Zavrieť

Porady

leasing automobilu

Srdečne všetkých zdravím,
a rada by som sa opýtala nasledujúcu vec.
Podmieňuje zaplatenie dane z mot. vozidiel možnosť uplatniť si náklady vyplývajúce z leasingovej zmluvy /fin.úrok,poistenie,prípadne dph u neplatcu dph/ do nákladov ovplyvňujúcich danový základ?

Pýtam sa na prípad, ked je vozidlo, ktoré je predmetom leasingu, zaradené do používania až v ďalšom mesiaci, než v ktorom bolo nájomcom prevzaté /aj daň z MV bola zaplatená až od tohto dalšieho obdobia a takisto bolo zaslané oznámenie na DU/.

Môžem si teda v mesiaci prevzatia zaúčtovať do nákladov ovplyvnujúcich základ dane úrok a dph /ak nie som plátcom dph/, a tiaktiež môžem do počtu mesiacov na odpisovanie zaradiť aj tento mesiac, v ktorom prešiel predmet leasingu k nájomcovi?

V prípade, že by som chcela tento problém vyriešiť dodatočným daňovým priznaním dane z MV /dopočítala by som daň ešte za jeden mesiac/ a aj samozrejme doplatila, musím oznámiť na DU zmenu v dátume začiatku používania daného automobilu - aké sankcie by ma za to čakali?

Chcela som zadať dopyt aj na DU, ale táto funkcia na ich stránke nefunguje, neviem, či je to len dočasné, alebo už trvalé :-)
Ďakujem prípadnému poradcovi za jeho čas
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.