Zavrieť

Porady

ako sa vypočíta preplácanie práce vo sviatok?

Prosím vás potreboval by som vedieť ako sa prepláca práca vo sviatok. Doteraz u iných zamestnávateľov to fungovalo tak, že keď potrebovali niečo dorobiť vo sviatok a hľadali nejakého dobrovoľníka čo by prišiel do práce aj v tento voľný deň, tak človek sa prihlásil, lebo dostal dvojnásobné peniaze.
zjednodušený príklad: máte čistú mzdu 500 a 20 pracovných dní na mesiac, a v mesiaci je 1 sviatok
tak dostanete mzdu cca 500 (550/21=23.8 23.8*20=476 476+25preplácaný volný den) plus cca 25 za 1 navyše odrobený deň a plus cca 25eur 100 %-ný príplatok za prácu vo sviatok, spolu cca550.

U môjho terajšieho zamestnávateľa som dostal mzdu za máj 2012 (kde som odrobil aj 8 máj) cca 525 namiesto očakávaných 550 eur.
ten kto zostal radšej doma cez volný den mal mzdu 500/23=21,74 21,74*21=456,5 plus náhrada za 2 volné dni - sviatky cca 50 , t.j. 456,5 + 50 = 506,5
tí čo sme prišli odrobiť jeden sviatok sme mali mzdu 500/23=21,74 21,74*22=478,28 plus náhrada za volné dni 1 !!! 25 eur t. j. 478,28 +25 = 503,28 plus 100% 25 = 528,28
čiže tí čo robili vo sviatok majú síce preplatenú prácu navyše ale zároveň majú zníženú mzdu o približne rovnakú sumu z náhrady za volné dni (sviatky) takže odrobia viac a dostanú rovnakú mzdu ako tí čo robili menej a navyše dostanú iba ten 100% príplatok. čiže za prácu za ktorú majú dostať 100 % priplatok dostanú ešte menej ako keby to odrobili iba ako obyčajný nadčas za ktorý je iba 20 % príplatok, lebo by dostali 25 eur preplatenú prácu navyše plus 5 eur príplatok čiže spolu 30e.
a takto dostali k základu navyše len 25.

Je tento postup, ktorý používa zamestnávateľ správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    máme mesačný plat, a robíme na zmeny 1 týžden ranné a 1 týžden poobedné 7,5 hod denne počas pracovných dní od pondelka do piatku...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miro Toth Pozri príspevok
    máme mesačný plat, a robíme na zmeny 1 týžden ranné a 1 týžden poobedné 7,5 hod denne počas pracovných dní od pondelka do piatku...
    ako máš v pracovnej zmluve (alebo kol.zmluve)dohodnuté platenie sviatkov - sú súčasťou mesačnej mzdy, alebo ich zamestnávatel platí náhradou mzdy ?
    v zmluve som teraz našiel iba že: mzda je určená už s prihliadnutím na prípadnú prácu vykon. na poobed. a nočnej zmene.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miro Toth Pozri príspevok
    v zmluve som teraz našiel iba že: mzda je určená už s prihliadnutím na prípadnú prácu vykon. na poobed. a nočnej zmene.
    Ak sviatok je súčasťou mesačnej mzdy, pri práci cez sviatok ti patrí len 50 % príplatok za odpracované hodiny vo sviatok.

    § 122
    Mzda a náhrada mzdy za sviatok

    Na začiatok

    (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

    ----
    Ak by ste mali sviatok platený priemerkou, patrí ti za tento deň dosiahnutá mzda (v hodinovej tarife, nie priemerka) + 50 % mzdové zvýhodnenie.
    mno .. mne dali na výplatnú pásku 100% príplatok... a sviatok asi nemám súčasťou mesačnej mzdy (podla zmluvy?)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miro Toth Pozri príspevok
    mno .. mne dali na výplatnú pásku 100% príplatok... a sviatok asi nemám súčasťou mesačnej mzdy (podla zmluvy?)
    Možno máte v KZ ešte nejaký iný príplatok za sviatok.
    nerozumiem formulácii toho paragrafu.. takže podla zákona keď mám mesačnú mzdu a také zmeny, že robím iba cez pracovné dni. Keď odrobím cez sviatok navyše 1 deň, majú mi to dať do nadčasov takže mi zaplatia plus jeden navyše odrobený deň plus príplatok za prácu vo sviatok alebo je to tak ako mi povedala učtovníčka že keď som robil cez sviatok tak som vtedy mal byť v práci a nemá mi to byť navyše zaplatené a dostanem k vyplate navyše len ten príplatok ale žiadny navyše odrobený deň?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miro Toth Pozri príspevok
    nerozumiem formulácii toho paragrafu.. takže podla zákona keď mám mesačnú mzdu a také zmeny, že robím iba cez pracovné dni. Keď odrobím cez sviatok navyše 1 deň, majú mi to dať do nadčasov takže mi zaplatia plus jeden navyše odrobený deň plus príplatok za prácu vo sviatok alebo je to tak ako mi povedala učtovníčka že keď som robil cez sviatok tak som vtedy mal byť v práci a nemá mi to byť navyše zaplatené a dostanem k vyplate navyše len ten príplatok ale žiadny navyše odrobený deň?
    Ak máš sviatok platený mesačnou mzdou, tak ako povedala účtovníčka. Dostaneš zaplatený len príplatok za prácu vo sviatok. Nie je to nadčas.

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Prosím vás: zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou, v mesiaci júl bolo 21 pracovných dní + 1 sviatok. Zamestnanec čerpal 4 dni dovolenky a odpracoval 17 dní a zo sviatku 5 hodín. Zaplatím mu (17*8) 168 + 5 = 141 hodín + 50% príplatok za 5 hodín sviatku a samozrejme dovolenku. Keďže sviatok neodpracoval celých 8 hodín, má nárok len na mzdu za 5 hodín + príplatok.... Neviem, či je to takto správne. Vopred ďakujem za radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.