Zavrieť

Porady

Nový živnostník - odvody do sociálnej poisťovne

Dobrý deň.

Potrebovala by som poradiť s niekoľkými otázkami. Viem, že sa to tu už určite riešilo, ale hľadať všetky odpovede po jednom je dosť komplikované. Takže...od septembra pracujem na živnosť, dovtedy som pracovala na dohodu. Z úradu práce som dostala príspevok na podnikanie. Blíži sa koniec roka, a preto by som sa chcela pustiť do účtovníctva. Moje problémy, resp. otázky:

1. Aká je presne suma, pri ktorej pre mňa vzniká odvodová povinnosť do sociálnej povinnosti?
2. Ráta sa do príjmu pre potreby sociálnej poisťovni za rok 2012 aj príjem z práce na dohodu?
3. Ráta sa do príjmu aj príspevok na podnikanie z úradu práce?
4. Ak sa príspevok ráta, ráta sa celý alebo len tá časť, ktorú som reálne použila?

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem, ďalšie otázky určite príjdu

Nikoleta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. 393x12 - bez ohladu na počet mesiacov podnikania
    2. nie
    3. ak vedie účtovníctvo - len vyčerpaná časť v roku 2012. Pri paušálnych výdavkoch celá suma poskytnutej dotácie
    4. viď odpoveď č. 3

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gabko1 Pozri príspevok
    Ďakujem, teraz mi to je už jasnejšie.

    Ak používam peniaze z príspevku na platenie zdravotného poistenia, tiež ho uvádzam ako VOZD a zároveň aj POZD?
    ano, POZD preúčtuješ až na konci roka (sumárne) cez interný doklad

    gabko1 je offline (nepripojený) gabko1

    gabko1
    Ďakujem veľmi pekne, Veronika, za promptnú odpoveď. Pomohla.

    Akurát neviem, ako je to s s tými výdavkami z príspevku. Totižto, na účet som dostala celú sumu príspevku. Výdavky mám rôzne, čiže niektoré idú z príspevku, niektoré si platím z vlastných peňazí. Otázky:
    1.Pri účtovníctve si potom ja sama ľubovoľne určím, ktoré výdavky som hradila z príspevku a ktoré zo svojho? Lebo ak tomu správne rozumiem, výdavky z príspevku zároveň značím aj ako príjem, kým vlastné výdavky sú len výdavkom.
    2.Ako sa to potom značí v účtovníctve?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gabko1 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne, Veronika, za promptnú odpoveď. Pomohla.

    Akurát neviem, ako je to s s tými výdavkami z príspevku. Totižto, na účet som dostala celú sumu príspevku. Výdavky mám rôzne, čiže niektoré idú z príspevku, niektoré si platím z vlastných peňazí. Otázky:
    1.Pri účtovníctve si potom ja sama ľubovoľne určím, ktoré výdavky som hradila z príspevku a ktoré zo svojho? Lebo ak tomu správne rozumiem, výdavky z príspevku zároveň značím aj ako príjem, kým vlastné výdavky sú len výdavkom.
    2.Ako sa to potom značí v účtovníctve?
    Všetky tvoje výdavky súvisiace s podnikaním účtuješ ako VOZD (výdavok ovpl.základ dane). Výdavky, ktoré si mala v podn.pláne si eviduješ aj v nejakej operatívnej evidencii a na konci roka ich zahrnieš do príjmu ako POZD. tento vstupuje aj do príjmu pre posudzovanie povinnej registrácie.

    Ak nemáš znalosti účtovných a daňových zákonov, zver spracovanie účtovníctva niekomu, kto sa tejto problematike venuje.

    gabko1 je offline (nepripojený) gabko1

    gabko1
    Ďakujem, teraz mi to je už jasnejšie.

    Ak používam peniaze z príspevku na platenie zdravotného poistenia, tiež ho uvádzam ako VOZD a zároveň aj POZD?

    Nový živnostník - odvody do sociálnej poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.