Zavrieť

Porady

Autorská činnosť - poistné, odvody...

Minulý rok som mal dva druhy príjmov - jednak z dohody o vykonaní práce a z autorskej činnosti, pričom som zarobil menšiu sumu ako je nezdaniteľný základ, teda by som mal mať nárok na vrátenie zrazeného preddavku dane z príjmu (z tej dohody).

Autorskú činnosť som vykonával v podstate "na dobré slovo", preto som vtedy neriešil odvody ani nič podobné. Firma pre ktorú som ju vykonával si to samozrejme nejak vykazovala, takže doklady o tých príjmoch sú keby som to daňové podával. Viete mi povedať či som mal povinnosť platiť odvody, poistné, alebo sa niekde registrovať ak som mal z autorskej činnosti príjem 200 EUR za celý rok? Trochu sa totiž obávam aby sa na základe toho daňového v tom niekto nezačal hrabať a nenašiel nejaku nezrovnalosť o ktorej neviem.

A ešte jedna doplňujúca otázka: Počas roka som dostával "vreckové" na ten istý účet na ktorý dostávam aj peniaze zo spomínanej autorskej činnosti (a ktorý sa teda uvádza na daňové priznanie). Len pre istotu: Nebude toto problém? (nebudú sa z toho daniari snažiť spraviť akože môj príjem?)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Autorská činnosť - poistné, odvody...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.