Zavrieť

Porady

Je to práca na čierno?

Ahojte, prosím vás, ja by som sa chcela opýtať, čo si myslíte, ak ma kamarát zavolal pomôcť mu v práci, kde on pracuje na živnosť, napr. umyť schody, s ktorými mu ja pomôžem, a on mi za to dá nejaké peniaze, je to práca na čierno? pýtala som sa na UPSVAR, ohľadom práce u kamaráta, tak mi povedali, že má ma nahlásiť na sociálku, a za rok môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale ja sa pýtam preto, lebo mi to príde tak, že ak by som tak isto pomohla v rodine, že napr. by som pomohla príbuznému, ktorý pracuje ako upratovač niečo pomôcť upratať, alebo ak by som napr. niekomu pomohla vyplniť daň. priznanie a on mi dá za to nejaké peniaze, a pritom je príbuzný, tak to nie je oficiálne, ale chcela by som vedieť váš názor. Ďakujem vám všetkým za všetky odpovede.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano je to práca na čierno,
kamarát nie je rodina, a ty nemáš dôchodkové poistenie... ide o prácu na čierno.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

je rozdiel, či vypomáhaš rodinnému príslušníkovi, alebo v podstate cudzej osobe.
0 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

aha, aj keď tú osobu dosť dobre poznám? ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janina12 Pozri príspevok
aha, aj keď tú osobu dosť dobre poznám? ďakujem.
Aj.
0 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

uhm, a aký je v tom rozdiel?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janina12 Pozri príspevok
uhm, a aký je v tom rozdiel?
V čom? Furt je to práca načierno. Nie je to o tom, či ju poznáš menej, alebo viac.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Janina12 Pozri príspevok
aha, aj keď tú osobu dosť dobre poznám? ďakujem.
Ak sa vydáš za toho kamaráta, a budeš na materskej alebo budeš mať prácu, kde budú za teba odvádzať odvody do SP, tak jedine v tom prípade nepôjde o čiernu prácu.
0 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

aha, čiže, ak by som nebola na úrade práce, ale mala by som prácu napr. niekde inde a išli by za mňa odvody do SP, tak to nie je na čierno? a keby som napr. mame pri upratovaní v jednej firme pomohla, tak ako sa to berie? vďaka...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janina12 Pozri príspevok
aha, čiže, ak by som nebola na úrade práce, ale mala by som prácu napr. niekde inde a išli by za mňa odvody do SP, tak to nie je na čierno? a keby som napr. mame pri upratovaní v jednej firme pomohla, tak ako sa to berie? vďaka...
Mama je príbuzná,nešlo by o neleg. zamestnávanie, veď to v tom príspevku máš uvedené.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak máš prácu, a sú za teba platené odvody, vtedy môžeš pomáhať svojej rodine vtedy nejde o prácu na čierno. Ak pomáhaš kamarátom ide o prácu na čierno v každom prípade.
0 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

Ďakujem vám, a ak som nezamestnaná a na úrade práce, platí sa mi dôchodkové poistenie? Mrzí ma, že vám toľko píšem, ale ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie, ak si nezamestnaná, nemáš dôchodkové poistenie a vtedy je aj práca a pomoc pre rodinného prislušníka prácou načierno.
1 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

Ďakujem Vám.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janina12 Pozri príspevok
Ahojte, prosím vás, ja by som sa chcela opýtať, čo si myslíte, ak ma kamarát zavolal pomôcť mu v práci, kde on pracuje na živnosť, napr. umyť schody, s ktorými mu ja pomôžem, a on mi za to dá nejaké peniaze, je to práca na čierno? pýtala som sa na UPSVAR, ohľadom práce u kamaráta, tak mi povedali, že má ma nahlásiť na sociálku, a za rok môžem u neho zarobiť max 320 eur,ale ja sa pýtam preto, lebo mi to príde tak, že ak by som tak isto pomohla v rodine, že napr. by som pomohla príbuznému, ktorý pracuje ako upratovač niečo pomôcť upratať, alebo ak by som napr. niekomu pomohla vyplniť daň. priznanie a on mi dá za to nejaké peniaze, a pritom je príbuzný, tak to nie je oficiálne, ale chcela by som vedieť váš názor. Ďakujem vám všetkým za všetky odpovede.
Informácia o výške odmeny nie je správna, ako uchádzač o zamestnanie môžeš zarobiť max. 139,90€ mesačne, ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie.
0 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

No, oni to asi mysleli asi pre kamaráta, lebo pani vravela, že ak by som pracovala u živnostníka a on by odvádzal do SP mesačne 0,19 centov, tak ročne môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale, ak by som pracovala na dohodu, tak max. mesačne môžem aj u iných zamestnávateľov na dohodu zarobiť max 139,9 eur mesačne, ale v hrubom, že?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Poberáš dávku v hmotnej núdzi?

Dokopy u všetkých zamestnávateľov by si mohla mesačne zarobiť max. 139,90 eur . V tom prípade by ťa z UP nevyradili a v tom prípade ale by si prišla o dávku v hmotnej núdzi ak poberáš.

A určite nepovedali, že kamarát by za teba odvádzal 0,19 eur do SP, nakoľko ide o 1,05% z odmeny. Kamarát by Ti musel dať dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti , a musel by sa zaevidovať v SP aj DU ako zamestnávateľ.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Práca u zamestnáv. alebo u živnostníka, je to jedno a to isté, stále ide o zamestnávateľa, furt platí to, že nemôžeš zarobiť viac ako je spomínaných 139,90/mes.
Musela by si byť prihlásená v SP ako dohodárka.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janina12 Pozri príspevok
No, oni to asi mysleli asi pre kamaráta, lebo pani vravela, že ak by som pracovala u živnostníka a on by odvádzal do SP mesačne 0,19 centov, tak ročne môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale, ak by som pracovala na dohodu, tak max. mesačne môžem aj u iných zamestnávateľov na dohodu zarobiť max 139,9 eur mesačne, ale v hrubom, že?
Tomu čo píšeš vôbec nerozumiem ...
139,90€ mesačne v hrubom, inak ťa vyradia z evidencie. Pri práci na dohodu je limitovaný počet hodín (podľa druhu dohody - nie výška odmeny)
2 0
Janina12 Janina12

Janina12 je offline (nepripojený) Janina12

áno poberám dávku, ale to je 139,9 eur mesačne v hrubom, že? a vďaka za vysvetlenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať