Zavrieť

Porady

Po materskej dovolenke...

Chcela by som som poprosit o radu v nasledovnom probleme:
mamicka bola po narodeni dietatka na "povinnej" materskej dovolenke 28 týždnov.Po tejto dobre chce nastupit do prace s tym, ze o dietatko sa bude starat jej matka, ktora je uz na starobnom dochodku. Ako je to v takomto pripade s prispevkami - stara mama moze poberat dochodok aj matersky (opatrovatelsky) prispevok?Nemam v tom jasno,preto prosim, ak by ste niekto mali s tym skusenosti, poradte mi...Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Rodičovský príspevok si dotyčná musí vybaviť na Úrade práce,soc.vecí a rodiny, tam jej najkompetentnejšie zodpovedia tento problém.Teraz už zamestnávatelia nevyplácajú rodičovský príspevok, preto sa k tomu nikto nevyjadruje (podľa mňa). Inak rodičovským príspevkom sa zaoberá zákon č. 280/2002 a podľa mňa poberateľom môže byť len rodič. V tom prípade ak sa zamestná a o dieťa sa stará iná plnoletá osobá (nie škôlka ani jasle) vtedy rodič dostáva znížený rodičovský príspevok 1300,- Sk.

    lepotka je offline (nepripojený) lepotka

    lepotka
    To opatrovateľské sa vybavuje tam kde rodičovský príspevok, len matka dieťaťa tam vypíše nejaké čestné prehlásenie, že dieťa nie je v predškolskom zariadení ale že sa o neho stará konkrétna osoba doma.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    S opatrovateľským príspevkom nemám skusenost, ale s rodičovským áno. Ten by nepoberala stará mama /dôchodkyňa/, ale vaša zamestnankyňa /mamička/, ktorá by nastúpila do zamestnania po riadnej materskej dovolenke. Tento rodičovský príspevok by bol ale krátený na 1 200,- Sk a poskytoval by sa jej za podmienky , že okrem iného preukáže osobnú starostlivosť o dieťa , t.j. že počas výkonu zárobkovej činnosti neumiestni dieťa v kolektívnom zariadení , ale starostlivosť o dieťa zabezpečí inou plnoletou osobou, vo vašom prípade starou mamou dieťaťa. Pekný deň.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Áno, krátený rodič.príspevok od 1.9.2004 podľa § 4 ods. 2 zákona č. 280/2002 Z.zv znení zák. č. 643/2002 Z.z. je 1 300,- Sk. Pekný deň.

    Po materskej dovolenke...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.