Zavrieť

Porady

danova strata

SZČO podáva DP, má súbeh aj zamestnania na TPP.
V podnikaní za minulý rok vykazuje stratu.Dá sa to zapracovať do DP tak aby mu vrátili zaplatenú dan Z TPP,alebo je to možné len v podaní DP za daľšie zdan. obdobie /zníži sa základ dane o stratu z roku 2012 /.
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nemôžeš kompenzovať stratu z podnikania s príjmom z TPP.

    mpall je offline (nepripojený) mpall

    mpall
    ciže tú stratu z podnikania môže zohladniť až na budúci rok ked si zníži základ dane z ktorého bude počítaná daň?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mpall Pozri príspevok
    ciže tú stratu z podnikania môže zohladniť až na budúci rok ked si zníži základ dane z ktorého bude počítaná daň?
    AK bude mať základ dane, bude si ju môcť umoriť.

    ja64 je offline (nepripojený) ja64

    ja64
    Manžel je živnostník a využíva paušálne výdavky. V roku 2009 mal základ dane 3563,73 € - 4025,70 /na daňovníka/= - 461,97 €
    čiže daň = 0. Môže si to odpočítať v daňovom priznaní 2012??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ja64 Pozri príspevok
    Manžel je živnostník a využíva paušálne výdavky. V roku 2009 mal základ dane 3563,73 € - 4025,70 /na daňovníka/= - 461,97 €
    čiže daň = 0. Môže si to odpočítať v daňovom priznaní 2012??
    nie, nemôže V DP umoruje stratu, nie odpočitatelnú položku.

    Timejka je offline (nepripojený) Timejka

    Timejka
    Dobrý večer,
    daňovú stratu z roku 2011 mám vyššiu ako čiastkový základ dane za rok 2012. Chcem si uplatniť stratu (samozrejme len do výšky čiastkového základu dane) len neviem akú hodnotu mám zapísať do riadku 59 DPFO typ B, t.j. či celkovú hodnotu daňovej straty alebo len hodnotu na ktorú mám nárok.
    ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Timi,
    predsa to máš aj na DP uvedené, že Prehľad o uplatňovanej strate- tách z predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach....teda????
    uplatňovaná sa uvádza

    Timejka je offline (nepripojený) Timejka

    Timejka
    Mila,
    ďakujem, ja som to tak dala ale keď som skúsila zadať celkovú hodnotu straty čakala som že program bude pracovať s nejakou krížovou kontrolou a keď zadám hodnotu vyššiu ako ČZD tak ma aspoň upozorní .... ale nič.
    Ešte jedna otázka k tej daňovej strate... ako evidovať túto stratu v JÚ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Timejka Pozri príspevok
    Mila,
    ďakujem, ja som to tak dala ale keď som skúsila zadať celkovú hodnotu straty čakala som že program bude pracovať s nejakou krížovou kontrolou a keď zadám hodnotu vyššiu ako ČZD tak ma aspoň upozorní .... ale nič.
    Ešte jedna otázka k tej daňovej strate... ako evidovať túto stratu v JÚ?
    Daňovú evidujeme len DP.

    Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

    Mija33
    Dnes som sa dočítala: Živnostníci si môžu v rámci daňového priznania za rok 2012 odpočítať od svojich príjmov daňovú stratu. Najviac však počas siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcom po období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

    To znamená že od svojich prijmov ktoré uvadzame v DP odrátam stratu z minulého roka 2011 /8000-3500=4500 toto je vlastne skutočný prijem 2012?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Mija33 Pozri príspevok
    Dnes som sa dočítala: Živnostníci si môžu v rámci daňového priznania za rok 2012 odpočítať od svojich príjmov daňovú stratu. Najviac však počas siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcom po období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

    To znamená že od svojich prijmov ktoré uvadzame v DP odrátam stratu z minulého roka 2011 /8000-3500=4500 toto je vlastne skutočný prijem 2012?
    Áno, ak si vlani mala stratu, môžeš si ju odpočítať zo základu dane roka 2012 na strane 7 priznania - postupom v tlačive daňového priznania.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mija33 Pozri príspevok
    ak je aj tento rok strata a ZD nula?
    Ak nemáš ZD logicky nemáš od čoho odpočítať.

    luckapo je offline (nepripojený) luckapo

    luckapo
    Vychádza mi v DP daňová strata, je možné odpočítať preddavok na daň, ktorý klient zaplatil, ak je tam strata?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    luckapo Pozri príspevok
    Vychádza mi v DP daňová strata, je možné odpočítať preddavok na daň, ktorý klient zaplatil, ak je tam strata?
    Áno, je.

    anka-s je offline (nepripojený) anka-s

    anka-s
    ​Dobrý večer, chcem sa opýtať na správnosť postupu: szco v roku 2012 vyfakturoval služby za 50.000 EUR. Uhradili mu len 30.000 EUR. Keďže ide o služby v Nemecku, používa súkromné vozidlo, urobil si cesťáky. Uplatnil si náhradu za PHM, náhradu za používanie vozidla, diéty a ubytovanie. Plus iné výdavky. Po spočítaní mu vyšla strata 14.000 EUR. Vedie si daňovú evidenciu. Stratu si umorí v budúcom roku. Keby mu boli uhradili všetko v roku 2012, tak by mal zisk. Otázka znie: sú tieto výdavky uznateľné, ak stav v pokladni je mínusový? Výdavky si vyplatil zo súkromných prostriedkov o ktorých nie je v evidencii zmienka, nakoľko eviduje len uznateľné príjmy a výdaje? Alebo je potrebné zaevidovať aj osobný vklad ako nedaňový príjem aby poklaďna nebola mínusová? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.