Zavrieť

Porady

Leasing 2003 - platí podmienka zaplatenia ?

Na školení som sa stretla s názorom, že na "staré lízingy" pred. 1.1.2004, sa v plnom rozsahu vzťahuje starý zákon o dani z príjmov. Platí to aj pre podmienku zaplatenia ? Doteraz som sa nad tým nejako nezamýšľala, lebo všetci platia. Teraz však budem robiť DP pre firmu, ktorá ku koncu roka 2005 vykazuje neuhradené lízingové splátky v dosť vysokej sume.
Gaba
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Lidka, podľa čoho neplatí podmienka zaplatenia? Pri lízingu pred 1.1.2004 ide do nákladov rovnomerne, po zaplatení. Ja mám taký prípad, že sú nerovnomerné splátky, teda nebola splátka uhradená celá a rozdiel čo nenolo v roku 2005 uhradené som dávala na pripoč. položky, účtovala som rovnomerné splátky.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    dom
    Lidka, podľa čoho neplatí podmienka zaplatenia? Pri lízingu pred 1.1.2004 ide do nákladov rovnomerne, po zaplatení. Ja mám taký prípad, že sú nerovnomerné splátky, teda nebola splátka uhradená celá a rozdiel čo nenolo v roku 2005 uhradené som dávala na pripoč. položky, účtovala som rovnomerné splátky.
    dom, nie "po zaplatení"

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    splátky idú rovnomerne - v zmysle zákona o DP 366/1999.
    Ale podmienka zaplatenia už nie je v novom zákone 595/2003 - vo vzťahu leasingu.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Lida
    .
    Ale podmienka zaplatenia už nie je v novom zákone 595/2003 - vo vzťahu leasingu.
    Áno, ale iba pre nové LZ uzavreté od 1.1.2004.
    "§ 52
    (17) Na zmluvy o nájme pri dojednaní práva kúpy prenajatej veci uzatvorené do 31. decembra 2003 sa použije doterajší predpis. Zmeny vyplývajúce zo skrátenia odpisových lehôt hmotného majetku v § 30 ods. 1 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov je možné vykonať len po vzájomnej dohode nájomcu a prenajímateľa."


    Podmienka zaplatenia pre LZ uzavreté do 31.12.2003 trvá.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Podmienka zaplatenia pre LZ uzavreté do 31.12.2003 trvá...........
    túto vetu si si domyslela,... v zákone uvedená nie je.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lida
    Podmienka zaplatenia pre LZ uzavreté do 31.12.2003 trvá...........
    túto vetu si si domyslela,... v zákone uvedená nie je.
    Lida nemáš pravdu, v § 24 odst. 3 písm. f 366/1999, nájomné vrátane nájomného za veci s právom kúpy prenajatej veci-lízing-nie je daňovým výdavkom . Je to zákon 366/1999.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Lida
    Podmienka zaplatenia pre LZ uzavreté do 31.12.2003 trvá...........
    túto vetu si si domyslela,... v zákone uvedená nie je.
    V zákone 366/1999 Zb. to je.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lida
    ale platí zákon 595/2003.... !
    Ale platia aj prechodné ustanovenia v zákone 595/2003 konkrétne § 52,práve na tieto staré vecí.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Lida
    ale platí zákon 595/2003.... !
    Áno a v ňom citovaný paragraf 52 ods.17, ktorý hovorí, že na LZ uzavreté do 31.12.2003 sa používa zákon 366/1999 Zb.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, ale nie čo sa týka zaplatenia - spájaš, čo spolu nesúvisí.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Ja si tiež myslím, že pri leasingu pred 1.1.2004 sa ide podľa starého zákona
    366/1999 aj s podmienkou zaplatenia. Vysvetli, prečo by spájala čo spolu nesúvisí??
    Ďakujem

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Lida
    áno, ale nie čo sa týka zaplatenia - spájaš, čo spolu nesúvisí.
    Nemyslím si to. Ak musím na LZ uzavreté do 31.12.2003 použiť zákon 366/1999 Z.z., použijem ho tak ako platil. A musím rešpektovať všetky paragrafy, ktoré upravovali LZ. Nič viac, nič menej mi par.52 ods.17 nehovorí. Pri týchto LZ vidím len jednu zmenu a síce v par.52 ods.16 - že po 1.1.2004 u starých
    LZ neplatí limitovaná výška nájomného podľa 366/1999 Z.z.
    Ak zákonodárci chceli zrušiť podmienku zaplatenia, tak to mali v prechodných opatreniach urobiť.
    Lida ja tu uvádzam paragrafy z ktorých to vyplýva a ty ak tvrdíš, že par 24 ods.3 písm. f) podľa 366/1999 Z.z. nie je treba pri LZ uzavretých do 31.12.2003 dodržať, tak ešte povedz kde sa to dá v 595/2003 Z.z. nájsť. Ja budem len rada ak sa mýlim a vyvedieš ma z omylu.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    No vidím, že na moju dávno položenú otázku sa tu rozprúdila živá diskusia. Ako som spomínala, na školení som sa stretla s názorom, že na staré lízingy platí v plnom rozsahu starý zákon. Aj som sa chcela opýtať prednášateľky, či to platí aj na podmienku zaplatenia, len akosi som sa nedostala k slovu a potom som musela odísť. Ja by som povedala, že tá podmienka neplatí. Čítala som dosť veľa materiálov k daňovým priznaniam, ale nikde sa nespomínala podmienka zaplatenia lízingu. Ale chcela som mať v tom jasno. Snáď sa tento problém netýka až tak veľa firiem - väčšina lízingy platí.

    .lena. je offline (nepripojený) .lena.

    .lena.
    GABAZ
    No vidím, že na moju dávno položenú otázku sa tu rozprúdila živá diskusia. Ako som spomínala, na školení som sa stretla s názorom, že na staré lízingy platí v plnom rozsahu starý zákon. Aj som sa chcela opýtať prednášateľky, či to platí aj na podmienku zaplatenia, len akosi som sa nedostala k slovu a potom som musela odísť. Ja by som povedala, že tá podmienka neplatí. Čítala som dosť veľa materiálov k daňovým priznaniam, ale nikde sa nespomínala podmienka zaplatenia lízingu. Ale chcela som mať v tom jasno. Snáď sa tento problém netýka až tak veľa firiem - väčšina lízingy platí.
    A v prípade splátky decembrovej 04 zaplatenej až v januári 05 by si to dala do ktorého roku? Nebolo to v nákladoch roku 2004 a ja som to dala do nákladov roku 2005.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Tu je:
    V účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva pri dodržaní zásady časovej a vecnej súvislosti je nájomné pri operatívnom prenájme daňovým výdavkom v plnej výške. Ak druhým zmluvným partnerom (prenajímateľom) je účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, je nájomné uznaným daňovým výdavkom nielen časovo rozlíšené, ale aj po 1. 1. 2004 ostáva v platnosti podmienka zaplatenia.

    Ináč dobrý link!

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    benka
    Tu je:
    V účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva pri dodržaní zásady časovej a vecnej súvislosti je nájomné pri operatívnom prenájme daňovým výdavkom v plnej výške. Ak druhým zmluvným partnerom (prenajímateľom) je účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, je nájomné uznaným daňovým výdavkom nielen časovo rozlíšené, ale aj po 1. 1. 2004 ostáva v platnosti podmienka zaplatenia.

    Ináč dobrý link!
    benka prepáč, ale ty si našla v tom článku to, že ako sa posudzuje operatívny leasing od 1.1.2004. Ide o § 19 ods. 4 zákona 595/2003 Z.z. Nie je to ale odpoveď na túto tému.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.