Zavrieť

Porady

Zdanenie umelca

Dobrý deň,
prosím o radu závislá činnosť v SR,umelec vystupujúci v divadle v ČR, poberá honorár do ktorého riadku DP typ B dám tento príjem? a prosím Vás môže si aj on uplatniť 40% výdavky?
Vďaaka za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Mila, že nemá pridelené DIČ ešte neznamená, že jeho príjmy automaticky spadajú pod § 8. DIČ nemá pridelené len preto, že si nesplnil registračnú povinnosť.
    Ja som presvedčená, že jeho príjmy/honoráre/ jednoznačne spadajú pod § 6 ods. 2 písm. a) ZDP. Daňovník si mal splniť registračnú povinnosť, prihlásiť sa na DÚ, aby mu DIČ bolo pridelené. To, že si svoju povinnosť nesplnil, neznamená, že jeho honoráre sa tým môžu presunúť pod § 8.
    Ako som vyššie spomenula, podľa § 6 ods. 10 si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, ak nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty celé zdaňovacie obdobie.

    Dodatok:
    to Darina.darina
    Predpokladám, že daňovník svoju činnosť vykonával na základe zmluvy podľa autorského zákona, so zreteľom na to odpovedám.
    Naposledy upravil Marína : 23.03.12 at 12:03

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Darina.darina Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím o radu závislá činnosť v SR,umelec vystupujúci v divadle v ČR, poberá honorár do ktorého riadku DP typ B dám tento príjem? a prosím Vás môže si aj on uplatniť 40% výdavky?
    Vďaaka za pomoc
    ZDP, § 6 ods. 2 písm. a), tab. 1, riadok si pozri v DP.
    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

    ZDP, § 6 ods. 10
    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Darina.darina Pozri príspevok
    fu vďaka a ešte jedna otázka má nárok aj na odpočitateľnú položku?
    ano, má
    Darina.darina nie nemá

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak nemá pridelené DIč, myslím si, že jeho príjem by patril do § 8 ZDP, nie do § 6...

    v § 8 ale nemá nárok na nčzd .....a výdavky? iba na dosiahnutie príjmu, nie paušálne....sumu 500 € by mal oslobodenú podľa § 9 ZDP...
    [QUOTE=Mila123;2022731]ak nemá pridelené DIč, myslím si, že jeho príjem by patril do § 8 ZDP, nie do § 6...

    v § 8 ale nemá nárok na nčzd .....a výdavky? iba na dosiahnutie príjmu, nie paušálne....sumu 500 € by mal oslobodenú podľa § 9 ZDP...TE]
    Ale prečo do §8 podľa teba? nevidím dôvod na §8...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    pred 2-ma rokmi som riešila tiež umelca- fotografa, ktorý menal ani Dič, nič....overovala som si na DU ako na to, čo s ním....
    pracovníčka úradu mi vysvetlila, že ak by mal DIč, jeho príjmy spadajú pod § 6 , ak nemá dič je to § 8 (jednorázový, náhodilý, príležitostný príjem)

    ak niekto na SK chce mať príjmy pod § 6 musí mať minimálne pridelené Dič (umelci,športovci, modelky, nájom nehnuteľnosti).....
    ostatní majú živnosti, licencie, a pod.
    toto celé je môj názor.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.