Zavrieť

Porady

Presiahnutie štandardnej dĺžky štúdia - naďalej uplatňovaný DB - riešenie?

Dobrý deň,

prednedávnom som prevzala mzdové účto po kolegynke.

Mám jeden prípad. Zamestnankyňa si uplatňuje DB na syna, ktorý začal študovať 1. stupeň VŠ v 09/2008. Štandardná dĺžka štúdia sú 3 roky (to je do roku 2011).
3. ročník neprerušil, ale študoval ho 2 roky (vidím podľa doloženého potrvdenia zo školy).

Je tak, že keď v 09/2011 doniesla potvrdenie, že opäť študuje 3. ročník, kolegyňa mala prestať uplatňovať DB? Nakoľko bola presiahnutá štandardná dĺžka štúdia?

Ak je to tak, vyrovnám to v najbližšom ročnom zúčtovaní? Alebo ako inak by som mala postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podľa môjho názoru ak je študentkou denného štúdia a nepresiahla vek 25 rokov, rodič má naďalej nárok na daňový bonus. ZoDzP sa odvoláva na zákon o PnD a ten nadštandardnú dlžku štúdia v žiadnom § nerieši

    § 4
    Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

    (1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

    a) na strednej škole7) okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,

    b) na vysokej škole8) okrem externého štúdia.

    (2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je príprava profesionálneho vojaka v prípravnej štátnej službe na výkon dočasnej štátnej služby podľa osobitného predpisu,9) príprava policajta v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu,9a) príprava colníka v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu9b) a príprava príslušníka Hasičského a záchranného zboru v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu.9c)

    (3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia.10)

    (4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

    a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

    b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

    c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu,11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,12)

    d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

    (5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj

    a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,

    b) opakované ročníky štúdia.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prednedávnom som prevzala mzdové účto po kolegynke.

    Mám jeden prípad. Zamestnankyňa si uplatňuje DB na syna, ktorý začal študovať 1. stupeň VŠ v 09/2008. Štandardná dĺžka štúdia sú 3 roky (to je do roku 2011).
    3. ročník neprerušil, ale študoval ho 2 roky (vidím podľa doloženého potrvdenia zo školy).

    Je tak, že keď v 09/2011 doniesla potvrdenie, že opäť študuje 3. ročník, kolegyňa mala prestať uplatňovať DB? Nakoľko bola presiahnutá štandardná dĺžka štúdia?
    Ak je to tak, vyrovnám to v najbližšom ročnom zúčtovaní? Alebo ako inak by som mala postupovať?
    ANO mala prestat uplatnovat narok, dokonca rodic mal vediet, ze na uplatnovanie DB nema narok a nemal si ho ani narokovat (predsa to podpisuje).
    Rok 2011 uz v rocnom zucotvani nevyrovnas, rodic je povinny podat dodatocne danove priznanie, kde rocne zucotvanie bude prilohou a peniaze za rok 2011 vratit.
    DB za rok 2012 dokazes zuctovat v RZD.

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Noo už to vidím, že keď jej poviem, že to mala vedieť, tak sa ma s vygúlenými očami opýta, že odkiaľ ... Jasné, to dodatočné daňové jej urobím a zvyšok vyrovnáme v RZ za 2012.... trošku ale mala byť aj kolegynka ostražitejšia... ďakujem za radu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Noo už to vidím, že keď jej poviem, že to mala vedieť, tak sa ma s vygúlenými očami opýta, že odkiaľ ... Jasné, to dodatočné daňové jej urobím a zvyšok vyrovnáme v RZ za 2012.... trošku ale mala byť aj kolegynka ostražitejšia... ďakujem za radu.
    Na to je iba jedna odpoved: neznalost zakona neospravedlnuje.
    Vedela, ze si moze o to ziadat, mala si nastudovat aj to, kedy jej narok zanika.
    Zial, je to tak ....
    Lilu1 Aj ja mám ten prípad, kedy študentke presiahlo Bc. štúdium. Ja som je pozastavila nárok na daňový bonus. Dnes bola na Úrade práce odovzdať potvrdenie k rodinným prídavkom a čuduj sa svete pani jej povedala, že v poriadku. Takže tak.
    ivka70 Povedala v poriadku?
    Vypytaj si potvrdenie o trvani naroku na PnD z UP, uvidis, ci aj v pripade, ze to musia napisat, to bude v poriadku.

    Mozno len prevzali potvrdenie o navsteve skoly / co bolo v poriadku, o naroku este rozhodnu. Tazko posudit, ked nepozname vsetky okolnosti.

    Presiahnutie štandardnej dĺžky štúdia - naďalej uplatňovaný DB - riešenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.