Zavrieť

Porady

Predaj obchodneho podielu FO

Ahojte poradaci. Riesim dilemu
V roku 2011 som nadobudol bezodplatne cast obchodneho podielu v spolocnosti s.r.o. na dobu URCITU. Prevodca bol spolocnik, ktory mal podiel v spolocnosti 49 % a (170 tis eur Imanie spolocnosti ) na zaklade tejto zmluvy mi previedol 1 % zo zakladneho imania) cize prevodcovi ostalo 48 % a ja som ziskal 1%. tento prevod sa viazal na zmluvu o projektu a z manazerksje zmluvy, ktora hovorila o tom ze dokazem za 5 rokov t.j.zvysit zisk spolocnosti. Ak by sa mi to nepodarilo tak sa nestanem vlastnikom 1 % Ale mne sa podaril opak a doslo v roku 2011 k danemu BEZodplatnemu 1% na mna. V roku 2012 som previedol tento podiel UZ ODPLATNE na povodneho spolocnika cize povodny spolocnik zikal 49 % naspat.
Za tento odplatny prevod obch. podielu som skasiroval 100 tis eur.


Otazka znie podlieha tento prijem z prevodu obch. podielu dani z Prijmov Fo? Ostatne prijmy.
Ake vydavky si mozem uplatnit. Ako ich vydokladovat.
Preco to podieha DzP ? Na zaklade akeho paragrafu. Hladam presne odvovodnenie.
Pytam sa preto, pretoze som na dani zaplatil zo zavislej cinnost dost eur, a z toho by som musel odviest dalsich 19 %.
Podlieha tento prijem aj odvodom ( SP alebo ZP?)


dakujem za radu .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Nie som sice odborník, ale zdaneniu to podlieha §8 písm.f. Dá sa tu využiť len oslobodenie vo výške 500 € /§9 písm i/ A čo môže byť výdavkom je napísané v § 8 ods, 7 ZDP. Neviem ako by si nejaký výdaj zdokladoval, takže asi budeš musieť zdaniť 99 500 €.
    Okrem toho tento príjem podlieha aj zdravotným odvodom vo výške 14 %, ale je tam strop max. VZ je 27 684 €, takže nemal by si platiť vyššie poistné ako 3876 €.

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Prosím o odobrenie postupu, fyzická osoba predala svoj obchodný podiel, za 6000 €, hodnota vkladu ktorý vložila do s.r.o. bola 2500 € ( s.r.o. predala po 2 rokoch od nadobudnutia ). Urobí si DP typ B, s tým, že v zmysle par. 9 si od príjmov odráta 500 €, jej základ dane bude teda 5500 - 2500 = 3000 €. Prosím je to správne?

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    megyzah Pozri príspevok
    Prosím o odobrenie postupu, fyzická osoba predala svoj obchodný podiel, za 6000 €, hodnota vkladu ktorý vložila do s.r.o. bola 2500 € ( s.r.o. predala po 2 rokoch od nadobudnutia ). Urobí si DP typ B, s tým, že v zmysle par. 9 si od príjmov odráta 500 €, jej základ dane bude teda 5500 - 2500 = 3000 €. Prosím je to správne?
    Prosím, poraďte mi niekto, ja som totiž našla aj odporúčanie na par.52j odst.2 zákona o DzP, mohla by som podnikateľovi v zmysle tohto paragrafu odpočítať od príjmu 925,95 €, keďže s.r.o. nadobudol v januári 2010?

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    megyzah Pozri príspevok
    Prosím, poraďte mi niekto, ja som totiž našla aj odporúčanie na par.52j odst.2 zákona o DzP, mohla by som podnikateľovi v zmysle tohto paragrafu odpočítať od príjmu 925,95 €, keďže s.r.o. nadobudol v januári 2010?
    Áno, mohla.

    § 52j
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

    ...
    (2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.

    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    Na začiatok


    (1) Od dane je oslobodený príjem
    ...
    j) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy platného životného minima; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena h) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške päťnásobku sumy platného životného minima,

    § 8
    Ostatné príjmy
    Na začiatok


    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
    c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
    d) príjmy z prevodu opcií,
    e) príjmy z prevodu cenných papierov,
    f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,

    Predaj obchodneho podielu FO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.