Zavrieť

Porady

Leasing nákl.autom.v EUR

Sme FO účtujeme v JÚ. Obstarali sme nákladný automobil na lesing.
Leasingová spoločnosť nám vystavila splátkový kalendár na 36 mesiacov, ale v EUR.
Deň prevzatia predmetu leasingu bol 23.12.2005. Týmto dňom som prepočítala kurzom
NBS istinu a zaradila do majetku na odpisovanie. Jednotlivé splátky platíme z korunového účtu, kde nám odíde úhrada v slovenskej mene. Leasingová spoločnosť nám pošle faktúru v EUR, ale zároveň aj prepočítanú na slovenské koruny. Faktúru zaradím do knihy faktúr a uplatním si z nej DPH. Na 1.faktúre som mala uvedenú 1.zvýšenú spl.istiny, 1.riadnu spl.istiny a 1.spl.finančnú činnosť.
V peňažnom denníku účtujem dňom úhrady z bankového výpisu takto:
Celková zaplatená suma výdaj celkom na bankovom účte, DPH do kolonky DPH a základ som pomerne rozúčtovala do 1.zvýšenej spl.istiny ako obstaranie majetku, do 1.riadnej spl.istiny ako obstaranie majetku a do 1.spl.finančná činnosť do réžie. Preto to robím pomerne, nakoľko suma vo faktúre sa mi nerovná so sumou na účte a o kurzových rozdieloch sa v JÚ neúčtuje. Problém vidím v tom, že pohybom kurzu sa mi nebude rovnať suma istiny po skončení leasingu . Je to správe?, Robil to niekto? Prosím odpíšte, poraďte!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    strapkova je offline (nepripojený) strapkova

    strapkova
    Mám rovnaký problém, tiez sme dospeli k záveru ze to budeme robit pomerne nakolko..... Chcem sa pytat sumu DPH pri úhrade faktúry si dávala do stlpca DPH zapl. v sume aku ti vyčislila leasingovka na faktúre alebo prepočtom v den uhrady.
    Ja nevidim problém na konci leasingu, nakoľko odpisujes len z ceny istiny v knihe majetku, ktorú más ocenenu dňom prevzatia leasingu. Ak sa mylim oprav ma prosím.
    Ale vyšlo usmernenie ktoré platí od 1.6.2006:
    Ak je obstaranie majetku v CM prepočíta sa ocenenie majetku ako aj ocenenie záväzku z istiny v účt.nájomcu na SKK kurzom vyhláseným NBS platným ku dňu prevzatia majetku. V deň splatnosti dohodnut.platieb sa v knihe závä.účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom NBS platným ku dňu splatnosti. V PD sa zaúčtuje úhrada dohod.platby v SKK, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky platným v deň úhrady. Krzové rozdiely sa účtujú podľa paragrafu 15 dos.4.
    Na konci roka.

    Vôbec neviem ako si to predstavujú a ako to spravit. Ak som nieco napísala zle budem velmi vdacna za opravu.

    terezia18 je offline (nepripojený) terezia18

    terezia18
    Ano DPH som dávala pri úhrade akú mi vyčíslila leasingovka.
    To usmernenie si musím pozrieť, ale tie kurzové rozdiely podľa par.15 ods.4 sa účtujú vtedy, keď máš podnikateľský účet v cudzej mene napr.EUR. Ale já nemám účet cez ktorý platíme lesing v EUR v cudzej mene, ale v SKK mene.
    Naposledy upravil terezia18 : 03.03.06 at 10:58

    Leasing nákl.autom.v EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.