Zavrieť

Porady

danovy rezident alebo nerezident?

Pracujem v zahranici (Taliansko) uz treti rok sest dni v tyzdni a odvadzam tu dane, na Slovensku sa zdrziavam 36 dni v roku (3 x 12 dni dovolenky). Trvaly pobyt v Taliansku nemam, kedze byvam v malom meste, kde nie je lahke zohnat prenajom so suhlasom na prihlasenie sa k trvalemu pobytu. Jednoznacne sa vsak vacsinu casu nachadzam mimo Slovenska a zo Slovenska nemam nijaky financny prijem. Som danovy rezident SR alebo ITA? Musim podat danove priznanie na Slovensku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    To žiaľ nestačí, že väčšinu času sa nachádzaš mimo Slovenska. Ak môžeš byť považovaní za rezidenta 2 štátov 1. kriterium k určeniu rezidencie je „stály byt“, čo daniari chápu ako bývanie na dobu neurčitú, ktoré ti bude kedykoľvek k dispozícii. Takže pokial nemáš takéto bývanie zabezpečené /doba určitá je len časovo obmedzený pobyt/ si rezidentom SR a musíš na Slovensku podať DP.

    Pokial v zahraničí len pracuješ, teda máš príjmy len zo záv. činnosti, daň platiť u nás nebudeš, je to len pre našich daniarov „informatívne DP“
    kat1971 Ze dan platit nebudem, to je mi jasne. Danove priznanie som podala aj minuly rok, ale zda sa mi to zbytocne zatazovanie mna aj uradov. Pojmami ako "staly byt" a "rezident-nerezident" sa vnasa zmatok do vykladu, kedze kazdy ich interpretuje inak.

    pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

    pavlinka
    Moja známa žije v Anglicku už 9 rokov.Teraz je na materskej dovolenke s priatelom Slovákom tam majú prenajatý dom a spoločného syna, ktorý sa im narodil v Anglicku.Musí podať na Slovenská DP?

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    Ohladne Talianska. nemyslim si ze by to bolo take jednoznacne. Riadi sa to podla zmluvy
    http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluv...enia-taliansko
    podla mna sa stalym bytom rozumie stale byvanie ale nie je dana jasna forma. A ak niekde byvam vecsinu roku tak to podla mna je staly byt. Chce to mat nejaky doklad o ubytovani. Tiez ak niekde som vecsinu casu tak mozem tvrdit ze tam mam stredisko zivotnych zaujmov - pracu, znamych a pod. takze si myslim ze je to o argumentacii.
    Anglicko: zmluvu som necital ale kedze zije dlhodobe v UK, ma tam staly byt, vecsinu zaujmov a pod tak je rezident UK a na SR nemusi nic podavat. Ale radsej si precitajte zmluvu ak by tam platilo nieco ine ako pri inych statoch
    http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluv...velka-britania

    danovy rezident alebo nerezident?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.