Zavrieť

Porady

Návrat do práce predčasnej ukončenej rod. dovolenke

Dobrý deň

Mala by som záujem skôr nastúpiť do práce z Rod. dovolenky t.j. 1.2.2013( dieťa bude mať len 18m) bolo mi povedané, že musím podať žiadosť min. 1 mesiac pred nástupom. Avšak bola som na prijímacom pohovore a bolo mi povedané ,že nie je pre mňa miesto( prepúšťajú) ale mám prísť ešte v polovici Januára 2013 a ked nebude volné tak,že dostanem výpoved. A teraz moja otázka, môžem výpoved odmietnúť a ztiahnúť svoju žiadosť o prijatie do zamestnania a požiadať o vrátenie sa na rodičovskú dovolenku?

Dakujem za skorú odpoved.
S pozdravom Sokolíková
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zamestnávatelovi posielaš nie žiadosť o prijatie do zamestnania, ale oznámenie o ukončení rodičovskej dovolenky - písomne, mesiac vopred. Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď. Ak nemáš inú prácu, nepodpisuj dohodu o skončení prac.pomeru, lebo počas RD ti nebude trvať poistenie v nezamestnanosti a nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.

    Ak by si predsa len skončila pracovný pomer, tak poberanie rod.príspevku do 3 rokov veku dieťaťa prepíš na manžela (môže poberať v súbehu so zamestnaním) a ty sa hneď zaeviduj na Úrade práce. Ak by si ako nezamestnaná pokračovala v poberaní RP, po dovršení 3 rokov veku dieťaťa ti nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne.

    Rena003 je offline (nepripojený) Rena003

    Rena003
    Dakujem za odpoved , a viete mi prosím povedať akú by som mala podporu v nezamestnosti ked som bola pred materskou na rizikovom a od roku 12/2010 som bola na PN a potom do 02/12 na MD a od 03/12 som na RD? Dakujem za odpoved.A ako to je od nového roka 2013 to platí to isté s tými vypovedami lebo viem že sa niečo zase v novele zákona mení.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Rena003 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved , a viete mi prosím povedať akú by som mala podporu v nezamestnosti ked som bola pred materskou na rizikovom a od roku 12/2010 som bola na PN a potom do 02/12 na MD a od 03/12 som na RD? Dakujem za odpoved.A ako to je od nového roka 2013 to platí to isté s tými vypovedami lebo viem že sa niečo zase v novele zákona mení.
    Pozri § 76 Novelizovaného ZP.

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.


    ------
    Ak máš nejakú nevyčerpanú dovolenku a požiadaš pred skončením prac.pomeru o jeden deň čerpania a zvyšok ti zamestnávatel preplatí, výrazne tým ovplyvníš výšku dávky v nezamestnanosti (ak skončíš prac.pomer dohodou, cez výpovednú dobu nebudeš pracovať).

    Návrat do práce predčasnej ukončenej rod. dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.