Zavrieť

Porady

Nákup tovaru v Nórsku

Ahojte chcem sa opýtať ako zaúčtovať nákup tovaru z Nórska v podvojnom účtovníctve. Tovar je nakúpený na obyčajný pokladničný doklad, ktorý je v NOKorunách s DPH. Chcem sa opýtať čo s DPHčkou?? (samozdanenie)?????Naša firma je platca DPH ďakujem za každú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    V SR platí nasledovné:

    Zákon o DPH: par. 56, 57,58

    Mali by ste informovať, akým spôsobom sa dá vrátiť DPH z Norska-ich zákon o DPH.
    ---------------------------------
    ZDP: daňový výdavok:

    19/k) daň z pridanej hodnoty

    3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
    4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,

    Záver: Podmienky vrátenie DPH zahraničnej osobe, t.j. Vašej spoločnosti, sa riadi zákonom Nórskym, kde je stanovené, kedy je možné vrátiť DPH na základe žiadosti. V našich podmienkach je suma DPH min. 50€......
    Čo sa týka pohľadu ZDP, 19/k mi hovorí o nároku z iného ČŠ. Z uvedeného mi vyplýva, že ak nemáte záujem o vrátenie DPH z Norska, bude DPH daňovým výdavkom. Účtovanie je v zmysle PUPU 51/7. DPH je súčasťou OC.

    NibokaZV je offline (nepripojený) NibokaZV

    NibokaZV
    Čiže ak nechcem aby mi vracali DPHčku z Norska tak si celý bolček prepočítam kurzom k tomu dňu kedy to bolo kúpené na Eurá a celú sumu dám ako OC????

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    betka Pozri príspevok
    V SR platí nasledovné:

    Zákon o DPH: par. 56, 57,58

    Mali by ste informovať, akým spôsobom sa dá vrátiť DPH z Norska-ich zákon o DPH.
    ---------------------------------
    ZDP: daňový výdavok:

    19/k) daň z pridanej hodnoty

    3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
    4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,

    Záver: Podmienky vrátenie DPH zahraničnej osobe, t.j. Vašej spoločnosti, sa riadi zákonom Nórskym, kde je stanovené, kedy je možné vrátiť DPH na základe žiadosti. V našich podmienkach je suma DPH min. 50€......
    Čo sa týka pohľadu ZDP, 19/k mi hovorí o nároku z iného ČŠ. Z uvedeného mi vyplýva, že ak nemáte záujem o vrátenie DPH z Norska, bude DPH daňovým výdavkom. Účtovanie je v zmysle PUPU 51/7. DPH je súčasťou OC.
    K tomu zelenému: Podľa mňa ak DPH z Norska za celý rok prekročila stanovený limit, takmáte povinnosť si ju vyžiadať. Ak však takto neurobíte, nie je daňovým výdavkom. Pozri výšku DPH v Norsku tu:

    http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1

    NibokaZV je offline (nepripojený) NibokaZV

    NibokaZV
    No pri tomto našom nákupe nepresiahla DPH stanovený limit, takže ju nebudem žiadať späť len teraz neviem či je alebo nie je daňovým výdavkom????? Najistejšie by asi bolo ju nedať a bude pokoj či???

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ale to sa týka celého roka. Takže ak určite vieš, že za celý rok nepresiahne DPH z Norska stanovený limit, tak ju môžeš kľudne dať do daňových výdavkov. Ja to robím tak, že sumu zo zahraničného bločka rozdelím na základ dane a DPH (tú zahraničnú), ten základ dám do VOZD a tú DPH účtujem ako VNZD a tu mám analytiku, že napr. DPH z Norska. A potom na konci roka, ak tú DPH sčítam a nepresiahne stanovený limit, tak ju preúčtujem do VOZD.

    NibokaZV je offline (nepripojený) NibokaZV

    NibokaZV
    Super ďakujem za pomoc urobím to presne takto :-) a mohla by som ťa ešte poprosiť že by si mi napísala konkrétne zaúčtovanie aby som to neurobila zle :-) ak by si bola taká zlatá

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    NibokaZV Pozri príspevok
    Super ďakujem za pomoc urobím to presne takto :-) a mohla by som ťa ešte poprosiť že by si mi napísala konkrétne zaúčtovanie aby som to neurobila zle :-) ak by si bola taká zlatá
    Hmm, pozerám na tvoj prvý príspevok a ty účtuješ v PU. Ja však účtujem v JU. Nechcem Ti poradiť zle, tak snáď sa ešte niekto nájde, kto Ti pomôže. :-)

    dago je offline (nepripojený) dago

    dago
    zaujimave informacie, co sa tyka cien tovarov, ako aj dani v norsku najdete na...
    Naposledy upravil Dav : 22.01.13 at 18:56 Dôvod: link

    Nákup tovaru v Nórsku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.