Zavrieť

Porady

Daň z prijmu za prenájom nehnuteľnosti

Prihlasila som sa na Danovom urade a bolo mi pridelene DIC. Som tam prihlasena 6 mesiacov. Priznavam prijem 3300 EUR za 6 mesiacov prenajmu. Je to moj jediny prijem na uzemi Slovenska. Mam trvaly pobyt na Slovensku a danove priznaie musim podavat.

Vypocitala som si nasledovnu dan:

3.300 EUR minus nezdanitelna cast zakladu dane 500 EUR t. j. 2.800 EUR. Z prijmu si odcitavam pausalne vydavky 40% t. j. minus 1.120 EUR. Zostatok je 1.680 EUR. Nezdanitelna cast zakladu dane je pre rok 2011 3 559,30 eura. Prijem z prenajmu nie je mojou zavislou cinnostou a preto si tuto odpocitatelnu ciastku nemozem odpocitat z prijmu. Je to tak?
Znamena to, ze musim danovemu uradu zaplatit dan 19% zo sumy 1680EUR t.j. 319.20EUR. Je to tak?

Moj najvacsi problem je to, ze robim v zahranici a Irsko ma dohodu so Slovenskom proti dvojitemu zdaneniu. Ja na tom danovom tlacive musim uviest, ze pracujem v zahranici a musim dokladovat moj prijem za cely minuly rok. Chcem sa vyhnut tomu, aby som musela platit aj dan na Slovensku, lebo ked to uvediem do zlej kolonky, oni mi tu dan vyrubia. Viem, ze to zaberie vela casu to nastudovat, lebo ja som s tym stravila uz aspon 3 cele dni alebo aj viac. Ak mi viete niekto poradiť bola by som Vám veľmi vďačná.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

http://www.porada.sk/t171412-prijem-z-irska-surne.html
http://www.porada.sk/t189029-danove-...príjem+Írska
http://www.porada.sk/t181671-dan-z-p...príjem+Írska

tuto som ti niečo našla
Predpokladám, že si rezidentom SR - tak robíš DP zo všetkých zdaniteľných celosvetových príjmov u nás.
ten nájom máš OK.
0 0
margitadz margitadz

margitadz je offline (nepripojený) margitadz

Dakujem veľmi pekne za každú radu.
Potrebujem este poradit. Ked vlozim do DP sumu z prijmu v zahraničí plus príjem z prenájmu na Slovensku, podľa DP mam nárok na odpočítateľnú položku. Keď potom uplatním nárok na vyňatie z príjmu, výjde mi, že mam zaplatiť nulovú daň. Kde mám napísať do DP daň za prenájom nehnuteľnosti (319,20 EUR). Alebo to už nemusím potom platiť?
Jednoduchsie to asi napisem takto. Ked si uplatnujem právo na vyňatie príjmu pri práci v zahraničí, možem si uplatniť aj odpočítateľnú položku na seba?
Prosím poraďte keď viete. Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Z príjmu za prenájom si nemôžeš uplatniť NČZD - tá sa týka len aktívnych príjmov. Z príjmu za prenájom je 500 evri oslobodených od dane. !!
0 0
margitadz margitadz

margitadz je offline (nepripojený) margitadz

Ďakujem Ti veľmi pekne za Tvoje rady Katy. Veľmi si mi pomohla. Zo začiatku som si to aj myslela, ale keď som zadávala moje údaje do DP typ B v Exceli tam mi nabehla NČZD. Ďakujem.
0 0
szidzsi szidzsi

szidzsi je offline (nepripojený) szidzsi

Ja mám ten istý problém. vyplňovala som DP pre daňovníka, ktorý mal príjem podľa par. 5 z Rakúska a príjmy z prenájmu. Po vyňatí príjmov zo zahraničia mu vyšla nulová daňová povinnosť, nakoľko eDane mu priznali nezd. čiastku.. Pýtala som sa na daň. úrade, tam len krútili hlavou. Podľa mňa daňovníkovi vznikla daňová povinnosť, ale DP bolo odovzdané s nulovou povinnosťou. Sama neviem ako je to správne.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

szidzsi Pozri príspevok
Ja mám ten istý problém. vyplňovala som DP pre daňovníka, ktorý mal príjem podľa par. 5 z Rakúska a príjmy z prenájmu. Po vyňatí príjmov zo zahraničia mu vyšla nulová daňová povinnosť, nakoľko eDane mu priznali nezd. čiastku.. Pýtala som sa na daň. úrade, tam len krútili hlavou. Podľa mňa daňovníkovi vznikla daňová povinnosť, ale DP bolo odovzdané s nulovou povinnosťou. Sama neviem ako je to správne.
Ja som to skúšala na Edane a vyšlo mi to správne, ak je príjem z prenájmu správne v odd.č. VI. tab. č.1 v riadku č.10, tak tento príjem neponižuje o NČZD, aj keď ju vyčísli, ale ZD zostane nezmenený.
0 0
ja64 ja64

ja64 je offline (nepripojený) ja64

na doklade od SIPO sú platby za plyn,elektrina, sprava, rozhlas a TV = to všetko je moj prijem??? + nájom. Čo môžem ako skutočné výdavky odrátať ?? a k daňovému prikladám čo?? tento rok to robím prvý krát a bojím sa že to spravím zle.
0 0
Otakar.2 Otakar.2

Otakar.2 je offline (nepripojený) Otakar.2

Každý má dve možnosti buď si odpočítaš 500euro a 40% paušalne náklady. Alebo ideš podľa skutočných nákladov tvoj príjem je Nájom náklady sú sipo elektrika údržba (napr žiarovky opravy) plyn atď. Príklad ti máš za nájom príjem 5000 euro a náklad 3000 Euro
Z príjmu so odpočítaš 500euro máš príjem 4500 euro a pomerom prepočítaš 4500/500=90% z nákladov si vypočítaš90% to je z 3000 euro máš uznané náklady 2700 Euro 4500 opočítaš2700 euro 1800euro máš zdaniteľnú časť a z tejto položky zaplatíš 19% daň čo je 342 Euro
0 0
szidzsi szidzsi

szidzsi je offline (nepripojený) szidzsi

Ako skúšam, tak skúšam, tá daňová povinnosť mi stále vychádza nulová. V prípade príjmov zo SR a prenájmu to počíta správne, v prípade príjmov zo zahraničia(vyňatie príjmov) a z prenájmu mi tam naskakuje 0, príjmy z prenájmu mám v správnej tabuľke. Čo s tým? Som bezradná
0 0
andreav37 andreav37

andreav37 je offline (nepripojený) andreav37

szidzsi : na riadok 87 / úhrn vyňatých príjmov/ daj príjmy R68-R84, potom na r. 88 Ti vyjde základ dane z príjmov podľa § 6 ods. 3 z prenájmu
1 0
5danula 5danula

5danula je offline (nepripojený) 5danula

Potrebovala by som poradiť ako vyplnit Danové priznanie z prenájmu bytu. S priatelom sme zacali prenajímat byt, ktorý máme v podielovom vlastníctve. Obaja sme registrovaný na DU. Počas prenajímania sme s vzali. Zaujímalo by ma či si obaja môžeme uplatniť nezdanitelnú časť základu dane 500 EUR alebo len jeden z nas. Príjem z prenájmu je 6000 EUR,čiže každy priznáva 3000-500. ??
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

5danula Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť ako vyplnit Danové priznanie z prenájmu bytu. S priatelom sme zacali prenajímat byt, ktorý máme v podielovom vlastníctve. Obaja sme registrovaný na DU. Počas prenajímania sme s vzali. Zaujímalo by ma či si obaja môžeme uplatniť nezdanitelnú časť základu dane 500 EUR alebo len jeden z nas. Príjem z prenájmu je 6000 EUR,čiže každy priznáva 3000-500. ??
prijem si mozete podelit a nemusi to byt na polovicu. A kazdy za seba ma narok na odpocitatlne polozky, pausalne vydavky a pod... Ale myslim ze niektore ulavy na dani sa uz nevztahuju na prenajom, ale neviem presne ktore. Ale zalezi ci je prenajom jedinym prijmom.
0 0
5danula 5danula

5danula je offline (nepripojený) 5danula

prenájom nieje jediným prijmom. Obaja sme zamestnaný.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dubak2000 Pozri príspevok
prijem si mozete podelit a nemusi to byt na polovicu. A kazdy za seba ma narok na odpocitatlne polozky, pausalne vydavky a pod... Ale myslim ze niektore ulavy na dani sa uz nevztahuju na prenajom, ale neviem presne ktore. Ale zalezi ci je prenajom jedinym prijmom.
V tomto prípade si musia príjem podeliť v takom pomere, v akom sú podieloví vlastníci - ak teda každý vlastní polovicu - tak aj príjem na polovicu.
Nezdaniteľná časť základu dane sa týchto príjmov vôbec netýka. Ale pre každého je možné uplatniť oslobodený príjem 500 eur. samozrejme, aj výdavky si možno odrátať, použiť koeficient.
Daňové priznanie typ B budeš robiť - treba tam uviesť všetky svoje príjmy (dokonca celosvetové) - treba si pozrieť postup na vyplnenie DP - celkom dobre je to popísané. A ak by to bol problém - obrátiť sa na odborníkov
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

5danula Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť ako vyplnit Danové priznanie z prenájmu bytu. S priatelom sme zacali prenajímat byt, ktorý máme v podielovom vlastníctve. Obaja sme registrovaný na DU. Počas prenajímania sme s vzali. Zaujímalo by ma či si obaja môžeme uplatniť nezdanitelnú časť základu dane 500 EUR alebo len jeden z nas. Príjem z prenájmu je 6000 EUR,čiže každy priznáva 3000-500. ??
Príjmy z prenájmu si môžu rozdeliť manželia inak ako na polovicu, len ak plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva. U vás plynú príjmy z podielového spoluvlastníctva, takže by ste si ich mali deliť v rovnakom pomere (§ 10 ods. 1 zákona o dani z príjmov). Každý z vás si však môže uplatniť oslobodenú sumu 500€.
Pozri tu http://www.uctodane.sk/poradna/c-51/...mu-23-03-2011/
http://ekonomika.sme.sk/c/6305931/ce...ho-platit.html
1 0
5danula 5danula

5danula je offline (nepripojený) 5danula

Dakujem
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Čítala som v nemenovanom odbornom časopise článok o zdaňovaní prenájmu nehnuteľnosti FO a je tam uvedené,že u príjmov za prenájom nehnuteľnosti za rok 2012 už nie je možné uplatniť paušálne výdavky. Nemá to platiť až od 1.1.2013,čiže za príjmy v roku 2013? Alebo sa to bude týkať aj príjmov roku 2012 so spätnou platnosťou?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

katka Pozri príspevok
Čítala som v nemenovanom odbornom časopise článok o zdaňovaní prenájmu nehnuteľnosti FO a je tam uvedené,že u príjmov za prenájom nehnuteľnosti za rok 2012 už nie je možné uplatniť paušálne výdavky. Nemá to platiť až od 1.1.2013,čiže za príjmy v roku 2013? Alebo sa to bude týkať aj príjmov roku 2012 so spätnou platnosťou?
V dovodovej správe je napísané, že na zdanenie príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných do 31. decembra 2012 a vyplatených do 31. januára 2013 a na vykonanie ich ročného zúčtovania sa použije znenie zákona účinného do 31. decembra 2012. Takto navrhnuté prechodné ustanovenie sa nevzťahuje na príjmy z prenájmu, takže v roku 2013 sa budú uplatňovať už skutočné výdavky.
Viac tu http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?...&MasterID=4203
1 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Ďakujem za odpoveď aj keď ma nepotešila
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

som to uplne nepochopil. To co schvalili teraz cize ze sa pausalne vydavky nevztahuju na prenajom sa vztahuje na prijmy za rok 2013 cize danove priznanie v roku 2014. Ci nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať