Zavrieť

Porady

Dátum vystavenia faktury a uhrada u SZČO - pomôžte začiatočníkovi prosím

Ahoj, som SZČO neplatitel DPH, zatial som uctovala pausalne vydavky, mam eshop a chcem sa opytat na spravne vystavovanie faktur nakolko stale v tom mam chaos.
Vacsinou mojimi zakaznikmi su spotrebitelia, ktori nevyuzivaju FA na uctovne ucely, ak je to inak, daju mi predom vediet a fa im vystavim dopredu. Vacsinou faktury vysatvujem ked uz nabehne platba na ucet, kedze sa plati vopred, a takto som to mala vzdy pod kontrolou, lenze teraz mam dve objednavky, ktore boli objednavane predbezne a peniaze uhradene, tovar bude dodane az zajtra, ja som vsak medzitym vystavila uz viac faktur, tak neviem s akym datumom mam vystavit tie dve faktury, ktore uz su vyplatene ale tovar bude dodany az zajtrajsim dnom.

Viem, ze normalne by som mala Fa vystavit hned po objednavke ku kazdej objednavke, lenze je tu problem, kedze ide o eshop, tak sa velakrat stava, ze zakaznik neuhradi objednavku vobec, alebo objednavku stornuje a tym padom co s tou vystavenou fakturou, ktora nebola uhradena?? Poradite prosim ako mam spravne postupovat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nellika Pozri príspevok
    Ahoj, som SZČO neplatitel DPH, zatial som uctovala pausalne vydavky, mam eshop a chcem sa opytat na spravne vystavovanie faktur nakolko stale v tom mam chaos.
    Vacsinou mojimi zakaznikmi su spotrebitelia, ktori nevyuzivaju FA na uctovne ucely, ak je to inak, daju mi predom vediet a fa im vystavim dopredu. Vacsinou faktury vysatvujem ked uz nabehne platba na ucet, kedze sa plati vopred, a takto som to mala vzdy pod kontrolou, lenze teraz mam dve objednavky, ktore boli objednavane predbezne a peniaze uhradene, tovar bude dodane az zajtra, ja som vsak medzitym vystavila uz viac faktur, tak neviem s akym datumom mam vystavit tie dve faktury, ktore uz su vyplatene ale tovar bude dodany az zajtrajsim dnom.

    Viem, ze normalne by som mala Fa vystavit hned po objednavke ku kazdej objednavke, lenze je tu problem, kedze ide o eshop, tak sa velakrat stava, ze zakaznik neuhradi objednavku vobec, alebo objednavku stornuje a tym padom co s tou vystavenou fakturou, ktora nebola uhradena?? Poradite prosim ako mam spravne postupovat?
    Faktúru by si mala vystaviť až dátumom dodania, t.j. dňom, kedy posielaš tovar.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nellika Pozri príspevok
    Ano Zitka dakujem, uz je mi to jasne, len ked som bola uplne v zaciatkoch, tak mi tu na porade niekto radil, ale neviem to nikde najst, ze nemozem fakturu vystavit neskor ako boli pripisane peniaze na ucet, lebo potom podla coho zakaznik uhradza tovar? Ale pisala som im, ze ved ja im poslem cez eshop v systeme udaje k platbe a fakturu posielam az s tovarom, ale oponovali mi a preto ma to teraz miatlo, ze som nevedela aky je spravny postup. Dakujem, odteraz budem faktury vystavovat pekne v takom poradi, ako budem odosielat tovar a nie podla datumu nabehnutia platby, takto sa vyhnem aj problemom s neuhradenymi objednavkami, ktore mozem stornovat. Dakujem este raz,konecne ma osvietilo
    Áno k zvýraznenému, ale to je povinnosť u platiteľa DPH.Vy ním nie ste .

    K platbám ....však ja si myslím, že ak Vám tovar platia vopred , tak nemal by byť problém vystaviť preddavkovú Faktúru a na základe FA uhradiť vopred.Či? Bolo by to pre Vás veľa práce ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nellika Pozri príspevok
    Ahoj, som SZČO neplatitel DPH, zatial som uctovala pausalne vydavky, mam eshop a chcem sa opytat na spravne vystavovanie faktur nakolko stale v tom mam chaos.
    Vacsinou mojimi zakaznikmi su spotrebitelia, ktori nevyuzivaju FA na uctovne ucely, ak je to inak, daju mi predom vediet a fa im vystavim dopredu. Vacsinou faktury vysatvujem ked uz nabehne platba na ucet, kedze sa plati vopred, a takto som to mala vzdy pod kontrolou, lenze teraz mam dve objednavky, ktore boli objednavane predbezne a peniaze uhradene, tovar bude dodane az zajtra, ja som vsak medzitym vystavila uz viac faktur, tak neviem s akym datumom mam vystavit tie dve faktury, ktore uz su vyplatene ale tovar bude dodany az zajtrajsim dnom.

    Viem, ze normalne by som mala Fa vystavit hned po objednavke ku kazdej objednavke, lenze je tu problem, kedze ide o eshop, tak sa velakrat stava, ze zakaznik neuhradi objednavku vobec, alebo objednavku stornuje a tym padom co s tou vystavenou fakturou, ktora nebola uhradena?? Poradite prosim ako mam spravne postupovat?
    Tak ja osobne by som radšej stornovala Faktúru a priložila k nej storno objednávky, resp. vždy by som uviedla dôvod prečo stornujem.Myslím, že týmto spôsobom by som mala menší chaos , ale zasa viac storno faktúr .No ale to by mi neprekážalo.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tweety Pozri príspevok
    Faktúru by si mala vystaviť až dátumom dodania, t.j. dňom, kedy posielaš tovar.
    nellika však odpoveď od Tweety je jasná a zrozumiteľná.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Ano Zitka dakujem, uz je mi to jasne, len ked som bola uplne v zaciatkoch, tak mi tu na porade niekto radil, ale neviem to nikde najst, ze nemozem fakturu vystavit neskor ako boli pripisane peniaze na ucet, lebo potom podla coho zakaznik uhradza tovar? Ale pisala som im, ze ved ja im poslem cez eshop v systeme udaje k platbe a fakturu posielam az s tovarom, ale oponovali mi a preto ma to teraz miatlo, ze som nevedela aky je spravny postup. Dakujem, odteraz budem faktury vystavovat pekne v takom poradi, ako budem odosielat tovar a nie podla datumu nabehnutia platby, takto sa vyhnem aj problemom s neuhradenymi objednavkami, ktore mozem stornovat. Dakujem este raz,konecne ma osvietilo

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Praveze aj toto ledva stiham, kedze sa zaoberam predajom rucne vyrobenych vyrobkov, ktore vyrabam ja sama, takze viete, dusa umelca . Ale vazne k teme, som rada, ked stiham papiere dat do poriadku, aby som v tom nemala zmatok a vedela sa spatne kontrolovat a samozrejme pre pokoj duse, ze mam vsetko v poriadku.

    A tie zalohove faktury musia, ci nemusia byt? Je to chyba ak budem vypisovat iba fakturu pri dodani tovaru bez zalohovej fa? Lebo prave ma napadlo, ze ked si objednavam tovar z inych eshopov, tiez mi pridu faktury az s tovarom a nie zalohove faktury.
    Jednu zalohovu som ale mala teraz, lebo si ju ziadali, dala som normalne poradove cislo ako pri ostatnych, teda som pokracovala v cislovani ako normalej faktury, je to spravne? Dufam, ze ano, joj.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja zasa mám skúsenosť, že z e shopu príde vopred preddavková FA(na základe ktorej sa prevedie úhrada) a vyúčtovacia FA príde s tovarom s tým, že k úhrade je 0 .

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Ja by som chela robit veci spravne, preto sa pytam, lenze ked vystavim preddavkovu, zasa je tu problem ked nebude uhradena, a musim objednavku stornovat, co s tym, mam tie preddavkove cislovat v tom rade ako riadne faktury?Och joj. A zalohova faktura je riadny danovy doklad? Niekde som citala ze nie je. A ked bude na fakture 0€ ako si to kupujuci ak ma zaujem da do uctovnictva? No pre mna toto vsetko vysoka skola.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nellika Pozri príspevok
    Ja by som chela robit veci spravne, preto sa pytam, lenze ked vystavim preddavkovu, zasa je tu problem ked nebude uhradena, a musim objednavku stornovat, co s tym, mam tie preddavkove cislovat v tom rade ako riadne faktury?Och joj. A zalohova faktura je riadny danovy doklad? Niekde som citala ze nie je. A ked bude na fakture 0€ ako si to kupujuci ak ma zaujem da do uctovnictva? No pre mna toto vsetko vysoka skola.
    Preddavkové FA majú svoj osobitný číselný rad a riadne FA zasa majú svoj číselný rad .

    Preddavková FA napr. PFA2012001 alebo bez PFA a 102012001,102012002 atď.
    Riadna FA 2012001

    Neviem v akom programe tieto FA vystavujete.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Nemam program, fakturu mam vytvorenu v excelli so vsetkymi potrebnymi nalezitostami. Nemam program na uctovanie, kedze som doteraz sla na pausal.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nellika Pozri príspevok
    Nemam program, fakturu mam vytvorenu v excelli so vsetkymi potrebnymi nalezitostami. Nemam program na uctovanie, kedze som doteraz sla na pausal.
    Tak ani to nie je problém, vystaviť ďalšiu Faktúru , ktorú budete používať s názvom ako Preddavkovú FA.

    No je to na Vás . Ja som sa už k tomu vyjadrila .Ja proste nemám rada kade aké poznámky a vypisovačky v poznámkach ...... že nazaplatil(a nevidím PFA o ktorú sa jedná ), alebo zaplatil a treba vystaviť FA .......alebo tak teraz túto PFA vymažem, lebo stornoval objednávku .....

    Možno Vám niekto poradí, ako to robí.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Dakujem za vase cenne rady, vela ste mi pomohla, ja praveze hladam spravnu odpoved, lebo chcem mat veci v poriadku a chcem predist prave tym stornam a aby vsetko sedelo. len bohuzial ludia su rozni a z vlastnej skusenosti viem, ze objednavky sa stornuju, lebo bud sa viac neozvu, alebo nazaplatia, alebo hocico, jednoducho ja ich nechapem, preco si nieco objednavaju, ak potom nemaju zaujem, ale riesit treba aj toto a ja len chcem dat veci do poriadku, aby som nerobila chyby. Este raz dakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nellika Pozri príspevok
    Ja by som chela robit veci spravne, preto sa pytam, lenze ked vystavim preddavkovu, zasa je tu problem ked nebude uhradena, a musim objednavku stornovat, co s tym, mam tie preddavkove cislovat v tom rade ako riadne faktury?Och joj. A zalohova faktura je riadny danovy doklad? Niekde som citala ze nie je. A ked bude na fakture 0€ ako si to kupujuci ak ma zaujem da do uctovnictva? No pre mna toto vsetko vysoka skola.
    Kedže nie si platiteľom dph, vystavíš faktúru až dátumom dodania, ktorý je zhodný s dátumom odoslania tovaru, tak som už som písala skôr.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    nellika Pozri príspevok
    Ja by som chela robit veci spravne, preto sa pytam, lenze ked vystavim preddavkovu, zasa je tu problem ked nebude uhradena, a musim objednavku stornovat, co s tym, mam tie preddavkove cislovat v tom rade ako riadne faktury?Och joj. A zalohova faktura je riadny danovy doklad? Niekde som citala ze nie je. A ked bude na fakture 0€ ako si to kupujuci ak ma zaujem da do uctovnictva? No pre mna toto vsetko vysoka skola.
    Ja som tiež za to, že ak nevieš, či budeš mať tú faktúru uhradenú, tak si vytvor v exceli aj vzor na preddavkové faktúry a posielaj tieto s tým, že ak Ti to uhradia, tak do 15 dní od prijatia platby na účet si povinná vystaviť normálnu faktúru s tým, že napíšeš napr. fakturovaná suma je 200 Eur, preddavok 200 Eur, k úhrade bude 0. Tak sa to bežne robí. Ak ti preddavkovú faktúru neuhradia, tak ju jednoducho vyhodíš.
    Ak nemáš program na vystavovanie faktúr, stiahni si od firmy Kros demoverziu programu Alfa, je to zdarma a tam si môžeš pekne vystavovať faktúry a máš zvlášť preddavkové a zvlášť normálne faktúry. A pekne Ti to čísluje.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Dakujem za radu, ale tusim pre mna neplati tych 15dni, kedze nie som platca DPH vsak? Pozriem na ten program, hoci ja mam spravene pekne fakturky v excelli aj s logom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.