Zavrieť

Porady

Príjem zo zahraničia

Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

j.hlavackova
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Ak mal aj iné príjmy ako zo ZĆ musí si sám podať DP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
j.hlavackova
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Ak podá žiadosť o vykonanie ročného zučtovania , tak v prílohe by mal odovzdať potvrdenie o príjme z ÍRSKA .Tam by malo byť uvedené , koľko mu bolo vyplatené v mzde , resp. nejaké zrážky .
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mám len malú technickú otázku. Určite si v Írsku zarobil libry? Lebo pokiaľ viem, v Írsku sú eurá.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dobrý postreh.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

j.hlavackova
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Predpokladám, že nebol vyslaný do Írska ako Váš zamestnanec, ale mal v Írsku pracovnú zmluvu s miestnym zamestnávateľom. V takom prípade si musí sám robiť priznanie typu A.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

SZČO prerušil podnikanie k 1.6.2005 a šiel si zarobiť do Anglicka.Tieto príjmy by mal tiež zdaňovať. Čo všetko mu treba?
On je toho názoru, že do DP si to nebude dávať. ZP neplatí od 1.6.05 môže si uplatniť celú výšku odpočítateľnej položky na daňovníka, alebo len do 1.6.05?
Viem, že sú to 2 rozdielne otázky,ale budem Vám povďačná za odpovede.
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

kira
SZČO prerušil podnikanie k 1.6.2005 a šiel si zarobiť do Anglicka.Tieto príjmy by mal tiež zdaňovať. Čo všetko mu treba?
On je toho názoru, že do DP si to nebude dávať. ZP neplatí od 1.6.05 môže si uplatniť celú výšku odpočítateľnej položky na daňovníka, alebo len do 1.6.05?
Viem, že sú to 2 rozdielne otázky,ale budem Vám povďačná za odpovede.

Nezáleži na tom, či prerušil podnikanie, príjem musí zdaniť, jedine ak to chce riskovať tak nie. Mal by mať zo zahraničia potvrdenie o príjme a zaplatení dane. Kurzom si musí potom urobiť prepočet na SKK a dať si to do priznania.
Čo sa týka odpočítateľnej položky - môže si urobiť odpočet nezdaniteľnej časti na celý rok. Neplateni ZP nie je dôvod, prečo by si nemohol odp. položku uplatniť.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Veronika, ďakujem za potvrdenie
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Doporučujem neriskovať, daňové úrady si krížom-krážom všeličo nahlasujú. Mám čerstvý zážitok o nahlásení prijatých úrokov zo zostatku na bankovom účte v Austrálii !
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Tiež chcem aby to bolo OK, ja ho snáď presvedčím, ale tie tvrdé hlavy!!!!!!!!
0 0
zuzana v zuzana v

zuzana v je offline (nepripojený) zuzana v

Ako je to v pripade, ked dal zamestnanec vypoved a odisiel pracovat do Anglicka? Mal teda prijem zo Slovenska (5 mesiacov) aj z Anglicka (7mesiacov). Musi si u nas podat danove priznanie a uviest tam tiez oba prijmy?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak má trvalý pobyt v SR, je daňovníkom SR s neobmedzenou daňovou povinnosťou a zdaňuje tu príjmy zo zdrojov v tuzemsku aj v zahraničí. Stručne - áno.
0 0
zuzana v zuzana v

zuzana v je offline (nepripojený) zuzana v

A ak mu tam uz z toho ztrhavali dan?
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Potom postupuje podľa zmluvy o zamedzení dvohitého zdanenia, ak medzi tými dvoma štátmi existuje, a podľa toho, aký postup je v zmluve, takým spôsobom si daň buď započíta alebo vyjme v svojom daňovom priznaní na Slovensku. Tlačivo daňového priznania je celkom dobre zostavené a po preštudovaní poučenia k nemu sa dá postupovať takmer mechanicky. Ak výjde percento napríklad 200 % a vtlačive sú iba 2 kolonky, píše sa tam 99,99.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

zuzana v
Ako je to v pripade, ked dal zamestnanec vypoved a odisiel pracovat do Anglicka? Mal teda prijem zo Slovenska (5 mesiacov) aj z Anglicka (7mesiacov). Musi si u nas podat danove priznanie a uviest tam tiez oba prijmy?
Áno, podá si daňové priznanie na Slovensku, uvedie tam aj príjmy z Anglicka. S UK máme zmluvu, metódu vyňatia. Teda príjmy z UK si zapíše do ostatných príjmov, ale pri zúčtovaní dane si ich vyjme (r.45 a 46 Daň.priznania typu A). Zostane mu vlastne iba príjem zo Slovenska, takže vlastne zdaní aj tak iba slovenské príjmy. To je výhoda zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie uzatvorenej medzi SR a UK. Ide iba o to, že musí v DP priznať všetky svoje celosvetové príjmy, aby nedošlo k prípadným únikom.
Ak majú v UK iný hospodársky rok ako je kalendárny (napr. 1.4.-31.3.) potom zrejme nestihneš podať DP načas, musíš požiadať DÚ o odklad do septembra a do DP zahrnieš pomernú časť príjmu aj dane.

PS: už som "múdra", ale tiež som s tým mala problém, lebo mám dcéru v UK a tiež som toto riešila. Teraz to mám už zistené presne, overené aj DÚ.
Naposledy upravil Fany : 22.03.06 at 08:54
0 0
zuzana v zuzana v

zuzana v je offline (nepripojený) zuzana v

Fany, dakujem za obsiahlu odpoved. Moc si mi pomohla.
0 0
zuzana v zuzana v

zuzana v je offline (nepripojený) zuzana v

Este sa opytam, pre istotu. Rovnako to je aj v pripade, ak zamestnanec dostal jednorazovu odmenu z CR (odmena clena dozornej rady, zdanena)? Tiez si sam musi podat danove priznanie?
Mne to logicky vychadza, ze to bude rovnako ako pri UK, ale pre istotu sa opytam mudrejsich. Dakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Fany
Áno, podá si daňové priznanie na Slovensku, uvedie tam aj príjmy z Anglicka. S UK máme zmluvu, metódu vyňatia. Teda príjmy z UK si zapíše do ostatných príjmov, ale pri zúčtovaní dane si ich vyjme (r.79 a 80 Daň.priznania). Zostane mu vlastne iba príjem zo Slovenska, takže vlastne zdaní aj tak iba slovenské príjmy. To je výhoda zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie uzatvorenej medzi SR a UK. Ide iba o to, že musí v DP priznať všetky svoje celosvetové príjmy, aby nedošlo k prípadným únikom.
Ak majú v UK iný hospodársky rok ako je kalendárny (napr. 1.4.-31.3.) potom zrejme nestihneš podať DP načas, musíš požiadať DÚ o odklad do septembra a do DP zahrnieš pomernú časť príjmu aj dane.
PS: už som "múdra", ale tiež som s tým mala problém, lebo mám dcéru v UK a tiež som toto riešila. Teraz to mám už zistené presne, overené aj DÚ.
Fany, prosím, poraď.
1./Môj syn bol zamestnaný v UK od 8.11.2005 do 14.1.2006. Zamestnávateľ mu do dnešného dňa ani na opätovné výzvy neposlal Potvrdenie o príjme, ani ukončenie prac. pomeru. Má len výplatné pásky. Ak áno, bude môj syn podávať DP za r. 2005(8.11.-31.12.) a za príjem 1.1.-13.1.2006 v r.2006? Myslíš, že môžem použiť tie ako prílohu k daň. priznaniu?
2./Ako si to myslela, že príjmy z UK si zapíše v daň. priznaní do ostatných príjmov(§ 8)? Píšeš riadok 79,80-vypočet dane po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí. Prečo podľa Teba má podávať DP typ B a nie A? Veď to sú príjmy podľa § 5.
3./Pomernú časť príjmov z Potvrdenia ako vypočítaš, keď nevieš koľko pripadá na r. 2005 a koľko r.2006. Vypočítaš to z výplatných pások?
Prosím o vysvetlenie a radu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Marína
Fany, prosím, poraď.
1./Môj syn bol zamestnaný v UK od 8.11.2005 do 14.1.2006. Zamestnávateľ mu do dnešného dňa ani na opätovné výzvy neposlal Potvrdenie o príjme, ani ukončenie prac. pomeru. Má len výplatné pásky. Ak áno, bude môj syn podávať DP za r. 2005(8.11.-31.12.) a za príjem 1.1.-13.1.2006 v r.2006? Myslíš, že môžem použiť tie ako prílohu k daň. priznaniu? Daňovník požiada o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania ( môže až do 30.9.) a podá priznanie ak obdrží potvrdenie od zamestnávateľa. Je všeobecne známe, že je problém získať tieto potvrdenia, myslím, že preto táto možnosť v zákone je.
2./Ako si to myslela, že príjmy z UK si zapíše v daň. priznaní do ostatných príjmov(§ 8)? Píšeš riadok 79,80-vypočet dane po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí. Prečo podľa Teba má podávať DP typ B a nie A? Veď to sú príjmy podľa § 5. Ak mal daňovník príjmy iba zo závislej činnosti, podáva DP typu A.
3./Pomernú časť príjmov z Potvrdenia ako vypočítaš, keď nevieš koľko pripadá na r. 2005 a koľko r.2006. Vypočítaš to z výplatných pások?
Prosím o vysvetlenie a radu.
Odpovede sú tučným písmom.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Johanka, ďakujem za ochotu. Je mi jasné, že môže požiadať o predĺženie termínu do 30.9. V tom problém nie je. Ja som sa pýtala, či
bod 1/ má niekto z vás skúsenosť, že ak potvrdenie nedostal, použil výplatné pásky.
bod 3/ Potrebovala by som odpoveď aj k bodu 3.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať