Zavrieť

Porady

Denný študent + SZČO + "300" brigád za rok a je z toho guláš

Chcela by som poprosiť o radu. Preguglovala som celú Vašu poradu, ale bez tak som z toho jeleň aj srnka aj iné. Rok 2011 som bola dennou študentkou. Od januára do marca som pracovala ako SZČO + som brigádovala, ale príjem mi za mesiac marec prišiel ešte v apríli a teda neviem, že čo pre potreby SP dať, že koľko mesiacov som vlastne robila, či 3 a či 4. A momentálne v daňovom papieriku vypĺňam oddiel VI. a dostala som sa k výdavkom. Na koľko som za mesiace 1 - 3 bola síce poistenec štátu, zdravotné som si musela ako SZČO zaplatiť a teda by ma zaujímalo, či si ho môžem dať do výdavkov + k paušálnym vydávkom a čo vlastne zaškrtnúť z tých 3 okienok, či ods. 3, či odsek 1 a 2.. Navyše ani neviem, či je potrebné také niečo ako zaplatené poistné vypĺňať, keď mi je jedno či to základ dane zníži, pretože daň aj tak platiť nebudem. Najradšej by som to vynechala, ale neviem ako potom pri RZZP, či nenastane prúser, že som to v DP nepriznala alebo niečo pod.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    5sashy je offline (nepripojený) 5sashy

    5sashy
    zk24 Pozri príspevok
    Ahojte,

    z toho §13 v Zákone o Zdravotnom poistení som už taka zmätená že neverím ani sama sebe....

    prosím vás...

    študent denného štúdia na VŠ ktorý je poistencom štátu (§11 odst.7 /a - nezaopatrené dieťa) dosahoval príjmy podľa §6 je povinný platiť ZP z príjmu 1200 € za rok 2011?

    Popri tom mal aj príjmy z dohôd podľa §5 ZoDzP, ale tu je to jasné, klasická dohoda.

    Dakujem, zuzana

    Môžem poradiť len z osobnej skúsenosti, tiež som poistenec štátu a moje príjmy v roku 2011 z príjmov szčo nepresiahli výšku 500 €, no napriek tomu som to ZP zaplatila a to na základe toho, že som musela robiť rzzp za rok 2010 (čo je povinnosť každého, kto teda vykonáva szčo) a vtedy mi vlastne v poisťovni povedali, že od 1.1.2011 sa platenie ZP vzťahuje aj na študentov, hoc sú poistencami štátu (zmena zákona).

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...málo info...napr. píšeš, že si od januára do marca ako SZČO, teda živnosť si už zrušila alebo prerušila? a k akému dátumu? Brigáda v marci vyplatená v apríli nemá nič spoločné s vypĺňanim obdobia podnikania - pokiaľ to bola brigáda na DoVP, respr. DoPČ - máš potvrdenie od zamestnávateľa, podľa toho vypĺňaš príjmy podľa § 5.

    5sashy je offline (nepripojený) 5sashy

    5sashy
    SZČO zrušené ku koncu marcu 28.3 (ale v ZP tam je dátum 4.3. nahlásený, lebo s pani za okienkom sme nevedeli prísť na to, že na základe, ktorej zmluvy sa mi to ruší), takže ani nie celý marec "som podnikala". Áno áno tie brigády som spomenula len preto, že naozaj som z toho jeleň, lebo vypĺňam 300 políčok, chvalabohu, že nemám dieťa a manžela, lebo by som sa nedovypisovala. Hlavne ma zaujíma ako si uplatňovať tie paušálne výdavky a či k ním môžem prirátať zdrav. poistenie, ktoré som zaplatila za mesiace do 4.3.. V podstate mi je jedno, či tieto výdavky priznám, lebo nič sa tým nezmení, ale chcela by som vedieť, či nenastane problém, keď budem ročné zúčtovanie a či práve toto nie je dôležité pre ZP.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    5sashy Pozri príspevok
    SZČO zrušené ku koncu marcu 28.3 (ale v ZP tam je dátum 4.3. nahlásený, lebo s pani za okienkom sme nevedeli prísť na to, že na základe, ktorej zmluvy sa mi to ruší), takže ani nie celý marec "som podnikala". Áno áno tie brigády som spomenula len preto, že naozaj som z toho jeleň, lebo vypĺňam 300 políčok, chvalabohu, že nemám dieťa a manžela, lebo by som sa nedovypisovala. Hlavne ma zaujíma ako si uplatňovať tie paušálne výdavky a či k ním môžem prirátať zdrav. poistenie, ktoré som zaplatila za mesiace do 4.3.. V podstate mi je jedno, či tieto výdavky priznám, lebo nič sa tým nezmení, ale chcela by som vedieť, či nenastane problém, keď budem ročné zúčtovanie a či práve toto nie je dôležité pre ZP.
    ...napíš jasnú odpoveď na jasnú otázku. SZČO sa neruší nejakou zmluvou. SZČO končí dňom ukončenia živnostenského oprávnenia, napr. Teda s pani za okienkom neviem o čom si sa dohadovala.
    Inak si študentka VŠ, DP si si robila aj minulý rok, tak sa skús vyjadrovať normálne, keď očakávaš pomoc.
    ....môžeš tristošesťdesiatsedemkrát hádať, prečo nik iný na Tvoje príspevky nereaguje....
    ...a uviesť treba všetko, aj keď je to pre Teba nepodstatné....

    5sashy je offline (nepripojený) 5sashy

    5sashy
    Takže takto, DP som si spravila aj minulý rok, len čo je pravda, ale ZP som za rok 2010 nemusela platiť ako poistenec štátu (pre rok 2011 platí už iný nový zákon). Takže toto som v tom vôbec neriešila, je to pre mňa novinka. Jasne sa vyjadrujem - NEROBILA SOM samostatne zárobkovú činnosť na základe živnostenského oprávnenia (ani to nikde nespomínam, žeby som bola živnostníčka), ale činnosť sprostredkovateľa, ktorá sa nepovažuje za živnosť. Takže ešte raz a jasne píšem, že celé ukončenie samostatne zárobkovej činnosti skončilo dňom vypovedania zmluvy, ktorú mi poslala spoločnosť, pre ktorú som sprostredkovala a tá bola napísaná ku dňu 28. marca 2011. Neviem čo viac mám uviesť k tomu, aby mi niekto poradil, či si môžem k paušálnym výdavkom pripočítať aj náklady na zdravotné poistenie zaplatené za tie tri mesiace, ktoré som nahlasovala poisťovni (zdravotnej - ktorú zastupovala pani za okienkom). Mám pocit, že sa vyjadrujem jasne, no možno som uviedla info navyše, ktoré zmiatli. Každopádne ďakujem aspoň za snahu.

    5sashy je offline (nepripojený) 5sashy

    5sashy
    Super ďakujem za odpoveď a potom ma už len zaujíma vec, že koľko mesiacov som vykonávala činnosť, keď som v ZP zaplatila poistné do 4. marca, zmluva o ukončení platí k 28. marcu a v apríli som ešte dostala príjem (za mesiac marec). Tu mi stačí jednu jednoduchú odpoveď, či 2, či 3, či 4....a nastáva ešte jeden problém, môžem si uplatniť výdavky na zdravotné poistenie aj v prípade, že som ho neplatila v týchto mesiacoch činnosti, ale až potom ako mi prišiel domov papier s tým koľko som im dĺžná. Teda až niekedy v auguste som vyplatila to poistné.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nepoznám dôvod , že prečo to tak máš - ja by som dala 3. a ani preddavky sa ti vypočítavať nebudú - tak ....
    b - môžeš

    doplním: ten výmaz z NBS je dôležitý !
    Naposledy upravil Katy a R : 28.03.12 at 08:31

    5sashy je offline (nepripojený) 5sashy

    5sashy
    Katy a R Pozri príspevok
    nepoznám dôvod , že prečo to tak máš - ja by som dala 3. a ani preddavky sa ti vypočítavať nebudú - tak ....
    b - môžeš
    Pozerám tie papiere a dokonca ten dátum bol ku dňu 1.3. 2011, keď mi prišiel domov papier "odstúpenie od zmluvy", čo som teda považovala za ukončenie a toto som predložila aj v poisťovni ako doklad na odhlásenie szčo. K tomu 28. marcu mi prišiel papier, že ma odhlasujú z NBS ako sprostredkovateľa a teda to bol asi konečný deň, kedy sa činnosť skončila, pretože príjem za mesiac marec mi ešte prišiel v apríli. Tak som si vydedukovala sama, že deň ukončenia je deň keď ma vymažú z NBS zo zoznamu, lebo inak to bol celkom dosť nonsens, aby ma vyplácali ešte aj po odstúpení od zmluvy. Buď sa tomu nerozumiem vôbec alebo to robilo nejaké trdlo a bežne to funguje tak, že vám výplaty chodia ešte aj vtedy, keď už nič nerobíte.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ahojte,

    z toho §13 v Zákone o Zdravotnom poistení som už taka zmätená že neverím ani sama sebe....

    prosím vás...

    študent denného štúdia na VŠ ktorý je poistencom štátu (§11 odst.7 /a - nezaopatrené dieťa) dosahoval príjmy podľa §6 je povinný platiť ZP z príjmu 1200 € za rok 2011?

    Popri tom mal aj príjmy z dohôd podľa §5 ZoDzP, ale tu je to jasné, klasická dohoda.

    Dakujem, zuzana

    josif je offline (nepripojený) josif

    josif
    Katy a R Pozri príspevok
    sashy ... áno, môžeš
    prosím vás o radu, keď som SZČO(mám len DIČ)-poradca klienta:sprostredkovanie poistenia, stavebného sporenia a úverov stavebnej sporiteľne, do ktorého riadku v VI. oddiele DP mám dať príjmy a výdavky(2?,8?) a keď 2, tak potom kolonka 3 aké SK NACE? Ja si myslím, že dám 8.
    Díky
    Naposledy upravil josif : 30.03.12 at 13:39

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.