Zavrieť

Porady

Robím daňové priznanie prvý krát a neviem ako je to s príspevkom na podnikanie

Minulý rok som si založila živnosť na e-shop, dostala som aj príspevok na podnikanie a neviem kde a či ho zaraďovať do daňového priznania. Daňové priznanie som nikdy nerobila, tak by som potrebovala poradiť. Mám tam za minulý rok len nejaké 2 objednávky, z príspevku som neminula všetko - na zriadenie e-shopu, nákup PC a multifunkčného a zdravotku. Viete mi v skratke prosím poradiť, ako je to s príspevkom a čo potrebujem k DP vedieť? Neplánujem si tam dávať do daňového žiadne iné výdavky ako čo som minula z príspevku aby som nebola v mínuse. Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Wau skoro si sa obačila, na tvojom mieste si nájdem účtovníčku aby si to mala urobené dobre.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lorrita Pozri príspevok
    Zatiaľ jednoduché účtovníctvo, do ktorého si iné výdavky ako z príspevku dávať nebudem ako som spomínala aby som nebola v mínuse. Len nákup tovaru a predaj kde predaj bol 53,4 a nákup toho tovaru bol 29,52. Z príspevku 2647,73 som minula 1000e na e-shop, 889 na PC+multi, 5x47,58 zdravotka. Žiadny iný príjem som nemala len z úradu mi ešte počas živnosti pol roka chodil príspevok 63 eur
    Príjem dotácie na bankový účet je príjem neovpl.základ dane. Na konci roka preúčtuješ vyčerpanú dotáciu do príjmov ovpl.základ dane cez interný doklad ako nepeňažnú operáciu. (pri JU bude dopad dotácie na základ dane nula)

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    tak použi v DP paušálne výdavky, zdaníš to všetko v roku 2012.. aj odvody do ZP ti zostanú minimálne

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lorrita Pozri príspevok
    od 1.7. 2012. síce som študovala OA a mala účtovníctvo ale akosi sa teraz vôbec nechytám žiadna prax, ale plánujem sa do toho dostať aby som vedela robiť účto a daňové sebe..
    Obetuj pár euráčikov a daj si prvé DP urobiť účtovníčke, aby si mala z čoho okukávať.

    Aj keď - ako píše ewita - by sa ti "oplatil" paušál, vzhľadom na predmet podnikania (eshop) - daj si spracovať JU. Vyčerpaná dotácia nebude mať žiadny vplyv na základ dane. Účtovníčka ti spracuje výkazy, aby si mala "vzor" pre nasledujúce roky, keď si budeš robiť účto sama.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Lorrita Pozri príspevok
    suma musí na platenie SP presahovať 4000e a tam sa ráta vraj minutý príspevok minulého roka a ak aj zarátam celý a aj obrat ten smiešny aj tak mi vychádza že nemusím platiť. a rok ešte ani určite nechcem
    Preto ti doporučujem spraviť za rok 2012 paušál, pretože ti nevznikne povinnosť platiť SP a ani ZP sa nenavýšia..
    Ak by si za rok 2013 mala vyššie príjmy, potom sa k nim priráta aj vyčerpaná dotácia v 2013 a to ti môže spôsobiť povinnosť platenia do SP..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Budeš viesť účtovníctvo, alebo uplatňovať paušálne výdavky ? Kolko si minula z príspevku a kolko boli ostatné tržby z podnikania ?
    Mala si v roku 2012 aj iný príjem, napr. z dohody zo zamestnania ?

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    skús si zadať do vyhľadávača na tejto stránke
    - zaúčtovanie dotácie -
    a potom sa rozhodni či Ti nebude stáť zato dať nejaké to euro človeku, ktorý sa tomu rozumie.
    Keď už nebude časový stres tak potom si k tomu sadni a študuj, aby na tebe už na druhý rok nikto nezarobil

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    [QUOTE=veronikasad;2285732]Budeš viesť účtovníctvo, alebo uplatňovať paušálne výdavky ? Kolko si minula z príspevku a kolko boli ostatné tržby z podnikania ?
    Mala si v roku 2012 aj iný príjem, napr. z dohody zo zamestnania ?[/QUOTE

    Oprava: DP - môže aj paušál
    ALE je potrebné viesť JÚ( jedn. účt.) alebo DE (daňovú evidenciu)


    Upravené na základe ďalších príspevkov. (vďaka Xanti)
    Naposledy upravil heja3 : 25.03.13 at 09:20 Dôvod: úprava na základe ďalších príspevkov
    Xanti DP môže urobiť s paušalnymi výdavkami, ale pre potreby UP musí viesť JU alebo DE .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    heja3 Pozri príspevok
    Určite nemôže paušálne, lebo má dotáciu, vtedy sa musí robiť jedn. účto.
    musí účto pre potreby UPSVaR.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    heja3 Pozri príspevok
    Určite nemôže paušálne, lebo má dotáciu, vtedy sa musí robiť jedn. účto.
    nesúhlasí m, môže aj paušálne, ina na UPSVaR musí si viesť účtovníctvo (cez PD),.....

    Lorrita je offline (nepripojený) Lorrita

    Lorrita
    Zatiaľ jednoduché účtovníctvo, do ktorého si iné výdavky ako z príspevku dávať nebudem ako som spomínala aby som nebola v mínuse. Len nákup tovaru a predaj kde predaj bol 53,4 a nákup toho tovaru bol 29,52. Z príspevku 2647,73 som minula 1000e na e-shop, 889 na PC+multi, 5x47,58 zdravotka. Žiadny iný príjem som nemala len z úradu mi ešte počas živnosti pol roka chodil príspevok 63 eur

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    odkedy máš živnosť?
    myslím, že tebe by sa oplatilo spraviť paušál a zdaniť celú dotáciu..

    Lorrita je offline (nepripojený) Lorrita

    Lorrita
    od 1.7. 2012. síce som študovala OA a mala účtovníctvo ale akosi sa teraz vôbec nechytám žiadna prax, ale plánujem sa do toho dostať aby som vedela robiť účto a daňové sebe..

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    veronikasad Pozri príspevok
    Obetuj pár euráčikov a daj si prvé DP urobiť účtovníčke, aby si mala z čoho okukávať.

    Aj keď - ako píše ewita - by sa ti "oplatil" paušál, vzhľadom na predmet podnikania (eshop) - daj si spracovať JU. Vyčerpaná dotácia nebude mať žiadny vplyv na základ dane. Účtovníčka ti spracuje výkazy, aby si mala "vzor" pre nasledujúce roky, keď si budeš robiť účto sama.
    Ja by som aj tak urobila paušál, lebo tá dotácia v tomto roku jej môže urobiť príjem pre povinné platenie odvodov do SP, samozrejme závisí od ostatného príjmu.. a možno ich nechce platiť..

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Lorrita Pozri príspevok
    tu som našla že nemôžem si uplatniť paušálne výdavky - http://www.porada.sk/t188293-dotacie...-10-zodzp.html
    môžeš, ale skús začať čítať tému od konca

    Lorrita je offline (nepripojený) Lorrita

    Lorrita
    suma musí na platenie SP presahovať 4000e a tam sa ráta vraj minutý príspevok minulého roka a ak aj zarátam celý a aj obrat ten smiešny aj tak mi vychádza že nemusím platiť. a rok ešte ani určite nechcem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.