Zavrieť

Porady

DPO a zamestnany na plny uvazok

Dobry den,
vedel by mi niekto prosim vas poradit ohladne platby DPO pre ludi nezamestnanych a zamestnanych na plny uvazok? Moj otec bol v decembri nezamestnany, zaco mal dlh v socialnej poistovni cca 100eur. Nakolko je velmi nezodpovedny, prisiel do socialnej poistovne, tento problem vyriesit, no ako som zistil, on podpisal DPO. Toto DPO podla zmluvy bolo zaregistrovane od 1. decembra a trvalo az do juna, kedy to bol zrusit. Medzicasom bol zamestnany od januara do marca a neskor bol 2 mesiace na marodke.

Cize aby som to zhrnul, nezamestnany bol v decembri a v juni. DPO trvalo od decembra do juna. Januar az marec pracoval na plny uvazok a april/maj bol na marodke.
Aktualne ma dlh u socialnej poistovne cca 700eur, no nie som si isty ci ma vsetko platit. Samozrejme, ze ho poslem do socialnej poistovne sa spytat, len nakolko mam obavu co zas vybavi, chcel som sa spytat, ci mi vie niekto tuto problematiku prosim vas vysvetlit. Je mozne, ze nemusi celu sumu zaplatit? Lebo som sa zas dopocul, ze to DPO platil v podstate nepravom, nakolko je nepovinne, no na druhu stranu sa do toho vobec nevyznam.

Dakujem.

//EDIT: DPO = Dobrovolne poistena osoba ...kludne sa pytaje, ked nieco treba este odomna vediet.
Naposledy upravil Patrik85 : 07.11.11 at 21:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Patrik85 Pozri príspevok
    Dobry den,
    vedel by mi niekto prosim vas poradit ohladne platby DPO pre ludi nezamestnanych a zamestnanych na plny uvazok? Moj otec bol v decembri nezamestnany, zaco mal dlh v socialnej poistovni cca 100eur. Nakolko je velmi nezodpovedny, prisiel do socialnej poistovne, tento problem vyriesit, no ako som zistil, on podpisal DPO. Toto DPO podla zmluvy bolo zaregistrovane od 1. decembra a trvalo az do juna, kedy to bol zrusit. Medzicasom bol zamestnany od januara do marca a neskor bol 2 mesiace na marodke.

    Cize aby som to zhrnul, nezamestnany bol v decembri a v juni. DPO trvalo od decembra do juna. Januar az marec pracoval na plny uvazok a april/maj bol na marodke.
    Aktualne ma dlh u socialnej poistovne cca 700eur, no nie som si isty ci ma vsetko platit. Samozrejme, ze ho poslem do socialnej poistovne sa spytat, len nakolko mam obavu co zas vybavi, chcel som sa spytat, ci mi vie niekto tuto problematiku prosim vas vysvetlit. Je mozne, ze nemusi celu sumu zaplatit? Lebo som sa zas dopocul, ze to DPO platil v podstate nepravom, nakolko je nepovinne, no na druhu stranu sa do toho vobec nevyznam.

    Dakujem.
    Ak DPO je dobrovoľné poistenie, tak ho musí platiť, dokiaľ sa z neho neodhlási. To slovo "dobrovoľné" možno mýli. Spätná odhláška nie je možná, takže, ak sa pôjde so Soc. poisť. odhlásiť zajtra, tak až týmto dňom mu zaniká povinosť platiť dobrovoľné poistenie.

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    Patrik85 Pozri príspevok
    Aj napriek tomu, ze bol urcite obdobie pocas DPO zamestany a tym padom platil odvody do socialnej poistovne zamestnavatel?
    aj napriek tomu, jedine, že by dosiahol viac ako max. VZ.....v tomto prípade by mal preplatok...

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    Patrik85 Pozri príspevok
    Prave drzim tu zmluvu v ruke a je tu k 1.12.2010 vymeriavaci zaklad NP 319.58 € a taky isty je aj vymeriavaci zaklad DP a RFS.
    O ake dobrovolne poistenie sa jedna ti neviem povedat, v pravo hore su len kolonky SZCO, DPO, FO za ktoru plati stat..atd.. a zaskrtnuta je DPO.
    z toho vyplýva, že si chcel platiť na nemocenské, dôchodkové a rezervný fond solidarity....od 01 01 2011 je VZ 329,06 EUR....
    koľko má/mal hrubú mzdu v zamestnaní?

    Patrik85 je offline (nepripojený) Patrik85

    Patrik85
    Aj napriek tomu, ze bol urcite obdobie pocas DPO zamestany a tym padom platil odvody do socialnej poistovne zamestnavatel?

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    Patrik85 Pozri príspevok
    mohol by si prosim ta viac specifikovat, co je maximalny VZ? A ako/kde to mozem overit?
    na stránke socpoist, popr. osobne v SP,
    napr. NP a jeho max VZ je od 01072011 vo výške 1 116,75 EUR, a ak napr. mal v zamestnaní HM vo výške 900 € musel si platiť min. VZ vo výške 329,06 EUR, spolu to činí 1229.06€ ....
    ale neopýtala som sa, na ktoré dobrovoľné poistenie sa prihlásil ???

    Patrik85 je offline (nepripojený) Patrik85

    Patrik85
    Prave drzim tu zmluvu v ruke a je tu k 1.12.2010 vymeriavaci zaklad NP 319.58 € a taky isty je aj vymeriavaci zaklad DP a RFS.
    O ake dobrovolne poistenie sa jedna ti neviem povedat, v pravo hore su len kolonky SZCO, DPO, FO za ktoru plati stat..atd.. a zaskrtnuta je DPO.

    Patrik85 je offline (nepripojený) Patrik85

    Patrik85
    fuuha, no to ti budem vediet zistit asi az zajtra vecer. Kazdopadne dakujem, ze mi takto bleskovo pomahas tento problem vyriesit.

    //EDIT: Tak predsalen sa mi podarilo zistit. Zevraj mal hrubu mzdu priblizne 450 €.

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    Patrik85 Pozri príspevok
    fuuha, no to ti budem vediet zistit asi az zajtra vecer. Kazdopadne dakujem, ze mi takto bleskovo pomahas tento problem vyriesit.
    dobrú, padám.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.