Zavrieť

Porady

Zamestnankyňa po 3 rokoch (...!) oznámila mzdárke, že má preukaz ZŤP

(Ospravedlňujem sa za svoju neznalosť, ale nie je to v mojej pracovnej náplni a do včera som napr. ani nevedela, že držitelia preukazu ZŤP majú iné odvody...)



Jedna naša zamestnankyňa včera (len tak mimochodom...) oznámila mzdárke, že už 3 roky je držiteľkou preukazu ZŤP a že mzdárka jej za tie 3 roky "musí" vypočítať rozdiel a "musí" vrátiť peniaze.


Zatiaľ som si zistila, že sa to týka hlavne odvodov do ZP, a že to si "zábudlivá" zamestnankyňa môže za tie uplynulé 3 roky poriešiť sama zúčtovaním zdravotného poistenia so svojou ZP, mzdárka jej k tomu len dá príslušné údaje zo mzdového softvéru, a že ZP potom automaticky vráti peniaze aj zamestnávateľovi - alebo musí o to zamestnávateľ samostatne požiadať?)


Napadlo ma ale, že či to potom neovplyvní aj daň - uvažujem správne, keď si myslím, že keď bude platiť menšie odvody, zvýši sa tým "základ", z ktorého sa počíta daň, a teda sa zvýši aj samotná odvedená daň? Nemala by potom zamestnankyňa urobiť aj nejaké "dodatočné" daňové priznanie za tie 3 roky?
Alebo sú to tak malé sumy, že to ani nehrá rolu?

Hlavne ma však zaujíma, či si to naozaj môže urobiť zamestnankyňa sama na základe "podkladov" od mzdárky, alebo to mzdárka predsa len bude musieť prepočítať spätne za tie 3 roky? (Lebo to by bola robota pre vraha... A kvôli "trojročnej zábudlivosti" zamestnankyne, ktorá to má vcelku na háku (že zamestnanec je povinný hlásiť akúkoľvek zmenu? - no a???), takto trestať nevinnú mzdárku... Nepáči sa mi to.)


Ďakujem!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ľubka, bude to robota pre mzdárku - opravné výkazy za každý mesiac samostatne. ZP to nechcú riešiť cez RZZP (aspoň ja mám takú skúsenosť s VšZP, kde jednej pracovníčke spätne priznali ID, ktorý je posudková komisia SP zobrala).
2 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ale skúsiť to môžme, či? Nech si to urobí sama... nech vie, ako taká "zábudlivosť" chutí...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zimama Pozri príspevok
Ale skúsiť to môžme, či? Nech si to urobí sama... nech vie, ako taká "zábudlivosť" chutí...
Za rok 2011 a 2012 si to už sama neurobí. RZZP robí ZP a nie je povinná ho urobiť na žiadosť zamestnanca. Takže minimálne tieto dva roky musíte riešiť cez opravné výkazy. Len zrejme zamestnankyňa ten preukaz ŤZP nenahlásila v ZP, lebo inak by vám neprechádzali mesačné výkazy.

Koľko %-ný postih má schválený ?
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nie som mzdárka, ale som toho názoru , že zabudnúť na niečo také ako, že som ŤZP a tento dôležitý údaj neoznámi zamestnávateľovi ...tak to je až neuveriteľné.A trvalo to 3 roky,keď si na to spomenula.Tak teraz nech si nesie ona za tento skutok zodpovednosť a nie mzdárka .
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

veronikasad Pozri príspevok
Koľko %-ný postih má schválený ?
V tejto chvíli neviem presne (papiere sú u šéfa a pozriem sa na to až zajtra), ale myslím (z ústneho podania), že nie tak "významný", aby to malo vplyv ešte na niečo.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zimama Pozri príspevok
V tejto chvíli neviem presne (papiere sú u šéfa a pozriem sa na to až zajtra), ale myslím (z ústneho podania), že nie tak "významný", aby to malo vplyv ešte na niečo.
Ľubka, veru že má, pozri do profilu.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

veronikasad Pozri príspevok
Ľubka, veru že má, pozri do profilu.
...hlúpo sa opýtam: do akého profilu?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Za rok 2011 a 2012 si to už sama neurobí. RZZP robí ZP a nie je povinná ho urobiť na žiadosť zamestnanca. Takže minimálne tieto dva roky musíte riešiť cez opravné výkazy. Len zrejme zamestnankyňa ten preukaz ŤZP nenahlásila v ZP, lebo inak by vám neprechádzali mesačné výkazy.

Koľko %-ný postih má schválený ?
v prípade, že má preukaz ŤZP - tak je to jedno (píše len o preukaze)

... toto ozaj musí byť "radosť" pre mzdárku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
v prípade, že má preukaz ŤZP - tak je to jedno (píše len o preukaze)

... toto ozaj musí byť "radosť" pre mzdárku
"preukazy" nenahlasuje UP do ZP ? Minulý týždeň sme riešili iný prípad ... Nie som si istá, či to skutočne je preukaz, alebo len rozhodnutie UP, preto som sa pýtala na %.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Dievčatá, takže takto - mám pred sebou "rozhodnutie" Úradu práce (oddelenie posudkových činností), kde sa vyhovuje žiadosti panej XY o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím bez sprievodcu a miera funkčnej poruchy sa určuje na 50%.
Stačia tieto informácie? (lebo iné na tomto papieri aj tak nie sú, iba ak ešte dátum - 12.02.2010...)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zimama Pozri príspevok
Dievčatá, takže takto - mám pred sebou "rozhodnutie" Úradu práce (oddelenie posudkových činností), kde sa vyhovuje žiadosti panej XY o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím bez sprievodcu a miera funkčnej poruchy sa určuje na 50%.
Stačia tieto informácie? (lebo iné na tomto papieri aj tak nie sú, iba ak ešte dátum - 12.02.2010...)
Ľubka, stačia. Má nárok na zníženú sadzbu. Mzdárka nech zistí priamo na pobočke poisťovne akým spôsobom vysporiadať rok 2010 - či cez opravné výkazy alebo RZZP. Ostatné tak ako som písala. Ale predtým by mala asi pracovníčku poslať do ZP, nech si ide dať do poriadku registráciu, lebo jej opravné výkazy neprejdu.

Na na kopii rozhodnutia nech si dá od pracovníčky podpísať, kedy jej ho doručila (pre istotu).
6 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Ľubka, stačia. Má nárok na zníženú sadzbu. Mzdárka nech zistí priamo na pobočke poisťovne akým spôsobom vysporiadať rok 2010 - či cez opravné výkazy alebo RZZP. Ostatné tak ako som písala. Ale predtým by mala asi pracovníčku poslať do ZP, nech si ide dať do poriadku registráciu, lebo jej opravné výkazy neprejdu.

Na na kopii rozhodnutia nech si dá od pracovníčky podpísať, kedy jej ho doručila (pre istotu).
Mne by to nestačilo, ja by som spravila rovno zápis a dala pracovníčke podpísať s uvedením všetkých skutočností.
2 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

[QUOTE=veronikasad;2098081]Za rok 2011 a 2012 si to už sama neurobí. RZZP robí ZP a nie je povinná ho urobiť na žiadosť zamestnanca. Takže minimálne tieto dva roky musíte riešiť cez opravné výkazy. Len zrejme zamestnankyňa ten preukaz ŤZP nenahlásila v ZP, lebo inak by vám neprechádzali mesačné výkazy.

------------------------------------
Mala som podobný prípad, keď zamestananec nenahlásil preukaz ZŤP zamestnavateľovi, ale Všeob.zdr.poistovni nahlásil, tak nás upozornili, že treba opravný mesačný výkaz. Chvalabohu iba jeden.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

veronikasad Pozri príspevok
Ľubka, stačia. Má nárok na zníženú sadzbu. Mzdárka nech zistí priamo na pobočke poisťovne akým spôsobom vysporiadať rok 2010 - či cez opravné výkazy alebo RZZP. Ostatné tak ako som písala. Ale predtým by mala asi pracovníčku poslať do ZP, nech si ide dať do poriadku registráciu, lebo jej opravné výkazy neprejdu.

Na na kopii rozhodnutia nech si dá od pracovníčky podpísať, kedy jej ho doručila (pre istotu).
Áno, máme to tam - prevzal 02.07.2012 a podpis riaditeľa...
Veľmi pekne ďakujem za ostatné infošky - idem to hneď povedať mzdárke.

A tej dane sa to nijako nebude dotýkať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zimama Pozri príspevok
Áno, máme to tam - prevzal 02.07.2012 a podpis riaditeľa...
Veľmi pekne ďakujem za ostatné infošky - idem to hneď povedať mzdárke.

A tej dane sa to nijako nebude dotýkať?
Ľubka, daň budeme riešiť keď budeš vedieť akým spôsobom vysporiada preplatok.
1 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Presne ten istý prípad som riešila vlani v decembri, len mňa na to upozornila zdravotná poisťovňa. tiež som opravovala mesačné výkazy za niekoľko mesiacov dozadu a rovno aj prehľady a doplatila sa daň. robila som si k tomu tabuľku.
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dana1 Pozri príspevok
Presne ten istý prípad som riešila vlani v decembri, len mňa na to upozornila zdravotná poisťovňa. tiež som opravovala mesačné výkazy za niekoľko mesiacov dozadu a rovno aj prehľady a doplatila sa daň. robila som si k tomu tabuľku.
Pokial robíš opravy v neuzatvorenom roku - OK, urobila by som to rovnako.

V mojom prípade išlo spätné priznanie ID po dlhých súdoch o dva uzatvorené roky dozadu. Neotvárala som mzdy, opravné výkazy som urobila ručne. Preplatok poistného som zdanila v mesiaci, kedy ho ZP zamestnávatelovi (aj za zamestnanca) vrátila. Netvrdím že je to správne - daňovú kontrolu som na tieto roky nemala (bola na ďalšie, tak dúfam, že už ani nebude).
Išlo o zamestnanca s nízkym príjmom, výšku dane pri otvorení mesiacov by to ani neovplyvnilo.

Robiť dve dodatočné DP DzP sa mi naozaj nechcelo.

V PU sú opravy jednoduchšie, v JU je to naozaj dosť komplikované.
Naposledy upravil veronikasad : 04.07.12 at 07:51
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
no ja som to robila ešte v neuzatvorenom roku a o to to bolo ľahšie.... keby som to tak robila v už uzatvorenom roku, tak by to bol taký chaos, že len...

keby už bol rok uzatvorený, už by som neotvárala mzdy tak ako píšeš Veronika. ale by som opravila výkazy preplatok by som dala zamestnancovi do výplaty v mesiaci kedy sa to zistilo a zdanila.
ja som to robila JÚ takže by som zaúčtovala záväzok mínusom v danom roku a požiadala zdr.poisťovňu o vrátenie preplatku.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ďakujem, dievčatá, za rady i názory a keď budem vedieť viac, určite sa znova na Vás obrátim.
Neskonale Vás obdivujem, že sa vyznáte v celom tom chaose zákonov (niekedy má pocit, že tí, ktorí ich navrhujú a schvaľujú, ani sami nevedia, čo činia...)
Pekný deň!
0 0
maja123 maja123

maja123 je offline (nepripojený) maja123

Veľmi prosím o radu.Mám rovnaký problém, ale zamestnankyňa úž skončila PP a posledná mzda jej bola vyplatená. Ako vysporiadať preplatok na zdravotných odvodoch a následne daň?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať