Zavrieť

Porady

zamestnanec (cudzinec) - nárok na dovolenku + miesto výkonu práce

Opäť som si nie istá - zamestnanec slovenskej s.r.o., cudzí štátny príslušník (z EU) má nárok len na základnú výmeru dovolenky, alebo, podľa odprac. rokov základ +1 týždeň? Nikde som nenašla, že by bol nárok na + 1 týždeň dovolenky obmedzovaný štátnou príslušnosťou. Lenže slovák mi prinesie zápočet, no ako mi má tie odpracované roky dokazovať cudzinec? Čo sa týka miesta výkonu práce - ak s tým zamestnávateľ súhlasí (veď vlastne zamestnáva sám seba )) - môže zamestnanec pracovať v mieste svojho bydliska, t.j. v Rakúsku? Ako je to potom s preplácaním rôznych cestovných výdajov - firma má sídlo v BA a mám kopec dokladov ku cestám Viedeň-BA - je to náklad či nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Vyjadrím sa zatiaľ len k dovolenke, podľa mňa ak vie preukázať odpracované roky, tak má nárok aj na ďalší týždeň dovolenky. U nás je zamestnaný občan z MR, ktorý má preukaz od ich sociálnej poisťovne, kde je uvedené za akú dobu vlastne platil odvody, t.j. že bol zamestnaný. Od predchádzajúceho zamestnávateľa doniesol potvrdenie o ukončení prac.pomeru a potvrdení odpracovanej doby - podobne ak zápočet u nás, len v cudzom jazyku. Ja som mu na účely dovolenky uznala všetky preukázané odpracované rokyK cestovný výdajom, ak má miesto pracoviska uvedené na PZ v Rakúsku a do SR príde do sídla spoločnosti, tak potom to je pracovná, teda služobná cesta. Nie?

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Magma , ale predsa platenie poistného nie je ešte doba ktorá je odpracovaná ,môže byť dobrovoľne poistený či nie? Bola som na školení a pani lektorka nám podotkla, že ak v krajine z ktorej on pochádza by mali niektoré veci lepšie ošetrené tak by malo platiť to , ale neviem si predstaviť ,ktorý zamestnávateľ by to akceptoval .Takže tú RD nárok ako slovenský občan 20- 25 dní.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Veva, nechcela som to tu podrobne rozvádzať ale z toho preukazu z MR je zrejmé, že pracoval, lebo sú tam uvedené doby a pečiatky zamestnávateľov. Myslím že niekedy dááávno aj na Slovensku boli podobné "pracovné preukazy"...

    zamestnanec (cudzinec) - nárok na dovolenku + miesto výkonu práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.