Zavrieť

Porady

SHR - dotácia na plochu a vyrovnavací príspevok na znevýhodnené oblasti

Ahojte, tak som tu znova .......už s konkretnými údajmi.
Takže....SHR dostal dotáciu v novembri 2011 na plochu (2.936,02 €) a na znevýh. oblasti (3.073,54 €). Potrebujem vedieť čo s tým, kde to mám zaúčtovať a ako, hlavne čo sa tej dotácie týka. SHR má aj iné výdavky s tým spojené - traktor - DHM (2.000 €, ktorý ale nekúpil z týchto peňazí, ale na kúp.predajnú zmluvu), krovinorez (DHM), štiepkovač (DHM), mulčovačtel (DHM), telef. hovory, oleje, daň za pozemok, iné ....chcela by som vedieť, či mu to neovplyvní odvody do SP v tom prípade, keby to bolo treba dať do príjmov OZD, nakoľko má aj príjmy zo závislej činnosti.
P.S.: Maya1 - v marci 2011 som Vám spomínala, že sa ešte ozvem s témou SHR. Ďakujem už teraz moc krásne všetkým za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Ak prijme dotáciu - podporu zo štátneho rozpočtu daňovník, kt. nemá vydané osvedčenie a vykonáva poľnohospodársku výrobu len príležitostne, tak tento príjem z PPA je od dane oslobodený podľa § 9 ods. 2 j) ZDP.
    Ak prijme dotáciu SHR s vydaným osvedčením a platbu príjme v súvislosti s výkonom svojej činnosti , príjem nie je oslobodený od dane a držím sa § 17 ods. 3 h) ZDP., pričom dotácia nie je viazaná na výdavky príjemcu a zahrňa sa v plnej výške v tom zdaňovcom období, v ktorom ich daňovník prijal. Stále hovorím o dotácii na plochu poskytovanú od PPA.
    Ustanovenie § 17 ods.3h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií do ZD len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v JÚ, alebo daňovník, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods.14ZDP
    Ak je dotácia viazaná na výdavky, napr. investičná dotácia je viazaná na odpisy, dotácia na hospodársku činnosť je viazaná na použitie, dotácia na nákup materiálu - osiva, hnojiva atď - je viazaná na nákup zásob, atď., tak sa postupuje podľa toho ako je čerpaná a má sa časovo rozlíšiť.

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Dotácia na plochu a príspevok za znevýhodnené oblasti sa účtuje ako príjem OZD a zdaňuje sa v čase prijatia celou sumou (u FO SHR), teda v DP za rok 2011. Nie sú viazané na čerpanie tak ako dotácie na nákup majetku.

    ppetka je offline (nepripojený) ppetka

    ppetka
    ....Ďakujem všetkým za odpovede.......hlavne však Mayi1.......ešte raz vrelá vďaka

    ppetka je offline (nepripojený) ppetka

    ppetka
    ....to chápem, že nie je viazaná na konkrétne výdavky, ale mám mu to dať do príjmov OZD (všetko)???. Pomôže ešte niekto?

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    ppetka Pozri príspevok
    ....to chápem, že nie je viazaná na konkrétne výdavky, ale mám mu to dať do príjmov OZD (všetko)???. Pomôže ešte niekto?
    pokiaľ ja viem tak nie je ak by bolo musel byť predtým vypracovaný projekt na ich minutie. a taký čo nepodniká a dostane ju tiež?

    ppetka je offline (nepripojený) ppetka

    ppetka
    ..ja som z toho jeleň....takže to nemám dávať do POZD, nič...teda sú to jeho peniaze za to, že sa o tú plochu stará????? Prosím......

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Podľa mňa musí dokladovať čerpanie dotácie - treba prečítať zmluvu o poskytnutí dotácie. Predpokladám, že v roku 2011 nečerpal z dotácie keď ju dostal v novembri, takže v roku 2011 nebude POZD. Keby predsa len čerpal tak POZD len do výšky čerpania dotácie, na daňový základ to bude mať nulový efekt.

    ppetka je offline (nepripojený) ppetka

    ppetka
    ....ďakujem veľmi pekne....ešte jedna otázočka........ do VOZD tú dotáciu nedávam, dávam iba preukázateľné výdavky, ktoré mal počas roka?

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Dotácia je príjem - nie VOZD. Do výdavkov idú všetky výdavky, ktoré by tam boli, aj keby dotácia nebola. ( teda , ak by na to mal )

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Maya1 Pozri príspevok
    Dotácia na plochu a príspevok za znevýhodnené oblasti sa účtuje ako príjem OZD a zdaňuje sa v čase prijatia celou sumou (u FO SHR), teda v DP za rok 2011. Nie sú viazané na čerpanie tak ako dotácie na nákup majetku.
    Prosím, mohla by si priložiť zákon resp. § podľa ktorého sa dotácia na plochu rieši tak ako píšeš. Pred pár rokmi som mala FO SHR podnikateľov, všetko okolo toho preštudované. Dotácia pri vedení JÚ išla do POZD len do výšky čerpania, v prípade použitia paušálnych výdavkov sa musela zdaniť v roku prijatia v plnej výške, a dokonca ak takúto dotáciu dostal občan nepodnikateľ nezdaňovala sa vôbec. Kedy došlo k zmene účtovania tejto dotácie ?
    Naposledy upravil Katarina : 23.02.12 at 09:51 Dôvod: doplnenie textu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.