Zavrieť

Porady

Vaňa- pod alebo nad obklad?

Akú máte skúsenosť s položením vane? V návodoch výrobcov sa píše o uložení vane až po obložení stien obkladom....ale všetci obkladači hovoria o opačnom postupe, teda obklad až na vaňu. Vraj ani záruka na vaňu nie je taká istá, keď sa to dá podľa odporúčaní výrobcu...
Naposledy upravil janula26 : 30.07.11 at 10:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Jednoznačne pod obklad.

    janula26 je offline (nepripojený) janula26

    janula26
    220870 Pozri príspevok
    Jednoznačne pod obklad.
    Aj keď je inak písané v návodoch?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ja som tiež obkladač.Ešte mi žiadny výrobca nedokázal odpovedať na otázku, ako upchať špáru ktorá vznikne po priložení vane popri obloženej stene a vaňou.Pre obkladača je jednoduchšie obložiť stenu od vrchu po spodok ,a robte si s tým čo chcete.Pri väčšine vaní tam vznikne špára 10-15 mm.respektíve som ešte nevidel vaňu zo špárou menšou ako 10mm.To už mám nejakých pár tisíc metrov poobkladaných.

    tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

    tom_NR
    Výrobcovia hlavne akrylátových vaní pripúšťajú určité odchýlky rozmerov, a tieto sa po osadení môžu prejaviť. Odporúčajú to tak kvôli ľahšej demontáži vane. Ale o koľko častejšie meníte vaňu, ako obklad?
    Záruka je zo zákona 2 roky a či výrobca odporúča to a hento, môže byť pre trochu znalého užívateľa jedno, pokiaľ to vyslovene neprikazuje.
    Takže som tiež za postup najprv osadiť vaňu, potom obložiť (vlastná skúsenosť).

    janula26 je offline (nepripojený) janula26

    janula26
    Chcem sa spytat, ako moze vzniknut taka velka spara medzi obkladom a vanou, ked sa vana osadi na originalne uchtky ku obkladu? Teda, nie som odbornik, ale zaujima ma to :-)

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    220870 Pozri príspevok
    Ja som tiež obkladač.Ešte mi žiadny výrobca nedokázal odpovedať na otázku, ako upchať špáru ktorá vznikne po priložení vane popri obloženej stene a vaňou.Pre obkladača je jednoduchšie obložiť stenu od vrchu po spodok ,a robte si s tým čo chcete.Pri väčšine vaní tam vznikne špára 10-15 mm.respektíve som ešte nevidel vaňu zo špárou menšou ako 10mm.To už mám nejakých pár tisíc metrov poobkladaných.
    Buď máš zlé oči, alebo nevieš urobiť rovný obklad .

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Hrany vaní sú zaoblené min 5-10mm rádius plus zvislé hrany vaní sú zošikmené cc 2-3 mm.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    rudopp Pozri príspevok
    Buď máš zlé oči, alebo nevieš urobiť rovný obklad .
    Presne ste to vystihli.Mám zlé oči a neviem urobiť rovný obklad.čo už s tým narobím

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Vaňa klasických rozmerov 1800 x600 mm býva vykrútená od 3 do 10 mm.Rovnú som ešte nevidel.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    220870 Pozri príspevok
    Hrany vaní sú zaoblené min 5-10mm rádius plus zvislé hrany vaní sú zošikmené cc 2-3 mm.
    Idem pozrieť našu .

    janula26 je offline (nepripojený) janula26

    janula26
    Tak som zvedavá, kam sa až dopracujeme :-) Zrejme aj naša vaňa bude mať nejaké zaoblenie hrán...

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    220870 Pozri príspevok
    Hrany vaní sú zaoblené min 5-10mm rádius plus zvislé hrany vaní sú zošikmené cc 2-3 mm.
    Pozrel som našu :
    - zvislá ploška je zvislá (a na kerého andela by bola šikmá )
    - zaoblenie vonkajšej hrany je r= do 5 mm
    - zvislá ploška je/vyzerá po dĺžke rovná (a vari len vedia vyrobiť rovnú lisovaciu formu ).

    Predpokladám, že ten bok pri stene je rovnaký.

    Takže ak murár vie natiahnuť rovnú omietku, nemala by byť fuga väčšia ako 2 mm .A potom jarček - navrchu do 6 mm a dolu 0-2 mm.
    Silikón vyplní.

    PS
    Ale aj nám "obkladači" dávali obklad na vaňu.
    Akurát medzi vaňu a obkladačku strčili takú hnusnú (pôvodne bielu) do "U" tvarovanú umelú hmotu - tvrdú, takže trošku silikónu 0,5 až 2 mm bolo treba .

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    220870 Pozri príspevok
    Vaňa klasických rozmerov 1800 x600 mm býva vykrútená od 3 do 10 mm.Rovnú som ešte nevidel.
    Si predstav, že naša je klasická = plechová - takže o žiadnom vykrútení sa nebudeme baviť - - oceľový plech vylisuješ tvar aký chceš - - - nie že čo sa podarí 10 mm zákruta !!

    Ale rozmery má podľa teba asi neklasické : pôdorys 1600x700 mm.

    PS
    Ak si toto myslel max pôdorysnú šírku vane, tak buď má :
    - smiešne vodorovné spevňovacie plochy (a nedivím sa, že sa krúti)
    - alebo je to iba na kúpanie pre vychrtlé modelky
    - alebo iba na sprchovanie
    - alebo nejaký akrylát so smiešnou životnosťou.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Nikdy by som nedal najprv obklad potom vaňu, ale naopak, položiť vaňu a potom obklad. Nerovnosti môže mať vaňa ale aj na obklade sa môžu vyskytnúť, vode stačí špendlíková hlavička 1 mm a za vaňu zateká, plesnie, už nikdy sa nedá vyriadiť. A to netreba pozerať, že teraz je to rovné a zasilikónované, používaním sa pomery menia a medzera sa určite zväčšuje. Jediná nevýhoda je asi pri výmene vane, ale keď je zamurovaná spredu, tak je to jedno.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    rudopp Pozri príspevok
    Pozrel som našu :
    - zvislá ploška je zvislá (a na kerého andela by bola šikmá )
    - zaoblenie vonkajšej hrany je r= do 5 mm
    - zvislá ploška je/vyzerá po dĺžke rovná (a vari len vedia vyrobiť rovnú lisovaciu formu ).

    Predpokladám, že ten bok pri stene je rovnaký.

    Takže ak murár vie natiahnuť rovnú omietku, nemala by byť fuga väčšia ako 2 mm .A potom jarček - navrchu do 6 mm a dolu 0-2 mm.
    Silikón vyplní.

    PS
    Ale aj nám "obkladači" dávali obklad na vaňu.
    Akurát medzi vaňu a obkladačku strčili takú hnusnú (pôvodne bielu) do "U" tvarovanú umelú hmotu - tvrdú, takže trošku silikónu 0,5 až 2 mm bolo treba .
    pár posledných čo mám nafotené.https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/Vana

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    220870 Pozri príspevok
    Ja som písal o normálnej klasickej vani .
    ( že si niekto miesto vane dáva kus pokrútenej umelej hmoty a po 4-6 rokoch zistí, že to dno nejako matnie = jeho vec)

    ski555 je offline (nepripojený) ski555

    ski555
    Presne tak hrana vane je zošikmená a koľkokrát ešte aj pozdĺžne krivá.Návod je nanič,treba sposob ako od podlahy vynechať jednu radu nad vaňou aby sa dalo lepšie pohybovať,osadiť vaňu a potom dorezať k vani príslušný rad.Takto je to najpresnejšie a zostáva najmenšia škára k voli vode.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.