Zavrieť

Porady

Príjem z Českej republiky

Mám potvrdenie z ČR ale sa mi nejako nezdá. úhrn príjmov je 72056, úhrn poistného 24500 a základ dane 96556. V českej republike pripočítavajú k príjmu poistné a tak im vznikne základ dane. Je to postavené naopak? Ako sa vyplňuje DP??? 9 mesiacov v ČR a 3 mesiace pracoval na Slovensku. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Na potvrdení máš úhrn poistného plateného zamestnávatelom (nie zamestnancom). Treba si vyžiadať od českého zamestnávatela poistné platené zamestnancom.

    Na Slovensku podávaš DP z celosvetových príjmov, uplatníš metodu vyňatia príjmov z ČR.

    bea26 je offline (nepripojený) bea26

    Matka 2 detí bea26
    Čiže z týmto potvrdením nemôžem podať DP??? on už v českej firme nerobí od septembra 2012.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bea26 Pozri príspevok
    Čiže z týmto potvrdením nemôžem podať DP??? on už v českej firme nerobí od septembra 2012.
    To nevadí, že tam nerobí, mal by byť na ňom tlf. kontakt - treba zavolať, potvrdenie o zaplatenom poistnom zvyknú posielať obratom - stačí emailom.

    V ČR majú iný spôsob zdanenia, tzv. superhrubú mzdu.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    bea26 Pozri príspevok
    Čiže z týmto potvrdením nemôžem podať DP??? on už v českej firme nerobí od septembra 2012.
    požiadal posledného zamestnávateľa o podanie DP v ČR ? Ak nerobil na dohodu pri tomto príjme má povinnosť aj v ČR ostatné platí čo Ti napísala Veronika

    LadyK je offline (nepripojený) LadyK

    LadyK
    zdravím, pripojím sa tiež do tejto témy. Práve si prezerám a "skusmo" vypĺňam DP a zarazilo ma teda to, že v ČR sa príjem a poistné spočítava, zatiaľčo v SR odpočítava... tak som našla túto debatu :-)

    Práve som napísala mail našej účtovníčke, ktorá mi to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystavovala, žiaľ, neuviedla tam tel. č.. Na SR som do konca týždňa, tak dúfam, že mi to pošle najneskôr do zajtra poobedia, nech to stihnem podať.

    V prípade, že by to nestihla, mám ešte začiatok budúceho týždňa na zaslanie DP poštou, že? Ako sa tam potom ráta dodržanie lehoty? Dátumom na poštovej pečiatke alebo samotným doručením na DÚ? Lebo z ČR trvá zaslanie - doporučene "prvou triedou" cca 3-5 dní :-(

    V ČR mi samozrejme podáva DP zamestnávateľ, celý min. rok som mala iba príjmy z tohto zamestnania, nič iné.

    vďaka za odpoveď
    Naposledy upravil LadyK : 19.03.13 at 10:20 Dôvod: preklep

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LadyK Pozri príspevok
    zdravím, pripojím sa tiež do tejto témy. Práve si prezerám a "skusmo" vypĺňam DP a zarazilo ma teda to, že v ČR sa príjem a poistné spočítava, zatiaľčo v SR odpočítava... tak som našla túto debatu :-)

    Práve som napísala mail našej účtovníčke, ktorá mi to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystavovala, žiaľ, neuviedla tam tel. č.. Na SR som do konca týždňa, tak dúfam, že mi to pošle najneskôr do zajtra poobedia, nech to stihnem podať.

    V prípade, že by to nestihla, mám ešte začiatok budúceho týždňa na zaslanie DP poštou, že? Ako sa tam potom ráta dodržanie lehoty? Dátumom na poštovej pečiatke alebo samotným doručením na DÚ? Lebo z ČR trvá zaslanie - doporučene "prvou triedou" cca 3-5 dní :-(

    V ČR mi samozrejme podáva DP zamestnávateľ, celý min. rok som mala iba príjmy z tohto zamestnania, nič iné.

    vďaka za odpoveď
    Máš ešte ďalšiu možnosť - oznámiť DU predlženú lehotu na podanie DP (nadlhšie do 30.6.2013) z titulu príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia. Oznámenie musí byť na predpísanom tlačive, resp. splňať všetky náležitosti tohto tlačiva.

    LadyK je offline (nepripojený) LadyK

    LadyK
    Ahoj,
    no tak mi už aj odpísala - poslala mi vlastne ale iba mzdový list s tým, na ktorých riadkoch to nájdem. Keď som jej odpísala, že to im asi na DÚ stačiť nebude, odpísala "Ale ja nevim, co ti mam poskytnout k tomu, aby jsi jim potvrdila, ze jsi uhradila na pojistnem za sebe tuto castku. Na POZP, ktere jsem ti poskytla, tak tam to videt neni." a ešte "Zkratka jim rekni, ze je to 11% z uhrnu prijmu. Tam neni co dokazovat."

    Myslíš, že ten mzdový list bude stačiť? Skočím tam dnes poobede, aj tak nemám orig. tlačivo :-D

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LadyK Pozri príspevok
    Ahoj,
    no tak mi už aj odpísala - poslala mi vlastne ale iba mzdový list s tým, na ktorých riadkoch to nájdem. Keď som jej odpísala, že to im asi na DÚ stačiť nebude, odpísala "Ale ja nevim, co ti mam poskytnout k tomu, aby jsi jim potvrdila, ze jsi uhradila na pojistnem za sebe tuto castku. Na POZP, ktere jsem ti poskytla, tak tam to videt neni." a ešte "Zkratka jim rekni, ze je to 11% z uhrnu prijmu. Tam neni co dokazovat."

    Myslíš, že ten mzdový list bude stačiť? Skočím tam dnes poobede, aj tak nemám orig. tlačivo :-D
    Nepotrebuješ originál tlačivo, môžeš DP vyplniť elektronicky na eDane alebo www.kros.sk

    Mzdový list si nechaj pre svoju potrebu a do osobitných záznamov daňovníka okrem iných údajov uveď výšku poistného zamestnanca z príjmov v ČR.
    Z českej firmy ti stačilo aby na firemnom liste napísala výšku zrazeného poistného za zamestnanca.

    LadyK je offline (nepripojený) LadyK

    LadyK
    ďakujem :-) nejak mi pred chvíľou neodoslalo asi otázku :-D

    len sa chcem uistiť, že to chápem správne - uvádzam niečo v r. 37+39 (môžem si uplatiť zníženie na daňovníka) a nasl. r. 40 a 41?
    R. 46 by mal byť rovnaký, ako 32, keďže som nemala iné príjmy a tým pádom budú r. 47, 48 a aj 56 (daň. bonus nemám) nulové? Mám vyplniť ešte aj nejaké ďalšie riadky? Do r. 61 mám napísať preddavky z ČR alebo nie?
    Prepáč, neotravovala by som, ale kamarátka, čo sa tomu rozumie, je momentálne v Tatrách na dovolenke :-D
    Naposledy upravil LadyK : 19.03.13 at 11:07 Dôvod: doplnenie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    LadyK Pozri príspevok
    ďakujem :-) nejak mi pred chvíľou neodoslalo asi otázku :-D

    len sa chcem uistiť, že to chápem správne - uvádzam niečo v r. 37+39 (môžem si uplatiť zníženie na daňovníka) a nasl. r. 40 a 41?
    R. 46 by mal byť rovnaký, ako 32, keďže som nemala iné príjmy a tým pádom budú r. 47, 48 a aj 56 (daň. bonus nemám) nulové? Mám vyplniť ešte aj nejaké ďalšie riadky?
    Prepáč, neotravovala by som, ale kamarátka, čo sa tomu rozumie, je momentálne v Tatrách na dovolenke :-D
    odoslalo.
    R. 61, na ktorý si sa pýtala v predch.príspevku - nevyplňaš.

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    POMOOOOOCCCC

    zamestnávateľ z ČR mi poslal dve potvrdenia:

    1. POTVRZENÍ o zdanitelnýcý příjmech, kde sú vyplnené nasledované riadky:
    r. 1 úhrn zúčtovaných zdanitelných příjmu 42 751 CZK
    r. 6 úhrn povinného poistného 14 537
    r. 8 základe dane 57 288
    r. 9 skutečne zrazená záloha na daň 4 470
    r. 12 záloha na daň 4 470

    v druhom potvrdení POTVRZENÍ O PŘÍJMU je uvedené:
    hrubý príjem 42 297
    odvod ZP/SZ mzda 1904/2750
    odvodz ZP/SZ plátce 3807/10574
    Zál. daň z příjmu 4380
    čistý příjem 33 263
    náhrady příjem 8005

    Otázka:
    ktorý príjem mám brať do úvahy na podanie DP v SR?
    aké poistné mám brať do úvahy?
    akú daň mám brať do úvahy?
    akým kurzom mám prepočítať príjem (priemerným ročným, alebo štrťročným) ak pracoval v ČR 1-2/2013?
    Naposledy upravil alohamercy : 27.03.14 at 12:02
    DSC_0006.jpg  
    DSC_0007.jpg  
    1/1
    alohamercy postupujem správne v priloženom pdf????

    použila som správnu metódu?????

    r. 32 príjem 1645,54 + 812 (dohoda)
    r.33 poistné 181,01 (11% z HP z ČR) + 108,77 (dohoda)
    r. 34 ZD 32-33

    r. 50 ZD z príjmov z ČR 1645,54-181,01 = 1464,53
    r.51 zaplatená daň v ČR 172,05 €

    priemerný ročný kurz 25,980

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.