Zavrieť

Porady

Stupne náročnosti

Je zamestnávateľ povinný každému zamestnancovi určiť tzv. stupeň náročnosti pracovných miest? Myslím tým 6 stupňov uvedených v §120 ZP. Čo ak má v pracovnej zmluve uvedenú iba základnú hrubú mesačnú mzdu bez stanovenia stupňa, napr. 20 000 Sk. Prosím vyjadrite sa ako to riešite.
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Naši zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou, v prac. zmluve je iba uvedená hrubá mesačná mzda, stupne náročnosti nie.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ani u nás nemáme stupne náročnosti
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Magma
Je zamestnávateľ povinný každému zamestnancovi určiť tzv. stupeň náročnosti pracovných miest? Myslím tým 6 stupňov uvedených v §120 ZP. Čo ak má v pracovnej zmluve uvedenú iba základnú hrubú mesačnú mzdu bez stanovenia stupňa, napr. 20 000 Sk. Prosím vyjadrite sa ako to riešite.
Naša firma musela doplniť tieto údaje do pracovných zmlúv po kontrole z inšpektorátu práce. V zmluvách však máme dohodnutú hodinovú sadzbu. Na základe týchto údajov kontrolovali, či sú splnené minimálne mzdové nároky zamestnancov podľa jednotlivých stupňov náročnosti práce.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
v pracovnom poriadku som dala ako prílohu charakteristiku stupňov náročnosti - definovala som tam tých 6 stupňov + som doplnila jednotlivé profesie, ktoré sa vyskytujú u nás vo firme a priradila ich ku stupňom. Na základe týchto stupňov, upravujem minimálne mzdové nároky, ktoré sú nové vždy 1.10. daného roka. V pracovnej zmluve stupne náročnosti nemám.

to Katty: niekde by si to mala mať definované - tie stupne náročnosti. Nemôžte "nemať stupne náročnosti". Každá pracovná pozícia je výkon určitej zodpovednosti a na základe toho musíš posúdiť, ktoré pracovné miesto je v akom stupni náročnosti. Ak by ste mali kontrolu z inšpektorátu práce a zistlili by, že máš na niektorej pracovnej pozícii (podľa stupňa náročnosti) nižšiu mzdu ako minimálnu - asi by bol problém :-(
Pekný deň
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Vladan, aj keď mesačné mzdy stanovené v PZ sú niekoľkonásobne vyššie od minimálnej mzdy?
0 0
Žofka Žofka

Žofka je offline (nepripojený) Žofka

Podľa môjho názoru pokiaľ mzdy prevyšujú stupne náročnosti, čo je pri 6. stupni 6080x2=12160, tak nie je potrebné uvádzať stupne náročnosti. Inšpektorát práce kontroluje stupne náročnosti len tam, kde mzdy kopírujú minimálmu mzdu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Magma
Vladan, aj keď mesačné mzdy stanovené v PZ sú niekoľkonásobne vyššie od minimálnej mzdy?
... ak je to viditeľne niekoľkonásobne, tak myslím, že nie. Ale mnoho firiem má buď rovné, alebo o niekoľko 0,10 vyššie ako minimálne (hodinové), takže tam by som sa už pozrela, či neporušujem zákonník práce.

... ja mám rôzne rozpätia, takže pre istotu som si to porovnala s tými stupňami náročnosti :-) - "istota - guľomet" !!!
Pekný deň
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
áno ak nemáte kolektívnu zmluvu, potom by to upravovala táto kolektívna zmluva...
citujem zo zákona:
§120 ods 3 ZP druhá veta: Zamestnávateľ podľa odseku 1 (ak nemá dohodnuté odmieňovanie v kolektívnej zmluve) je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe (ZP).
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST

Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Ako by ste zaradili prácu ekonóma - účtovníka podľa stupňov náročnosti práce v zmysle zákonníka práce ? Ekonóm - účtovník spracováva kompletné účtovníctvo od prvotných dokladov po daňové príznania a účtovnú závierku.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Ja by som v zmysle výkladu ZP použila písmeno d/
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Viera
Ako by ste zaradili prácu ekonóma - účtovníka podľa stupňov náročnosti práce v zmysle zákonníka práce ? Ekonóm - účtovník spracováva kompletné účtovníctvo od prvotných dokladov po daňové príznania a účtovnú závierku.
Re: Charakteristika stupňov náročnosti pracovných miest
<HR style="COLOR: #708fbe" SIZE=1><!-- / icon and title --><!-- message -->Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: Dada
A tak len pre názornú ukážku, do ktorej skupiny by ste zaradili samostatného účtovníka - ekonóma - mzdára s adekvátnym stredoškolským aj vysokoškolským vzdelaním s praxou 10 rokov? :-)))))))))
</TD></TR></TBODY></TABLE>
Dada, ja by som ťa zaradila do piateho stupňa, ale musím ti povedať, že vzdelanie a prax už nie sú kritériom pre určovanie stupňa náročnosti práce. Je to o tom, čo robí daný človek a keďže (podľa mňa) je práca účtovníka-ekonóma-mzdára "špecializovaná, tvorivá a metodická práca s vysokou duševnou námahou" a zároveň aj "komplexné zabezpečovanie najzložitejších agend, optimalizácia postupov a spôsobov riešenia", tak jednoznačne 5. stupeň.
Pekný deň
<!-- / message -->
0 0
Žofka Žofka

Žofka je offline (nepripojený) Žofka

Ja by som ho tiež zaradila do 4, ak splňa mzdové náležitosti, to znamená minimálny mzdový nárok (minimálna mzda x1,6). Ak nie lebo v niektorých firmách sú nízke mzdy, tak by som mu dala taký stupeň náročnosti, aby som sa zmestila do minimálneho mzdového nároku. Ak v mzde nie je problém a nad ekonómom je z hľadsika organizačnej štruktúry už len šatutár (konateľ, generálny riaditeľ a pod) tak by som ho zaradila aj do 5.stupňa, pravdepodobne potom robí aj nariadenia a metodiku pre celú firmu.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Možem zmeniť stupeň náročnosti II na I ? Prehodnocovali sme pracovné činnosti pri ktorých sme mali priradené stupne náročnosti a majiteľ rozhodol, že niektoré činnosti patria do I stupňa. Keď urobím dodatky k zmluvám bude to v poriadku?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Zamestnanci pracujúci ako strážnici parkoviska majú hmotnú zodpovednosť. Mali by byť teda zaradení do 2. stupňa? Platí to aj keď sú odmeňovaný mesačnou mzdou? Teda by som mala počítať 6500*1,2=7800,-?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja som raz čítala v jednom časopise , že osoba ktorá má hmotnú zodpovednosť - týkalo sa to pokladníčky v obchode - by mala byť zaradená v 3. stupni.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
DanielaSĽ
Ja som raz čítala v jednom časopise , že osoba ktorá má hmotnú zodpovednosť - týkalo sa to pokladníčky v obchode - by mala byť zaradená v 3. stupni.
v treťom stupni je zodpovednosť za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo zodpovednosť za ťažko odstrániteľné škody

v druhom stupni sú práce spojené s hmotnou zodpovednosťou
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Janka6685
Zamestnanci pracujúci ako strážnici parkoviska majú hmotnú zodpovednosť. Mali by byť teda zaradení do 2. stupňa? Platí to aj keď sú odmeňovaný mesačnou mzdou? Teda by som mala počítať 6500*1,2=7800,-?
áno, platí to aj pri mesačne odmeňovaných zamestnancoch ... výpočet, ktorý uvádzaš je správny
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
vladan
áno, platí to aj pri mesačne odmeňovaných zamestnancoch ... výpočet, ktorý uvádzaš je správny
Vďaka.
Žiadali sme o príspevok na znevýhodneného uchádzača o zamestnanie a v zmluve máme uvedenú mzdu 6 500,-. Úrad práce nezaujíma, že je pracovník zaradený v zlom stupni? Čiže teraz bude treba všetky zmluvy prerobiť a poslať ich na úrad práce, aby zmenil príspevok.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Janka6685
Zamestnanci pracujúci ako strážnici parkoviska majú hmotnú zodpovednosť. Mali by byť teda zaradení do 2. stupňa? Platí to aj keď sú odmeňovaný mesačnou mzdou? Teda by som mala počítať 6500*1,2=7800,-?
Áno platí to pri mes. mzde a počíta sa to tak ako píšeš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať