Zavrieť

Porady

TZ alebo oprava

mám dva podobné prípady. V jednom sa veľká kancelária predelila priečkou z porobetonov. tehál na dve menšie a v druhom prípade som sadrokartonovou priečkou predelila chodbu, čím som získala ďalšiu kanceláriu. Ako to mám účtovať? Ako technické zhodnotenie budovy , navýšením obstarávacej ceny budovy alebo to môžem zaúčtovať samostatne ako rekonštrukciu.? Za pomoc a odpoveď Vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak to neprekročilo 1700 Eur, tak to môžeš účtovať ako chceš. Pozri § 29 ZoDP :
    (1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    adzik Pozri príspevok
    v obidvoch prípadoch sme sumu 1700 Eur o málinko prekročili. Čo v takom prípade?
    No ... tak ste v tom .... obidvomi nohami, priradíš k budove a odpisuješ zo zvýšenej ceny.

    Katarína75 je offline (nepripojený) Katarína75

    Katarína75
    na pozemku je betonova cesta, chceli by sme ju vyasfaltovat (viac ako 1.700). Mozem to dat rovno do nakladov? (§29.4 - zamena pouzitelneho materialu pri dodrzani jeho porovnatelnych vlastnosti)?

    Katarína75 je offline (nepripojený) Katarína75

    Katarína75
    Betonova cesta nie je zaradena v majetku fy, kupila sa s pozemkom(ten neodpisujem).
    Betonova cesta je v zlom stave, chceme ju opravit, na beton vylejeme asfalt, vyrovname ju.

    Takuto upravu cesty nemozem povazovat za opravu ale za TZ?
    Naposledy upravil Katarína75 : 10.04.13 at 11:19

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ak by bolá zaradená tá betónová cesta, dá sa uvažovať o "oprave", lenže tým, že nie je zaradená, ani nemáš "čo" opravovať.

    Takže normálne zaradiť do používania to, čo budete robiť teraz a ak to bude aj do 1700 eur, tak aj tak, pretože pri nehnuteľnostiach a stavbách /novozaradených/ nie je žiaden cenový limit.... Aj plynová prípojka za 300 eur je drobná stavba...
    Treba sa pozrieť na výmeru, ale predpokladám, že to bude 4. odpisová skupina tak, ako aj budovy...

    Ďalšia vec je či na to nebudete musieť ohlásiť stavebnému úradu, podľa mňa áno.

    Katarína75 je offline (nepripojený) Katarína75

    Katarína75
    Este by som mala jednu otazocku, ak v buducnosti sa bude opravovat plot, ktory sa tiez kupil s pozemkom, nie je zaradeny v majetku, tak takuto opravu plota nemozem povazovat za opravu ale zaradit to ako majetok a tiez len odpisovat?

    Katarína75 je offline (nepripojený) Katarína75

    Katarína75
    Aj tak dakujem. No nepaci sa mi to. Mas pozemok a opravu plota odpisujes...
    Este raz dakujem za nazor.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Je tá betonová cesta zaradená ako parkovisko resp. spevnené plochy??

    Ak áno, tak to bude TZ /ak suma prekročí 1700 eur/, ak nie, tak to zaradíš ako parkovisko /spev. plochy/.

    Hlavne to nijako nemiešaj dokopy s pozemkom, s tým to nemá vôbec nič spoločné...

    Ak robíte akékoľvek TZ nejakého majetku, vždy si kontrolujte či už náhodou nie je odpísaný, pretože potom by to bol už tzv. INÝ MAJETOK /teda technické zhodnotenie plne odpísaného majetku/.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    asi áno, nič iné ma nenapadá.

    Dobré by bolo, keby tu ešte niekto napísal, nikto a ani ja nie som vševediaci...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Pozemok nemôžeš nikdy /pokiaľ sa nejedná o ťažbu, alebo rekultiváciu/ spájať so žiadnou stavbou.

    Pozemok je vždy mimo ako to, čo na ňom leží...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.