Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Mesacne tvorim povinny pridel do Socialneho fondu. Na co vsetko ho mozem vyuzit?Mozem zan napriklad na konci roka nakupit stravne listky a dat ich zamestnancom, alebo napriklad relax listky?Este by ma zajimalo, ci musi byt cerpanie zo SF kazdy mesiac, alebo staci ho minut az na konci roka?Otazka socialneho fondu mi totiz vobec nie je jasna, dakujem
Usporiadat
Lubina Lubina

Lubina je offline (nepripojený) Lubina

Sociálny fond môžeš využiť napr. na príspevok na stravu, na kultúru, na dopravu do zamestnania a späť, na DDP , na sociálnu výpomoc. Nie je určené ako je nutné SF čerpať, ale zamestnávateľ je povinný ho čerpať.

Viac sa dozvieš zo zákona o socialnom fonde, § 7 Použitie fondu. V Poradcovi 2/2004 je uverejnený celý zákon aj s komentárom.

Ja osobne účtujem čerpanie SF mesačne a to príspevkom na stravu v hodnote 5,- Sk za lístok. To znamená cena lístka 80,- Sk, 55% - 44,- Sk, príspevok zo SF 5,- Sk a 31,- Sk zaplatí zamestnanec. Ak na konci roka zostanú peniaze na SF, tak sa zamestnancom z toho kupujú Dar-šeky.
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

Len nezabudni príspevok zo SF zdaniť, podľa nového zákona sa príspevok zo SF na stravné lístky ako sú šeky zdaňujú okrem takých, ktoré sú z vlastnej jedálne.
Tak isto zdaňuješ príspevky na športové a kultúrne akcie atď.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Príspevky na stravné lístky sú podľa § 5 zák. 595/2003 ods. 7 bod b) od dane oslobodené.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
anka1, to nie sú myslené príspevky zamestnávateľa na stravné lístky? (tých 55%)
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

príspevky zamestnávateľa zo soc.fondu na stravné lístky sú oslobodené (nejedná sa o 55% - to nie je soc.fond)
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jáááj, fakt. Takže príspevok zo sociálneho fondu k stravným lístom je oslobodený, ale anka1 mala na mysli, že ak zamestnancom vyplatí peniaze zo sociálneho fondu namiesto stravných lístkov - ale to už zdaňované musí byť, však?
Pekný deň
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

Pokiaľ je to príspevok na tzv.stravné poukážky alebo šeky tak sa zdaňuje.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Aké príspevky na tzv.stravné poukážky sa zdaňujú?
Zamestnávateľ predsa prispieva na stravu z nákladov do výšky max. 44,- Sk/l lístok a ďalej zo SF. Nič sa zamestnancovi nezdaňuje! Ani keď ide o stravné poukážky, či už Vaša stravovacia, Cheque dejenuer... atď.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Magma, reč tu bola o výplate peňazí (hotovosti) zo sociálneho fondu! Žiadne stravné lístky, kupóny, poukážky apod. Proste sa zamestnávateľ rozhodol, že nebude mať zabezpečené stravovanie, ale za stravu zamestnancom vyplatí určitú sumu zo sociálneho fondu. No a túto sumu musí zamestnancom zdaniť! :-)
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Podľa príspevkov Lenočky som to aj ja pochopila tak, že sa príspevky na stravné poukážky v každom prípade zdaňujú.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Vladan, ak si pozrieš odpoveď Lenočky, tak podľa mňa nehovorí o finančnom príspevku na stravovanie ale o príspevku na stravné poukážky a šeky.(Aj Nika to tak pochopila). Ja viem že sa to nezdaňuje ale podľa mňa jej odpoveď nie je jednoznačná. A zapojila som sa len preto aby to druhých "kolegov" zas nepomýlilo.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Magma, jasné :-) Príspevky na stravné poukážky (55%) sa nezdaňujú. Neviem, prečo som si myslela, že sa jedná o hotovosť, ospravedlňujem sa :-)))
Pekný deň
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ale sa nám to pekne zamotalo, To čo prispievate zo SF na stravný lístok pracovníkovi nezdaňujete.55% z nákladov fy nemá so SF nič spoločného.Ak máte povinnosť zo zákona tvoriť SF, potom podľa zákona o SF by ste mali prispievať na stravovanie min. 30% z vytvoreného SF.
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Ak je teda hodnota stravnej jednotky 52,- Sk potom:

55% z 52 predstavuje 28,60 čo je náklad firmy.
30% z 52 15,60 príspevok zo SF
zvyšok teda 7,80 hradí zamestananec.
Zaúčtujem to ako? Tuším v tom mám chaos.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

zaučtuješ to takto:

527/213 28,60
472/213 15,60
335/213 7,80
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Magma prosím ťa kde v zákone je minimum 30% z vytvoreného SF? A ešte jedna otázka,treba alebo netreba otvoriť si účet v banke na tento účel? Viem že kdesi som čítala že už netreba v banke otvoriť ú.SF,ale včera som čítala zákon a tam bolo všetko postarom,že ho treba otvoriť.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
takže to minimum je § 7 - ak nemáš kolektívnu zmluvu tak ods. 3 a nasl. Pre účely SF netreba v banke otvoriť podnikateľský účet, v zákone je to myslené, že SF vedieš na zvláštnom účte, ale v účtovníctve - čiže účet 472 :-)
Pekný deň
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Takže nemusím viesť ani analytiku k 221?
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Vladan,ďakujem.
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

Tak aby som vás nemýlila s tým zdaňovaním píšem príklad:
Zamestnanci mali zabezpečené stravovanie mimo vlastnej jedálne. Zamestnávateľ hradil poukážky na stravu v zmysle platných predpisov 55% z ceny poukážky, 15% si hradil zamestnanec sám. Zamestnávateľ vyplácal zamestnancom príspevok na stravu zo SF v hotovosti vo výške napr.300 Sk mesačne.
Tento príjem, pretože sa jedná o peňažný príjem zo SF nie je oslobodený od dane z príjmov, ale bude po 1.1.2004 zdaňovaný. Pekný deň!
0 0
Načítať ďalšie