Zavrieť

Porady

dan z nehnutelnosti nadobudnuta darovanim

ahojte..chcem vas poprosit o radu.. rodicia darovali manzelovi v roku 2010 rodinny dom, my ho chceme v tomto roku predat, manzel tam nemal trvaly pobyt a ani ho tym padom nevlastnil 5 rokov.. ako teraz sa vypocita danova povinnost pri naslednom predaji? a ak by bol napr. nadob. v roku 2011? a ktory zakon to upravuje? dakujem pekne za odpoved...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Nie som odborník na danú tému, preto by som sa pokúsila pomôcť si napríklad stránkou
    http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=73714.
    Aj keď odpoveď na uvedenej stránke je z roku 2007, pristupovala by som k hľadaní odpovede v súčasnej situácii analogicky, porovnala by som si znenia (prípadnú zmenu znenia) príslušných zákonných ustanovení...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    simona sucha Pozri príspevok
    dakujem.. ale som tam na moju otazku nenasla odpoved...
    .. no inde odpoveď nenájdeš ... len v zákone o DzP - keby si klikla - rovno ťa hodí na §8 zák o DzP s odvolávkou na § 25 .. to isté aj v príspevku od luja5 (v tomto prípade postup platí aj teraz)

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    simona sucha Pozri príspevok
    ahojte..chcem vas poprosit o radu.. rodicia darovali manzelovi v roku 2010 rodinny dom, my ho chceme v tomto roku predat, manzel tam nemal trvaly pobyt a ani ho tym padom nevlastnil 5 rokov.. ako teraz sa vypocita danova povinnost pri naslednom predaji? a ak by bol napr. nadob. v roku 2011? a ktory zakon to upravuje? dakujem pekne za odpoved...
    Dary: nie su predmetom dane u FO v zmysle par. 3/2a, okrem príjmu z neho plynúceho, napr. predaj, prenájom.

    Keď dôjde ku predaju, ide o Váš ppríjem v zmysle par. 8/1/b, a ako daňový výdavok si môžete uplatniť cenu:
    8/(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

    § 25

    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

    a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

    f) zostatková cena majetku zistená u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania, okrem majetku vylúčeného z odpisovania alebo zostatková cena majetku zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, pri vyradení z obchodného majetku (§ 9 ods. 5), ak ide o majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku [§ 2 písm. m)], pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9, okrem majetku vylúčeného z odpisovania,

    dan z nehnutelnosti nadobudnuta darovanim

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.