priemerný zárobok, a myslím, že o tom hovorí aj zákonník práce)
- priemer rátaš za mesiace ako uviedla ZuzanaA
- priemer, ktorý vyrátaš je k 1.7.2004 a používaš ho po celý III. štvrťrok, čiže 07-08-09/2004
Pekný deň
Naposledy upravil vladan : 30.08.04 at 09:53
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ja zaokrúhlujem dovolenkový priemer na jedno desatinné miesto... zle?
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

hm a ja na cele
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

no my sme dobreee čoo :p

vie niekto kde sa píše o správnom zaokrúhlovaní????
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

nám softvér zaokrúhľuje na 2 des. miesta, ale kde sa o tom píše, neviem povedať.
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

Môžeš si pesne pozrieť priemerný zárobok v zákonníku práce §134, tam máš presný popis. Inak samozrejme, že sa počíta kalendárny štvrťrok dozadu.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jamka v §134 sa ale nepíše nič o zaokrúhlovaní...
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

Myslela som v§134 pokec okolo dovolenkového priemeru, lebo na začiatku bola otázka, z ktorých mesiacov sa počíta. Zaokrúhľovanie je spomenuté len v §130, kde sa uvádza, že mzda sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. Priemer by som zaokrúhlila na 3 destinné miesta, ak to program neumožnuje, 2 desatinné miesta nie sú chybou, to určite. Nenašla som ale žiadny pokyn k tomuto zaokrúhľovaniu.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jamka o.k.

dospeli sme teda k tomu, že vzhľadom na to, že sa nikde nepíše o zaokrúhľovaní, je to len a len na účt.jednotke aký formát si zvolí alebo ako má nastavený soft....
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Ja by som sa chcela poradit ako vstupuje, ci nevstupuje sviatok do priemerneho zarobku na dovolenku pri mesacnej mzde. §122 ods. 3 hovori, ze u zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdou, sa sviatok, ktory pripadne na jeho obvykly pracovny den, povazuje za odpracovany den...

Vypocet priemerneho zaroboku na dovolenku na 3.Q :
april 20 prac. + 2 sviatok 160 + 16 = 176 hod.
maj 21 prac. = 168 hod
jun 22 prac = 176 hod
dovolenka v 2.Q necerpana
HM=16000 Sk 16000x3=48000 Sk

a) sviatok vstupuje do priemeru - t.j. 176+168+176=520 hod.
48000/520 = 92,31 Sk
b) sviatok nevstupuje do priemeru - t.j. 160+168+176=504 hod.
48000/504 = 95,24 Sk

Hmmmm ??? Ktora moznost je spravna? Ako si to vysvetlujete Vy?
Dakujem a prajem pekny den.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Viki, ako si sama napísala, sviatok... sa považuje za odpracovaný deň, teda a) je správne.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Viki

my to počítame spôsobom a) kedy sviatok vstupuje do piemeru, keďže ho považuješ za odpracovaný deň a vyplácaš aj za tento deň mzdu čo je vlastne už započítané v tých 48.000,- tak by bolo nesprávne započítať peniaze a nezapočítať dni
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Diky Magma a Katty ...tak som pocitala priemer na dovolenku za jul aj ja, len som sa chcela utvrdit, lebo kamaratka, co robi mzdy mi tvrdila opak
Ufff to mi odlahlo... nech zije Porada
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ked si pozriete §122 ods.3 Zákonníka práce, tak zamestnancovi, kt. je odmenovany mesacnou mzdou, mozno preplacat nahradu za sviatok tiez priemernym zarobkom, pokial sa tak dohodlo napr. v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve.Ja to mam napr. zakotvene v pracov. zmluve a nahradu za sviatok zamestnancom s mesacnou mzdou preplacam priemerom. Myslim, ze je to moze byt, ked je to zakotvene v zakone.
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Ako by ste postupovali pri vypocte priemerneho zarobku v tomto pripade:

Zamestnanec nastupil do PP 3. 7. 2004. Je mesacne odmenovany.

Z coho sa bude vychadzat pri vypocte priemerneho zarobku, ktory ma platit v 7/2004, z coho pri priemernom zarobku, ktory ma platit pre 8/2004 a z coho pri priem. zarobku, ktory ma platit pre 9/2004?

Pri respektovani § 134 by som isla nato nasledovne:

7/2004 - mzda na mzdovom dekrete/priemerny pocet hodin v mes. podla uvazku

8/2004 - mzda, ktora vstupuje do vypoctu priemeru, ktora bola vyplatena v 7/2004/odprac. hodiny za 7/2004

9/2004 - mzda, ktora vstupuje do vypoctu priemeru, ktora bola vyplatena v 8/2004/odprac. hodiny za 8/2004

Tzn., ze v jednotlivych mesiacoch v rovnakom kal. stvrtroku bude priemer rozny, lebo v rozhod. obdobi nebola splnena podmienka podla § 134 ods. 3. Je to tak spravne?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
priemerné zárobky sa počítajú k 1.1., k 1.4.. k 1.7., k 1.10. Neviem, čo si myslela tými mesiacmi, ale ak potrebuješ zistiť priemerný zárobok zamestnancovi, ktorý nastúpil 3.7., tak by som postupovala podľa § 134 ods. 3. Použila by som pravdepodobný zárobok, ktorý by som vypočítala ako pravdepodobne zarobenú mzdu zamestnanca za obdobie od 1.4. - 30.6. (teda za apríl, máj, jún). Keďže tvoj zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, tak výpočet by bol nasledovný (napr. 10 000,-/mes)
04/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 04/2004 = 176 hodín
05/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 05/2004 = 168 hodín
06/2004 = 10 000 - pracovné hodiny v 06/2004 = 176 hodín
30 000/520 = 57,69 Sk/hodinu - priemer k 1.7.
Pekný deň
Naposledy upravil vladan : 07.09.04 at 08:15 Dôvod: strááááášna chyba!!!
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

Priemer, ktorý vypočítal VLADAN budeš používať celý štvrťrok (7,8,9). Potom podľa skutočnej mzdy vypočítaľ nový priemer k 1.10.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

suhlasim s vladan a jamkou
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Ok, takze ked to zhrnieme :

- tak kedze rozhodujucim obdobim /RO/ je obdobie, v ktorom nepracoval v danej firme, cize nemal ziaden prijem ani odprac. hodiny, tak sa musi zistit pravdepodobny prijem, ktory by inak dosiahol /ja by som pouzila prijem, ktory ma dohodnuty v mzd. dekrete, cize bez prepoctu na hodiny v jednotl. mes. v predch. kal. stvrtroku/ a deleno priemer. pocet hodin pri zohladneni uvazku /§ 134 ods. 4 /napr. pri 40 hod./tyzd. uvazku by to cinilo 173,92 hod./
Naposledy upravil 7Ingrid7 : 07.09.04 at 15:33
0 0
Načítať ďalšie