Zavrieť

Porady

dobropis...

Ahojte poraďáci! Dnes 30.1.2006 mi prišiel dobropis- "zľava na základe dohody o spolupráci pri predaji za obdobie 1.10.2005 - 31.12.2005". Dátum vystavenia a dátum dodania služby je 31.12.2005. Je tam vyčíslená aj DPH. Ale ja už mám dávno dph za 12/2005 zaplatenú. Môže si firma toto dovoliť, poslať doklad takto neskoro? čo s tým mám robiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ale pri dobropisoch aj tak plati, ze do DPH ho davas podla obdrzania, tak aky problem? Zaúčtuj si to v minulom roku cez nevyfakturovane dodavky a dph odvedies az za 1/2006.

    § 53
    Oprava odpočítanej dane



    (1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

    adad je offline (nepripojený) adad

    adad
    Naozaj to môžem dať do DPH 1/2006, ešte som takýto prípad nemala. Ako si vydokladujem kedy som ho obdržala, mám si k tomu pripnúť obálku?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ak nerobíte knihu došlej pošty, kde by to bolo zaevidované, tak by som pripla aj tú obálku. Bolo by dokázateľné, že ste nemohli doklad obdržať skôr...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adad
    Ahojte poraďáci! Dnes 30.1.2006 mi prišiel dobropis- "zľava na základe dohody o spolupráci pri predaji za obdobie 1.10.2005 - 31.12.2005". Dátum vystavenia a dátum dodania služby je 31.12.2005. Je tam vyčíslená aj DPH. Ale ja už mám dávno dph za 12/2005 zaplatenú. Môže si firma toto dovoliť, poslať doklad takto neskoro? čo s tým mám robiť?
    O dobropise účtujeme v období, kedy o ňom vieme, teda u Teba dnes30.1.06.
    Zahrnieš ho teda do tohto obdobia.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alušik
    Ale pri dobropisoch aj tak plati, ze do DPH ho davas podla obdrzania, tak aky problem? Zaúčtuj si to v minulom roku cez nevyfakturovane dodavky a dph odvedies az za 1/2006.
    Ešte poznámka k účtovaniu. Môžete dobropis zaradiť aj do číselnej rady faktúr roka 2005 ak vám to softvér umožňuje. Ja tento spôsob účtovania u plnení týkajúcich sa minulého roka uprednostňujem.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Mne bolo z auditorskej firmy podotknute, ze je spravnejsie uctovat to cez ID a zaradit to do ciselneho radu noveho roka, kvoli spravnemu zostatku 343. Ale o tomto sme sa tiez uz debatili...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja sa zas rada držím postupov účtovania so správnou aplikáciou na interné potreby a podmienky účtovnej jednotky. A 343? Tiež som sa už k tejto problematike vyjadrovala ... .-)

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Linky som mala nastudovane, preto som napisala, ze sme uz o tom debatili.
    Ja sa priklanam osobne k Vasmu nazoru, len som vsak chcela podotknut, ze som sa stretla aj s inym nazorom. Takze stale myslim, ze je to len v ludoch.
    Aj danovakov - jedneho presvedcite, ineho nie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mne bolo z auditorskej firmy podotknute, ze je spravnejsie uctovat to cez ID a zaradit to do ciselneho radu noveho roka ...
    Ak sa nájde podpora v postupoch, že je to naozaj správnejšie, tak to tak bude. Ak to tam nenájdeme, tak "najsprávnejší" postup účtovnej jednotky vychádza zo správnej aplikácie Zákona o účtovníctve a postupov účtovania na interné podmienky každej účtovnej jednotky. Postup by mal byť premietnutý do internej smernice a vtedy bude tým správnym pre účtovnú jednotku. .-)

    Podľa môjho názoru neexistuje unifikované a teda ani "správnejšie" riešenie, iba správna aplikácia zákonných postupov v podmienkach každej jednej účtovnej jednotky nezávisle od účtovných postupov ktorejkoľvek inej účtovnej jednotky.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 31.01.06 at 07:04

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alušik
    Linky som mala nastudovane, preto som napisala, ze sme uz o tom debatili.
    Ja sa priklanam osobne k Vasmu nazoru, len som vsak chcela podotknut, ze som sa stretla aj s inym nazorom. Takze stale myslim, ze je to len v ludoch.
    Aj danovakov - jedneho presvedcite, ineho nie.
    V tomto ma nepresvedčí nikto o jedinom možnom a najsprávnejšom spôsobe ... .-) Vždy vychádzam z individuálnych potrieb a požiadaviek každej účtovnej jednotky. A túto skutočnosť by mali zohľadňovať aj overovatelia a kontrolóri ... .-)

    Takže to čo je dobré napríklad pre vás, nemusí byť dobré pre druhého. Musíme sa naučiť rozlišovať práve to, čo je v každej firme jedinečné a teda to, čím sa firma od firmy odlišuje .-)

    A v tom je aj "krása" .-) a kreativita účtovníctva ...

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ahojte, aj mne prišiel dobropis, ale všetky dátumy sú 30.01.2006 a týka sa poskytnutej služby za mesiac november 2005. Ako ho mám zaúčtovať?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Najka
    Ahojte, aj mne prišiel dobropis, ale všetky dátumy sú 30.01.2006 a týka sa poskytnutej služby za mesiac november 2005. Ako ho mám zaúčtovať?
    účtuješ o ňom v januári.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ALBO
    Pretože to mohla dostať už vo februári §53 ods.1
    Nejedná sa o súvis s DPH.
    Najka
    Ahojte, aj mne prišiel dobropis, ale všetky dátumy sú 30.01.2006 a týka sa poskytnutej služby za mesiac november 2005. Ako ho mám zaúčtovať?
    Otázka znie na účtovanie a to je rozoberané v celej tejto téme a aj pripnutých v linkoch aj so súvisiacimi typmi. T.j. komplexne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jeden z mnohých linkov s nespočetnekrát opakovanou otázkou, kde sa mýlia pojmy: evidencia podľa § 70 ZDPH a účtovný prípad, resp. zaúčtovanie. Nie je v ňom síce rozobraný dobropis, ale čiastočne vysvetlenie pojmov. Vysvetlenia sú uvádzané aj v iných príspevkoch. Stačí vyhľadať.

    http://www.porada.sk/showpost.php?p=157226&postcount=17

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.