Zavrieť

Porady

Študent, príjmy zo závislej činnosti v ČR + SZČO na Slovensku, daňové priznanie B

Zdravím poraďákov,

pracujem na dohodu v ČR a podnikám na Slovensku. Oboje je na základe internetu, takže svoju činnosť môžem vykonávať hocikde. Študujem v ČR a zdržujem sa tam väčšinu roka. Na základe toho som u zamestnávateľa podpísal "Prohlášení poplatníka daně" a teda mi zo mzdy ani raz za rok 2011 nedošlo k strhnutiu žiadnych daní ani odvodov, keďže sa na mňa uplatňuje zľava na poplatníka vo výške 1970kč resp. 80,11 € mesačne. Po prepočte priemerným ročným kurzom NBS bol ale môj príjem 3685,73 € a teda mi vzniká povinnosť podať DP na Slovensku z príjmov zo zahraničia. Predpokladám, že napriek tomu, že sa väčšinu roka zdržiavam v ČR, som daňový rezident SR, keďže štúdium nezakladá daňovú rezidentúru a svoju činnosť môžem vykonávať hocikde. Od zamestnávateľa som obdržal "Potvrzení o zdanitelných příjmech", na ktorom nie je uvedená žiadna zrážka.
V rámci živnosti som nemal žiadny príjem za minulý rok, len náklady vo výške 1461.77€
Ak sa v niektorom z vyššie uvedeného mýlim, prosím, opravte ma.
Viem, že na základe zmluvy medzi ČR a SR o zabránení dvojitému zdaneniu môžem použiť vyňatie príjmov v daňovom priznaní, ale nemám ani tušenia, ako to mám urobiť. V prílohe je obrázok s mojim chabým pokusom, ak by sa na to niekto mohol pozrieť, bol by som mu strašne zaviazaný, pretože popravde nemám ani tušenia, ktoré políčka presne mám vypĺňať.
Zatiaľ mám:

34. 3685.73
36. 3685.73
V tabuľke číslo 1 výdavky zo živnosti 1461.77
38. 1461.77
40. 1461.77
44. 1461.77
66. 1461.77
68. 3685.73
74. 1461.77
79. 3685.73
A zvyšok je na obrázku v prílohe.

Ako mám teda urobiť vyňatie, ako ovplyvňuje DP Sleva na poplatníka a ako ju mám uviesť?

Dobrí ľudia prosím pomôžte čo s tým, inak tu zošediviem.

Ďakujem
DP.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    No nejaký pokus z mojej strany tam bol, ale netuším, či som to urobil správne, pretože to bola strela bez mierenia.
    A tiež neviem, či mám vôbec na riadku 82 zadávať tú slovenskú zľavu na poplatníka.

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    Ešte by ma zaujímalo, čo mám vlastne odviesť štátu.
    Podľa českej zľavy na poplatníka totiž nie som dlžný vôbec nič, ale podľa slovenskej mám zaplatiť 24,02€. Ktorá legislatíva sa pri vyňatí uplatňuje?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nargil Pozri príspevok
    Ešte by ma zaujímalo, čo mám vlastne odviesť štátu.
    Podľa českej zľavy na poplatníka totiž nie som dlžný vôbec nič, ale podľa slovenskej mám zaplatiť 24,02€. Ktorá legislatíva sa pri vyňatí uplatňuje?
    ako si na to prišiel ? Máš vyplnený riadok 87 ?

    DP vyplňaš ručne alebo elektronicky ?

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    Elektronicky, riadok 87 je "screenshotnuty" v prílohe v prvom poste. Problém je, že nemám ani tušenie, či je vyplnený správne.
    A zľava na poplatníka na Slovensku je len do výšky 3559.30€ nie?
    Podľa výplatných pások a potvrzení o zdanitelných příjmech ktoré som obdržal od zamestnávateľa, mi ani raz nebolo nič strhnuté, pretože mesačný limit na zľavu na poplatníka (1970 kč) som ani raz neprekročil.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nargil Pozri príspevok
    Elektronicky, riadok 87 je "screenshotnuty" v prílohe v prvom poste. Problém je, že nemám ani tušenie, či je vyplnený správne.
    A zľava na poplatníka na Slovensku je len do výšky 3559.30€ nie?
    Podľa výplatných pások a potvrzení o zdanitelných příjmech ktoré som obdržal od zamestnávateľa, mi ani raz nebolo nič strhnuté, pretože mesačný limit na zľavu na poplatníka (1970 kč) som ani raz neprekročil.
    V ďalších riadkoch DP - okrem r. 86 ti ešte niekde ukazuje daň ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nargil, ale veď ti žiadna daň - po vyňatí príjmov z ČR na Slovensku platiť nevychádza. R. 86 je pred vyňatím - ten si nevšímaj.

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    No to som potreboval vedieť.
    Či sa mám držať toho riadku 86 alebo nie.
    Každopádne sú nejaké pravidlá na vyňatie? Môžem vyňať celú čiastku zarobenú v ČR alebo je to nejak obmedzené?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nargil Pozri príspevok
    No to som potreboval vedieť.
    Či sa mám držať toho riadku 86 alebo nie.
    Každopádne sú nejaké pravidlá na vyňatie? Môžem vyňať celú čiastku zarobenú v ČR alebo je to nejak obmedzené?
    Suma nie je obmedzená, len pokial by si mal aj príjem zo závislej činnosti zo Slovenska a celkový príjem presiahne limit tzv. milionarskej dane, kráti sa ti ročná nezd.časť základu dane a môže ti vzniknúť nedoplatok z príjmov zo závislej činnosti zo Slovenska.

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    Áno o tom viem ďakujem, ok super, tak to je v podstate všetko.
    Ešte snáď posledný dotaz. Týka sa ma niečo v oddieli 9?
    Zatiaľ tam mám toto, viď obrázok:

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nie. (vyplnené je to správne) Stratu z podnikania si môžeš "umoriť" v nasledujúcich zdaň.obdobiach, ak dosiahneš z podnikania zisk.

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    Áno to tiež viem, len som si nebol istý, či je to vypísané správne, ale predpokladám, že áno.
    A ešte úplne post scriptum posledná otázka. Aké prílohy sú vyžadované k daňovému priznaniu?
    Predpokladám, že odo mňa budú chcieť to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zrejme aj potvrdeniu o dennom štúdiu. Ešte niečo iné je tam potrebné? Ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nargil Pozri príspevok
    Áno to tiež viem, len som si nebol istý, či je to vypísané správne, ale predpokladám, že áno.
    A ešte úplne post scriptum posledná otázka. Aké prílohy sú vyžadované k daňovému priznaniu?
    Predpokladám, že odo mňa budú chcieť to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zrejme aj potvrdeniu o dennom štúdiu. Ešte niečo iné je tam potrebné? Ďakujem.
    Uplatňuješ si skutočné výdavky, teda aj prílohy v JU : Výkaz o príjmoch a výdavkoch + Výkaz o majetku a záväzkoch.

    Potvrdenie o návšteve školy nepotrebuješ.

    Nargil je offline (nepripojený) Nargil

    Nargil
    To bude niekde tu na Porade iste riešené, prípadne pogooglim, už ťa s tým nejdem otravovať.
    Ďakujem za pomoc, skutočne mi to pomohlo.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nargil Pozri príspevok
    To bude niekde tu na Porade iste riešené, prípadne pogooglim, už ťa s tým nejdem otravovať.
    Ďakujem za pomoc, skutočne mi to pomohlo.
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...vykazy_ju.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.