Zavrieť

Porady

Daň z príjmu 25% od 1.1.2013

Dobrý deň.
Novela Zákona o dani z príjmu, ktorá by mala zvýšiť daň z príjmu pre zamestnancov s príjmom nad 3246 eur zatiaľ nie je schválená. Predpokladám, že bude, preto sa zaujímam ako sa dotkne uvedených osôb.
Na stránkach TRENDu som našla článok:

http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...estnancov.html


Nesedí mi prepočet čistého príjmu v 2013, a to ani pri použití nezdaniteľnej časti základu dane platnej v 2012 (nakoľko prepočet používa túto sumu). Tým pádom nesedí ani rozdiel 2012 oproti 2013.
Myslím, že zamestnancom, ktorých sa bude týkať 25% daň, čistá mzda klesne výraznejšie, než je v prepočte uvedené. T.j. nesedí prepočet u príjmu 3400, 4000, 5000 eur.
Príklad:

5000 eur - odvody 526,62 eur (vypočítané z max. vymeriavacieho základu pre 2013, t.j. 3930 eur) = 4473,4 eur (základ dane)

zo základu dane daň 25% = 1118,35 eur (nezdaniteľná časť ZD by sa v tomto prípade nemala uplatniť)
spolu daň a odvody = 1644,97

čistý príjem = 5000 - 1644,97 = 3 355,03

v tabuľke k článku je čistý príjem po novom (od 1.1.2013) pri príjme 5000 eur uvedený: 3522,57

Neviete mi povedať, kde robím chybu? Resp. akým spôsobom sa uvedené bude vypočítavať?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    navrh je takyto:

    㤠15
    Sadzba dane
    Sadzba dane zo základu dane
    a) fyzickej osoby zisteného podľa § 4 je
    1. 19 % zo základu dane do výšky 176,8-násobku sumy platného životného minima vrátane,
    2. 25 % zo základu dane presahujúceho 176,8-násobok platného životného minima,
    b) právnickej osoby zníženého o daňovú stratu je 23 %.“.

    https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=191&matEID=5415&langEID= 1


    Poznámka: Suma životného minima, platná k 1. januáru 2013, je 194,58 eura. Hranica 176,8-násobku je tak pre rok 2013 suma 34401,74 eura (ročne, v prepočte na mesiac je to 2866,81 eura). Sadzbou 25% sa tak za rok 2013 zdaní tá časť základu dane daňovníka, ktorá presiahne sumu 34401,74 eura.
    Zdroj: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012...v-od-1-1-2013/
    Naposledy upravil avalik : 14.09.12 at 15:15

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Indeed Pozri príspevok
    Takže nie je žiadny dovod k panike,

    my bežní živnostníci s celkovým obratom do 15 000 eur sa nemame čoho báť.

    A už vobec nehovorím o tých,čo majú obrat len 1/2 z toho,čo som uviedol.

    Len aby to nedo****li a ponechali možnosť paušálnych výdavkov 40 % a budeme spokojní ako čerstvo nakrmene a prebalené bábätko.
    navrh:

    V § 6 odsek 10 znie:
    „(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník,ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia,neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.“.
    Indeed šak hovorím SPOKOJNOSŤ, z toho čo je nad 5040 eur zaplatíme dane a odvody hravo...

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    nika.sum Pozri príspevok
    Takze ak som spravne pochopila, bola kačica to, ze odvody do SP a ZP nebudu znizovat zaklad dane?
    zatial plati toto (aj od 1.1.2013 - novela 262/2012 toto ustanovenie nemenila)

    § 5
    (8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

    - ani v sucasnom navrhu novely 595 nie je zmena

    ... asi mas este v pamati navrh na superhrubu mzdu, tam sa to tusim spominalo - ale to uz je pase

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Takže nie je žiadny dovod k panike,

    my bežní živnostníci s celkovým obratom do 15 000 eur sa nemame čoho báť.

    A už vobec nehovorím o tých,čo majú obrat len 1/2 z toho,čo som uviedol.

    Len aby to nedo****li a ponechali možnosť paušálnych výdavkov 40 % a budeme spokojní ako čerstvo nakrmene a prebalené bábätko.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    1Dara Pozri príspevok
    navrh:

    V § 6 odsek 10 znie:
    „(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník,ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia,neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.“.
    Takže hranica maximalneho obratu z ktorého sa dajú uplatniť PLNÉ výdavky 40 % je 12 600 eur ?

    Dobre som tomu pochopil ?

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Indeed Pozri príspevok
    Takže hranica maximalneho obratu z ktorého sa dajú uplatniť PLNÉ výdavky 40 % je 12 600 eur ?

    Dobre som tomu pochopil ?
    budu dat ... ale este to nevyslo v zbierke zakonov

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Gabika1272 Pozri príspevok
    Žiaľ, nikto neodpovedal na moju otázku. Znamená to, že môj prepočet je správny a TREND sa pomýlil? Alebo naopak? Mne čistý príjem osoby s príjmom 5000 eur btt. vychádza od 1.1.2013: 3355,04 a Trendu 3522,57eur, ako je to možné?

    A príjem sa tejto osobe nezníži "len" o 167,54 eur.....tá suma je rozdiel medzi mojim výpočtom a výpočtom TRENDu.
    Ak v tomto konkrétném prípade (btt. príjem 5000 eur) spočítam vyššie odvody (odvody 13,4% z maximálneho vymeriavacieho základu 3930 eur = 526,62 eur, t.j. o 172,12 eur vyššie ako max. odvody v 2012) + k tomu vyššia daň o 235,69 eur, osoba s príjmom 5000 eur btt. zarobí menej o celkom 407,81 eur. Osoba s príjmom 3400 eur mi vychádza po novom nižšie o 258,56 eur (TRENDu len o 82,71 eur).
    Viem, aký vymeriavací základ sa použije pre 25% daň, použila som presne ten a nesedí to.
    Len to som potrebovala vedieť, či počítam správne, alebo či došlo/dôjde k nejakej ďalšej zmene, o ktorej neviem, pretože predpokladám, že články do TRENDu píšu odborníci a preto potrebujem zistiť príčinu rozdielu medzi mojim výpočtom a výpočtom v tabuľke TRENDu, asi robím niekde chybu.
    Ak niekto vie, naozaj mi táto informácia pomôže. Ďakujem.
    prispevok #3 povazujem za odpoved na tvoju otazku ... zvyraznila som slovo PRESAHUJUCEHO

    5000 - 526,62 = 4473,28 ... zaklad dane
    tento zaklad dane rozdelis na 2866,81 a 1606,57 ... t.j. 19% dan je 544,69 a 25% dan je 401,64 ... spolu dan: 946,33
    cisty prijem: 5000 - 526,62 - 946,33 = 3527,05
    Aha! Už rozumiem. Áno, máš pravdu, neprečítala som dôsledne návrh novely. 1Dara, si šikulka:-)
    Ďakujem ti veľmi pekne.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Takze ak som spravne pochopila, bola kačica to, ze odvody do SP a ZP nebudu znizovat zaklad dane?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    1Dara Pozri príspevok
    zatial plati toto (aj od 1.1.2013 - novela 262/2012 toto ustanovenie nemenila)

    § 5
    (8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

    - ani v sucasnom navrhu novely 595 nie je zmena

    ... asi mas este v pamati navrh na superhrubu mzdu, tam sa to tusim spominalo - ale to uz je pase
    chvalabohu, aj tak je toho dost, co nam zneprijemni zivot :-)
    Žiaľ, nikto neodpovedal na moju otázku. Znamená to, že môj prepočet je správny a TREND sa pomýlil? Alebo naopak? Mne čistý príjem osoby s príjmom 5000 eur btt. vychádza od 1.1.2013: 3355,04 a Trendu 3522,57eur, ako je to možné?

    A príjem sa tejto osobe nezníži "len" o 167,54 eur.....tá suma je rozdiel medzi mojim výpočtom a výpočtom TRENDu.
    Ak v tomto konkrétném prípade (btt. príjem 5000 eur) spočítam vyššie odvody (odvody 13,4% z maximálneho vymeriavacieho základu 3930 eur = 526,62 eur, t.j. o 172,12 eur vyššie ako max. odvody v 2012) + k tomu vyššia daň o 235,69 eur, osoba s príjmom 5000 eur btt. zarobí menej o celkom 407,81 eur. Osoba s príjmom 3400 eur mi vychádza po novom nižšie o 258,56 eur (TRENDu len o 82,71 eur).
    Viem, aký vymeriavací základ sa použije pre 25% daň, použila som presne ten a nesedí to.
    Len to som potrebovala vedieť, či počítam správne, alebo či došlo/dôjde k nejakej ďalšej zmene, o ktorej neviem, pretože predpokladám, že články do TRENDu píšu odborníci a preto potrebujem zistiť príčinu rozdielu medzi mojim výpočtom a výpočtom v tabuľke TRENDu, asi robím niekde chybu.
    Ak niekto vie, naozaj mi táto informácia pomôže. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.